ReneSola: projekty fotowoltaiczne w Polsce na 55 MW

ReneSola: projekty fotowoltaiczne w Polsce na 55 MW
Fot. Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł energii i Efektywności Energetycznej
REKLAMA

Chiński deweloper projektów fotowoltaicznych, ReneSola, poinformował przy okazji publikacji wyników za II kwartał 2017 r., o aktualnie rozwijanych projektach, realizowanych również w naszym kraju. ReneSola znana wcześniej na polskim rynku również jako producent modułów fotowoltaicznych obecnie skupia się już tylko na rozwijaniu projektów PV. 

Chińska firma jest aktywna w naszym kraju, gdzie rozwija projekty realizowane na podstawie wygranych aukcji. W aukcji z 29 czerwca br. ReneSola zapewniła sobie prawo do sprzedaży energii aż z 42 projektów, każdy o mocy 1 MW, oferując ceny w przedziale 385-392 zł/MWh.

Natomiast wcześniej, w pierwszej aukcji z 30 grudnia 2016 r., w której oferty mogli złożyć inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, ReneSola zagwarantowała sobie prawo do sprzedaży energii z 13 farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 1 MW.

W aukcji grudniowej Chińczycy zabezpieczyli prawo do sprzedaży energii po cenie 408,8 zł/MWh, czyli po najwyższej z cen, które zgłoszono w przypadku wszystkich ofert zakwalifikowanych do wsparcia w dotychczasowych aukcjach dla nowych projektów OZE.

ReneSola zapewniła wówczas, że chce podłączyć do sieci farmy fotowoltaiczne, na które uzyskała wsparcie w grudniu, do końca 2017 r. 

W sierpniu br. chińska firma informowała o wyborze wykonawcy projektów, które realizuje w Polsce. W formule EPC te instalacje zrealizuje Electrum. Budowa pierwszych farm PV już rozpoczęła się koło Zgorzelca.

Teraz, przy okazji publikacji wyników za II kwartał, ReneSola podała, że obecnie posiada gotowe do budowy projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 480 MW. W tym 151,8 MW to projekty w USA, 133 MW w Turcji, a 104,3 MW w Chinach. Kolejna na liście jest Polska z projektami na 55 MW. Oprócz tego ReneSola działa również w Japonii (17,5 MW), Kanadzie (8,6 MW), Tajlandii (5 MW), Wielkiej Brytanii (4,3 MW) oraz Francji (0,3 MW).

Wszystkich projektów, w tym również mniej zaawansowanych, ReneSola ma posiadać na ponad 1 GW. Chińska firma zarządza też projektami fotowoltaicznymi, które są już w fazie operacyjnej. Takich projektów ReneSola ma na około 146,6 MW, w tym 131,2 MW w Chinach oraz 15,4 MW w Rumunii.

W II kwartale 2017 r. chińska firma odnotowała stratę netto w wysokości 31,5 mln dolarów wobec straty rzędu 23,2 mln dolarów za I kwartał 2017 r. oraz wobec zysku 5,52 mln dolarów za II kwartał 2016 r. Przychody chińskiej firmy w II kwartale wyniosły 151,6 mln dolarów wobec 156,6 mln dolarów we wcześniejszym kwartale oraz wobec 250 mln dolarów w II kwartale ubiegłego roku. 

W ostatnich dniach ReneSola poinformowała o sprzedaży zadłużonych działów związanych z produkcją modułów fotowoltaicznych i lamp LED, które staną się własnością dotychczasowego CEO chińskiej firmy Xianshou Li i będą funkcjonować w ramach firmy ReneSola Singapore Pte. ReneSola zamierza kupować na potrzeby swoich projektów moduły fotowoltaiczne od tej spółki, jednak ReneSola Singapore Pte nie będzie posiadać w tym zakresie wyłączności.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
Nie ma jak to pisiory pchające publiczną kasę w ręce Chińczyków, zamiast dać zarobić polakom, PRZEMYSŁ 8 i 1/3 :)
Wiatrakowiec |
Seb.- wiesz jak jest... myslenie obecnie wladzy to nie jest silna strona buhaha Odwrotny skutek od zamierzonego ;)
sol |
@Seb. To jest 28 lat wpychania kasy w różne ręce. A w skrócie wygląda to tak: no dobra pogadałeś już sobie, ponarzekałeś? No to wracaj robotniku do roboty, a jak nie to spieprzaj.Zainwestujemy gdzie indziej.

Giełda OZE

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...