Hiszpania zaakceptowała wielki projekt PV. Energia bez subsydiów

Hiszpania zaakceptowała wielki projekt PV. Energia bez subsydiów
Foto. Hanwha Q Cells

Jeśli ten projekt zostanie doprowadzony do końca, powstanie największa w Europie farma fotowoltaiczna, która może produkować energię po rekordowo niskiej cenie. Powinna przesądzić o tym nie tylko skala inwestycji, ale również wyjątkowo dobre warunki nasłonecznia panujące w regionie, w którym będzie zlokalizowana.

Niemiecki deweloper juwi planuje wybudowanie na południu Hiszpanii wielkiej farmy fotowoltaicznej o mocy aż 450 MW. Jeśli ten projekt zostanie zrealizowany, a coraz więcej na to wskazuje, powstanie największy w Europie kompleks fotowoltaiczny.

Obecnie największa na Starym Kontynencie jest farma fotowoltaiczna o mocy 300 MW, którą w 2015 r. uruchomił koło Bordeaux francuski deweloper Neoen. Ta inwestycja powstała na terenie 250 hektarów i kosztowała 360 mln euro.

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna w Cestas k. Bordeaux została objęta rządowym systemem wsparcia dzięki wygranej aukcji, w której inwestor zagwarantował sobie prawo do sprzedaży energii po stałej cenie wynoszącej aż 105 euro/MWh, w okresie wynoszącym 20 lat.

Inwestycja juwi w Hiszpanii od początku była realizowana z myślą o sprzedaży energii na zasadach rynkowych. Niemcy uruchomili przygotowania do tego projektu kilka lat temu, kiedy hiszpański rynek nie mógł już liczyć na jakiekolwiek rządowe wsparcie.

REKLAMA

Ogromny projekt fotowoltaiczny niemiecki deweloper rozwija na terenie ponad tysiąca hektarów w gminie Mula położonej w prowincji Murcja. Teraz szansa na jego realizację rośnie po tym, jak hiszpańskie ministerstwo energii wydało zgodę na budowę. Produkowana energia ma trafiać do sieci zarządzanej przez krajowego operatora Red Eléctrica de España.

W tym roku hiszpański rząd reaktywował mechanizmy mające wspierać inwestorów działających w branży OZE. Po zakończonym kilka lat temu systemie taryf gwarantowanych inwestorzy działający w Hiszpanii mogą obecnie liczyć na wsparcie w systemie aukcyjnym.

W tym roku hiszpańskie władze przeprowadziły już dwie ogromne aukcje, w których beneficjentami okazali się inwestorzy planujący budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Madryt uzasadniał organizację aukcji potrzebą wywiązania się z zobowiązań, które Hiszpania złożyła na forum Unii Europejskiej w zakresie celu udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym w roku 2020.

Więcej na ten temat w artykule: Wyniki wielkiej aukcji dla OZE w Hiszpanii. Niemal 4 GW dla PV.

red. gramwzielone.pl