Nowy rekord sprawności ogniwa polikrystalicznego

Nowy rekord sprawności ogniwa polikrystalicznego
Fot. Fraunhofer ISE
REKLAMA

Niemiecki instytut Fraunhofer ISE chwali się kolejnym rekordem sprawności ogniwa fotowoltaicznego. Tym razem naukowcy z Freiburga podnieśli poprzeczkę w sprawności najpopularniejszych na rynku fotowoltaicznym ogniw polikrystalicznych.

Pracownicy Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE osiągnęli sprawność ogniwa polikrystalicznego na poziomie 22,3 proc., co jest światowym rekordem i krokiem w kierunku zmniejszenia kosztów inwestycji w fotowoltaikę m.in. dzięki ograniczaniu ilości komponentów potrzebnych do zainstalowania danej mocy w systemie fotowoltaicznym.

W ostatnich latach technologia polikrystaliczna zdominowała rynek fotowoltaiczny, odpowiadając obecnie – jak wylicza Fraunhofer ISE – za około 57 proc. globalnej produkcji modułów PV.

Fraunhofer ISE zaznacza, że w ostatnich latach poprawiano sprawności zwłaszcza nieco droższych ogniw monokrystalicznych, zwiększając tym samym różnicę z rekordowymi sprawnościami ogniw typu polikrystalicznego.

Amerykański producent ogniw i modułów fotowoltaicznych SunPower wdrożył już do produkcji ogniwa monokrystaliczne, które – wytworzone na liniach produkcyjnych – osiągają sprawność 25 proc. To wynik na razie nieosiągalny dla tańszej, ale charakteryzującej się mniejszą sprawnością technologii polikrystalicznej.

Na razie technologia ogniw polikrystalicznych na poziomie komercjalizacji i seryjnej produkcji jest bliska sprawności około 20 proc. W ubiegłym roku chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Trina Solar poinformował o osiągnięciu sprawności ogniw polikrystalicznych na poziomie 20,16 proc., zapewniając, że ten wynik osiągnięto na ogniwach wykonanych na fabrycznych liniach produkcyjnych.

Do zmniejszenia tej różnicy przyczyniają się pracownicy niemieckiego instytutu. Ustanawiając nowy rekord dla technologii polikrystalicznej, Fraunhofer poprawił ustanowiony przez siebie kilka miesięcy temu wynik 21,9 proc., który stwierdzono badając próbkę ogniwa wielkości 2 cm2.

Fraunhofer ISE zapewnia, że jeszcze nie wykorzystano maksimum możliwości jeśli chodzi o konwersję światła w energię elektryczną z udziałem technologii polikrystalicznej.

W celu zwiększenia sprawności ogniw polikrystalicznych Fraunhofer ISE chce  wykorzystać technologię tzw. TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact).

Badania nad poprawieniem sprawności ogniw polikrystalicznych, które w ramach projektu o nazwie „multiTOP” prowadzi Fraunhofer ISE, są finansowane przez niemiecki rząd. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Dla odbiorcy/użytkownika końcowego sama sprawność ogniwa czy panela PV nie ma większego znaczenia. Liczy się cena na którą ta sprawność może wpływać poprzez zmniejszanie rozmiaru ogniwa/panela dla danej mocy - a jeśli cena w przypadku mniej sprawnych ogniw polikrystalicznych jest mniejsza to użytkownik kierujący się (głównie) ceną wybierze właśnie takie. Bardziej interesującym byłoby zobaczyć czy uzyski energii w zmiennych warunkach światła z takich czy innych (mniej lub bardziej sprawnych paneli poli czy mono) jakoś korelują ze zwiększaniem ww. sprawności ogniwa. W przeciwnym razie sprawność pozostaje sloganem marketingowym.
RomanR |
Sprawność paneli stale wzrasta, co cieszy. Fakt jednak, że na początku cena będzie pewnie tak wysoka, że się nie opłaci. Teraz najlepszym rozwiązaniem jest dobry panel :sharp, q.cells + falownik SolarEdge. Naprawdę fajne rozwiązanie, które dystrybuuje Corab. Moi klienci są zadowoleni.
pv |
Wpychasz dziadostwo za kosmiczną cenę.

Giełda OZE

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...

Sprzedam dwa falowniki Fronius Symo 3.0-3-M

Sprzedam dwa falowniki Fronius SYMO 3.0-3-M w wersji bez datamenagera. Obie jednostki są nieużywane czytaj dalej...

Grunt z WZ pod PV wydzierżawię/sprzedam koło Wrocławia.

Proponuję dzierżawę ,ewentualnie sprzedaż ,gruntu pod instalacje PV na 3 MW,na którą mam wydane waru czytaj dalej...