Polski producent modułów PV z prestiżowymi certyfikatami

Polski producent modułów PV z prestiżowymi certyfikatami
Fot. Bruk-Bet Solar
REKLAMA

Jeden z czołowych producentów modułów fotowoltaicznych w kraju, Bruk-Bet Solar, otrzymał nowe certyfikaty, którejak komentuje mają świadczyć o wysokiej jakości stosowanych komponentów oraz właściwym procesie produkcyjnym.

Bruk-Bet Solar sprawdził, jak zachowują się jego moduły fotowoltaiczne w ekstremalnych warunkach pogodowych. W tym celu skierował swoje moduły do badań tzw. Extreme Thermal Cycling oraz Damp Heat.

Test Extreme Thermal Cycling, wykonywany zgodnie z normą IEC 61215:2005, polega na umieszczeniu modułu fotowoltaicznego w komorze klimatycznej, w której badana jest szybkość degradacji. Ten test pozwala na określenie, jak będą zachowywać się moduły fotowoltaiczne przez kilkanaście lat w normalnych warunkach pogodowych. Celem jest określenie zdolności modułu PV do wytrzymania gwałtownych zmian temperatur, w zakresie od -40 st. C do 80 st. C.

W teście tym moduł poddaje się gwałtownym zmianom temperaturowym. Poprzez działania temperatury współczynniki  rozszerzalności cieplnej poszczególnych elementów modułu fotowoltaicznego wykazują ukryte wady, m.in. nieprawidłowo zlutowane ścieżki przewodzące, pęknięte ogniwa, rozwarstwienie, spadek wydajności i spadek rezystancji izolacji – informuje Marcin Milczewski, kierownik do spraw jakości i rozwoju produktu w firmie Bruk-Bet Solar.

Standardowy test zakłada przeprowadzenie 200 takich szybkich zmian temperatury. Jednak Bruk-Bet Solar zlecił renomowanemu ośrodkowi certyfikacyjnemu przeprowadzenie 400 cykli temperaturowych.

Inny test, który przeszły moduły polskiego producenta, test Damp Heat, podobnie jak Thermal Cycling, jest również częścią normy IEC 61215. Jak informuje Bruk-Bet Solar, według niezależnych badań awaryjności, ponad 50 proc. modułów PV nie przechodzi tego testu, przez co procedura testowa Damp Heat uważana jest za najtrudniejszą i najbardziej „agresywną”, jakiej poddaje się moduł fotowoltaiczny podczas procesu certyfikacji.

Celem testu jest określenie wytrzymałości modułu na penetrację wilgoci w podwyższonej temperaturze 85 st. C, przy wilgotności względnej rzędu 85 proc. Test ten pokazuje głównie jakość laminacji modułu fotowoltaicznego – zaznacza Bruk-Bet Solar.

W wyniku penetracji wilgoci można zaobserwować wady badanego modułu – korozję, de-laminację, potencjalne defekty lutowania ścieżek przewodzących czy nieprawidłowy montaż puszki złączeniowej. Nawet, gdy nie wykryjemy poważnych wad ukrytych po teście Damp Heat, to moduł zostaje poddany takim obciążeniom, że jego wytrzymałość mechaniczna mocno spada – dodaje Marcin Milczewski.

Zgodnie z normą IEC 61215, testowanie pod kątem Damp Heat odbywa się przez 1 tys. godzin, natomiast moduł PV firmy Bruk-Bet Solar spędził w ekstremalnych warunkach wilgotnościowo-temperaturowych aż 2 tys. godzin.

Bruk-Bet Solar posiada obecnie zdolność produkcyjną na poziomie 120 MW w skali roku, a na swoich liniach może produkować moduły zarówno mono- jak i polikrystaliczne.

Od marca br. polska firma może produkować moduły fotowoltaiczne z 12,18, 24, 36, 60 i 72 ogniwami z krzemu polikrystalicznego, o zakresie mocy od 45 Wp do 340 Wp. W przypadku modułów fotowoltaicznych z krzemu monokrystalicznego może wytwarzać moduły z taką samą ilością ogniw jak we wcześniej wspomnianej technologii polikrystalicznej, jednak zakres mocy modułów monokrystalicznych zawiera się w przedziale od 45 Wp do 385 Wp.

Bruk-Bet Solar może produkować moduły z 4 i 5 ścieżkami przewodzącymi, co oprócz zwiększonej mocy produkcyjnej ma zapewniać elastyczność produkcji.

Nowe linie produkcyjne polskiego producenta są także wykorzystywane do produkcji modułów w technologii PERC oraz modułów typu szkło-szkło.

W ostatnim roku wyprodukowaliśmy około 60 proc. modułów mono- i 40 proc. polikrystalicznych. 80 proc. modułów monokrystalicznych sprzedajemy za granicę. Coraz mniej modułów polikrystalicznych wysyłamy na eksport. Natomiast w Polsce zdecydowana większość to moduły polikrystaliczne – komentuje Paweł Łabno z Bruk-Bet Solar.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jj |
To, co u większości producentów Tier1 jest standardem, BrukBet uważa za prestiż,hmmm..
SDF |
To już wiemy co będzie wpisywane w PFU do przetargów w Polsce haha - Ustawione przetargi pod bruk beta welcome to! :)
Dobre, bo Polskie |
Większości producentów Tier 1... SolarWorld też był Tier 1 i co dalej z 20l gwarancją ? Lepiej dać zarobić firmą z Azji, Indii czy Niemiec niż zostawić kapitał w kraju. Polecam maść na ból D.
mastah |
SDF, tak jak pod ML System nie są ustawiane przetargi ;)
Ola |
@ Dobre, bo Polskie - pewnie jezdzisz polskim autem, masz w domu polską lodówke, telewizor, pralkę, kuchenkę. kupujesz tylko polskie ciuchy i tylko polska żywność w polskim sklepie Społem... A tak włąściwie kupujesz w niemieckim Lidlu, jezdzisz niemieckim lub francuskim autem, kupujesz panele których wafle są produkowane w chinach (w polsce sie tylko wklada to w ramie i szybe...) Co lepsze 90% poskich firm dostało dotacje z unijnej kasy inaczej by nie istaniały tak jak ML System, Selfa itp :) Obudz sie polaku że już prócz cebuli nic nie jest polskie.
Ksiądz |
Dokładnie nawet twoje koszulki z walczącą polską są made in china! haha
SPS |
Testy dobre i dobrze, że produkty przeszły je pomyślnie. Tylko że takie testy powinny być przeprowadzane regularnie (co kilka miesięcy) na kilkunastu przypadkowo wybranych panelach po to żeby ciągle utrzymywać standard produkcji i być w stanie szybko wychwicić potencjalne problemy zanim tysiące paneli pojadą do klientów.
solarid.pl |
A mnie ciekawi na ile produkcja modułów PV w Polsce jest opłacalna. Mamy głównie "mikroproducentów" w naszym kraju przynajmniej w stosunku do światowych liderów. Niemniej większość polskich producentów działa w sferze innych biznesów - nawet ich nazwy mówią jakich. Mam takie wrażenie że bez tych wiodących biznesów która daleko mają do fotowoltaiki nie byłoby żadnej produkcji modułów PV w naszym kraju.... szkoda....
Dobre, bo Polskie |
@ Ksiądz - nie ubieram się w tych samych sklepach co Ty. Widać, że kolega egzystuje w brodziku intelektualnym... żal się zniżać do takiego poziomu. @ Ola - tak się składa, że doskonale znam proces produkcji modułów PV :) Wspieranie rodzimej gospodarki to chyba nic złego,prawda? Ubolewam, że brakuje produktów made in PL. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Mamy wielki potencjał intelektualny, którego nie potrafimy wykorzystać. Bruk-Bet jest wśród pozostałych 10%. Znam ich produkt i nigdy nie miałem z nim kłopotu. Uzyski mówią same za siebie.
Dobre, bo Polskie |
@ Ksiądz - nie ubieram się w tych samych sklepach co Ty. Widać, że kolega egzystuje w brodziku intelektualnym... żal się zniżać do takiego poziomu. @ Ola - tak się składa, że doskonale znam proces produkcji modułów PV :) Wspieranie rodzimej gospodarki to chyba nic złego,prawda? Ubolewam, że brakuje produktów made in PL. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Mamy wielki potencjał intelektualny, którego nie potrafimy wykorzystać. Bruk-Bet jest wśród pozostałych 10%. Znam ich produkt i nigdy nie miałem z nim kłopotu. Uzyski mówią same za siebie.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Wiatrak 1,5 MW z rekordowymi wynikami zabezpieczeniem pożyczki na rozwój

Wiatrak 1,5 MW z rekordowymi wynikami w tym roku damy jako zabezpieczenie 2- 3 letniej pożyczki w wy czytaj dalej...

inwertery pv AEG 10KW 2200 netto

sprzedam inwertery 10kw firmy AEG z gwarancją w atrakcyjnej cenie 2200pln netto czytaj dalej...

Kupię projekty PV od 0,5 do 1 MW

Jestem zainteresowany projektami farm PV w województwie kujawsko-pomorskim w dowolnej fazie od 0,5 M czytaj dalej...

Trina 270Wp TIER1 0,37 EUR transport gratis

Moduły polikrystaliczne Trinasolar HONEY-PD05 270 Wp z magazynu we Wrocławiu dostępne od ręki. Tri czytaj dalej...