Szwajcarzy wprowadzają ultracienkie moduły PV. Po 12 latach badań

Szwajcarzy wprowadzają ultracienkie moduły PV. Po 12 latach badań
Fot. Filsom AG
REKLAMA

Szwajcarska firma Filsom AG została utworzona już w roku 2005 jako spin-off instytutu ETH w Zurichu. Jej celem było opracowanie elastycznych, ultracienkich paneli fotowoltaicznych. W tym celu postawiono na cienkowarstwową technologię CIGS.

Szwajcarska firma potrzebowała aż 12 lat, od momentu utworzenia, na skomercjalizowanie swojej technologii.

Filsom ogłosił teraz, że jest gotowy do sprzedaży elastycznych, cienkowarstwowych modułów CIGS, charakteryzujących się grubością zaledwie 2 mm i wagą 200 g/m2. Szwajcarzy podają, że stosunek mocy do wagi modułów jest 50-krotnie lepszy niż w przypadku tradycyjnych modułów krystalicznych.

Potrzebowaliśmy czasu, aby przygotować produkt, który wygląda lepiej i ma lepsze właściwości niż produkty konkurencji – komentuje Rahul Budhwar, CEO szwajcarskiej firmy.  

W ostatnich latach w szwajcarską firmę zainwestował, obok grupy rodzimych inwestorów, również indyjski potentat Tata Group. Najpierw, w roku 2013, wyłożył 42,5 mln CHF, a dwa lata później dołożył 10 mln CHF. Dzięki tym funduszom Szwajcarzy uruchomili wówczas w Zurychu pilotażową linię produkcyjną o potencjale 15 MW i zapowiadali powiększenie produkcji do 100 MW w skali roku. W międzyczasie Filsom zwiększył maksymalną szerokość swoich paneli z 50 cm do 1 m.  

Szwajcarska firma zapewnia teraz, że ich moduły znajdą zastosowanie w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (building integrated photovoltaics - BIPV oraz building applied photovoltaics - BAPV), w transporcie i przenośnej elektronice, ale również w większych, tradycyjnych elektrowniach fotowoltaicznych.

Sprawność ogniw CIGS, które produkuje Filsom, przekracza 20 proc. W badaniach instytutu Empa, które przeprowadzono już na początku 2013 roku, stwierdzono sprawność rzędu 20,4 proc. Empa jest zresztą, obok Tata Group, kluczowym inwestorem w Filsom.

Szwajcarzy zapewniają, że już współpracują z czołowymi firmami z branży motoryzacyjnej, lotniczej i kosmicznej, w celu zastosowania swoich paneli na dachach samochodów czy poszyciu samolotów. 

Fot. Filsom AG

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
oczywiście w GramWzielone fachowość nie mieszka:grubość CIGS o które chodi to 2 mikromentry z nie jak tutaj błednie przekopiowano 2 milimetry. Wydawawałoby się, że po kilkunastu latach pisania o technikaliach paneli i ogniw należaloby wiedieć jaki zakres grubości materiału wchodzi w rachubę gdy piszemy o technologiach cienkowarstwowych...
Malinka |
alladyn-solar-batt, być może jest tu mowa o całkowitej grubości panelu, a nie samej warstwy aktywnej. Zwróć uwagę, że w kolejnych słowach jest podawana masa na m2, więc chodzi o masę gotowego panelu.
alladyn-solar-batt |
Generalnie bardzo ważna wiadomość. W przeszłości wielokrotnie przy wiadomościach technologicznych o ogniwach PV podkreślałem, że przyszłość należy do...technologii cienkowarstwowyh z uwagi na wagę ogniw PV (niską) oraz możliwość zastąpienia nimi połai dachów membranowych oraz mozliwość łatwej aplikacji w BIPV. Teraz tylko pytanie o ceny......Podejrzewam, że póki co wysokie- skoro brak na ten temat wzmianki.
alladyn-solar-batt |
Tak Malinka, to możliwe, że chodzi o gruboś wyrobu a nie warstwy czynnej CIGS. Słuszne spostrzeżenie- nie mniej ta druga informacja ( o grubości warstwy) byłaby pożądana gdyż jest głownym wskaźnikiem i wyznacznikiem ceny wytworzenia ogniw w tej technologii. Notabene w każdej innej ilość użytego materiału jest podstawą do minimalizacji kosztów.
alladyn-solar-batt |
Perfect for low-load bearing roofs – only 3.5 kg/m2
alladyn-solar-batt |
Dziwne sa dane swajcarow- na swych stronach w jednym miejscu podają wagę 3,5 kg g/m2, w innym miejscu ,, Flisom’s solar modules are extremely light (as light as 200g/m2''...? Przy zamiarze pokrycia platów skrzydel samolotu - to dosyć znacząa różnica...
c |
CIGS - najbardziej niezielona z zielonej technologii.

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...