Na rynku projektów PV zaczął się ruch

Na rynku projektów PV zaczął się ruch
Fot. Solarparc
REKLAMA

Część inwestorów, którzy w ostatnich aukcjach zapewnili sobie możliwość sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych po stałej, zaoferowanej w aukcji cenie, szuka klientów na swoje projekty. Wśród potencjalnych nabywców są państwowe koncerny energetyczne.

Ministerstwo Energii zapowiedziało w ubiegłym roku, że będzie dążyć do zwiększenia krajowego potencjału elektrowni fotowoltaicznych do około 1-2 GW do roku 2020. Ten cel ma zostać osiągnięty dzięki aukcjom dla projektów fotowoltaicznych, z których dwie pierwsze już się odbyły. Wiadomo, że ME chce wspierać budowę mniejszych farm PV o mocy do 1 MW.

Pierwsza z dotychczasowych aukcji dla nowych projektów o mocy do 1 MW odbyła się w grudniu 2016 r. Wygrały ją 62 podmioty, które zgłosiły 84 projekty dotyczące w zdecydowanej większości fotowoltaiki. Średnia cena za energię wyniosła 354 zł/MWh.

Druga aukcja dla instalacji o mocy do 1 MW, która odbyła się pod koniec czerwca br., skutkowała objęciem systemem aukcyjnym 352 projektów zgłoszonych przez 263 podmioty. W tym przypadku średnia cena wyniosła 373 zł/MWh.

Bazując na wynikach tych aukcji Instytut Energetyki Odnawialnej oszacował ostatnio, że w perspektywie dwóch lat mogą powstać w naszym kraju farmy PV o mocy nawet 400 MW.

Cześć z projektów, dla których zapewniono wsparcie, trafia na rynek. Wśród potencjalnych kupców projektów z wygranymi aukcjami są państwowe koncerny energetyczne. Zainteresowanie potwierdził PGE, deklarując możliwość przejęcia projektów o mocy nawet 100 MW.

„Rzeczpospolita” podaje, powołując się na Instytut Energetyki Odnawialnej, że oprócz PGE zainteresowany przejęciami projektów fotowoltaicznych jest również Tauron. Możliwość przejmowania projektów PV wykluczył natomiast w jednej z ostatnich wypowiedzi prezes Energi Daniel Obajtek.

Mamy oferty kupna. Łącznie zebrałoby się ich na ok. 300 MW – „RZ” cytuje jednego z przedstawicieli zagranicznych koncernów energetycznych, który działa w naszym kraju, ale który na razie nie będzie jednak realizować transakcji.

Odstraszają nie tyle niskie ceny sprzedaży energii w aukcjach, ile niestabilność regulacji – komentuje „Rzeczpospolita”.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
130.000 € za projekt w PV - czyli kosmos
Lig |
I co z tego ,że Państwo ograniczyło wielkość projektu do 1MW tak aby wspierać rozproszone wytwarzanie i małych producentów skoro teraz państwowy moloch i monopolista odkupi 100 projektów i będzie dominował na rynku. Aby było sprawiedliwie powinien być zakaz odkupu projektu z wygraną aukcję w ilości większej niż 1MW na jeden podmiot. Dalszy ciąg nadużyć w OZE przez rządzących.
ElektrowniaPV |
@Lig słusznie! wprowadźmy zasadę, że w ogóle nie można sprzedawać żadnych spółek! a co!
;] |
W październiku może pojawić się poselski projekt nowelizacji ustawy OZE o wygaszeniu praw do projektów tych przedsiębiorców, którzy w 3 miesiące od wygrania aukcji nie zrealizują swojego projektu PV. Prawa te przechodzić będą na narodowy fundusz ochrony środowiska...
Pv |
Co tam, niech zrobią tydzień, wtedy wyskoczy prezes Obajtek i skupi wszystkie projekty po złotówce. Dla dobra ojczyzny i akcjonariuszy.

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...