Rosjanie nie zwalniają tempa w fotowoltaice. 20 MW na modułach HJT

Rosjanie nie zwalniają tempa w fotowoltaice. 20 MW na modułach HJT
Fot. Hevel Solar
REKLAMA

Rosyjski producent modułów fotowoltaicznych i deweloper projektów PV Hevel Group uruchomił kolejną dużą farmę fotowoltaiczną, w której tym razem wykorzystałpraktycznie nie stosowane przy dotąd przy tego rodzaju projektachwysokowydajne moduły fotowoltaiczne w technologii heterojunction (HJT). Rosjanie budują także elektrownie hybrydowe z wykorzystaniem PV i generatorów diesla. Ich partnerem w tym przypadku jest koreański Hyundai.

Hevel Group, firma utworzona przez rosyjskie państwowe koncerny Renova i Rusnano, potwierdza swój prymat w powstającym w Rosji sektorze fotowoltaicznym.

Rosyjska firma ma już na koncie realizację farm fotowoltaicznych o mocy ponad 100 MW i planuje realizację inwestycji wartych w sumie 10 mld rubli, czyli ponad 600 mln zł.

Na budowanych przez siebie farmach fotowoltaicznych Hevel wykorzystuje moduły własnej produkcji. Określony udział komponentów wyprodukowanych w Rosji jest zresztą warunkiem objęcia rozliczeniami w ramach rosyjskiego systemu wsparcia.

Produkcję modułów fotowoltaicznych Hevel uruchomił w mieście Nowoczeboksarsk nad Wołgą, położonym w Republice Czuwaszji. Linie produkcyjne Rosjanie zamówili u szwajcarskiego producenta Meyer Burger oraz niemieckiego Singulus.

W tym roku Rosjanie zmodernizowali linie produkcyjne o potencjale 160 MW, zmieniając ich przeznaczenie z produkcji modułów cienkowarstwowych na charakteryzującą się wysoką sprawnością technologię heterojunction (HJT). W ten sposób Hevel ma produkować moduły o sprawności sięgającej aż 21,75 proc.

Hevel zapewniał, że osiągnięcie takiej sprawności jest efektem autorskiego programu badawczego, który jest realizowany m.in. w centrum badawczym w Petersburgu.

Rosyjska firma budowała dotąd swoje farmy fotowoltaiczne wykorzystując moduły polikrystaliczne i cienkowarstwowe. Teraz oddała do użytku pierwszą dużą elektrownię fotowoltaiczną (20 MW), w której wykorzystano moduły HJT. Inwestycję zrealizowano w Republice Ałtajskiej, w której Hevel rozwija projekty fotowoltaiczne o mocy rzędu 90 MW, z czego sfinalizowano dotąd 45 MW.

Informując o tej inwestycji, Hevel zapowiedział, że w przyszłym roku zwiększy jeszcze potencjał produkcji modułów HJT do 220 MW i rozpocznie realizację pierwszych projektów poza granicami Rosji. Na razie nie podał jednak szczegółów na ten temat.

Kilka miesięcy temu Hevel Solar poinformował, że na mocy porozumień, które podpisał z rosyjskim ministerstwem energii, zrealizuje we wschodniej części Rosji niepodłączone do sieci elektroenergetycznej elektrownie łączące generację z diesla i fotowoltaiki.

Offgridowe elektrownie wykorzystujące technologię diesla i fotowoltaiki to szansa na energię elektryczną dla społeczności zamieszkujących niezelektryfikowane regiony na wschodzie Rosji. Ponadto wykorzystanie fotowoltaiki ma zmniejszyć koszty generacji w porównaniu do instalacji, w których wykorzystywane byłyby wyłącznie generatory diesla.

 Budowa off-gridowej generacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii to po pierwsze i najważniejsze wkład w rozwój regionalny. Elektrownie łączące diesla i PV zmniejszą konsumpcję paliwa nawet o 50 proc. w odległych regionach, w których budowa sieci nie byłaby ekonomicznie uzasadniona – komentował kilka miesięcy temu Igor Shakhray, CEO Hevel Solar.

Dwa tygodnie temu rosyjska firma poinformowała, że zrealizuje na wschodzie Rosji hybrydowe elektrownie z wykorzystaniem technologii fotowoltaicznej i generatorów diesla o łącznej mocy 40 MW. Partnerem Hevel przy tym przedsięwzięciu jest koreański Hyundai.

Zebraliśmy już znaczące doświadczenie w budowie solarnych, hybrydowych elektrowni. Efekty pracy dotychczasowych instalacji pokazują, że w miejscach charakteryzujących się wysokim nasłonecznieniem, takie elektrownie redukują konsumpcję diesla o około 50 proc. – potwierdził szef spółki Hevel Solar.

Cel Hevel Group to budowa do roku 2020 farm fotowoltaicznych o mocy 500 MW. Rząd Rosji przyjął natomiast, że do 2030 roku w tym kraju powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,6 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ProfZbieraczZnaczków |
No i brawo Rosjanie, nasi powinni się tylko uczyć. Własna technologia, włąsne doświadczenia i tak robi kreuje rynek wewnętrzny... A węgla mają wiecej od nas i jakoś nie rozwijają energetyki w tym kierunku...
Agat |
Symptomatyczne zjawisko. Jak coś Rosjanom się udaje to nie ma komentarzy. Polska musi upaść, bo nie potrafimy racjonalnie myśleć i działać.
andrzej |
Mądrzy ludzie wyjechali z tego kraju na zachód został ciemnogród który trzeba wysłać do Rosji na szkołę

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...