Zatrzymano kolejnych złodziei paneli fotowoltaicznych

Zatrzymano kolejnych złodziei paneli fotowoltaicznych
Fot. CBŚP
REKLAMA

Polska i niemiecka policja zatrzymały kolejną grupę przestępców zajmujących się kradzieżami modułów fotowoltaicznych. Wartość odzyskanego sprzętu szacuje się na 2 mln zł. Wartość skradzionych urządzeń mogła sięgnąć nawet 3,5 mln euro.

Rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej trudniącej się kradzieżami paneli fotowoltaicznych w Niemczech to wynik wspólnych działań policjantów CBŚP z Zielonej Góry i Niemiec.

Zatrzymano 2 osoby podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz 54 członków grup, z czego 45 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Łącznie śledczy przedstawili 228 zarzutów i odzyskali mienie warte blisko 2 mln złotych.

Z informacji zebranych  przez pracowników Centralnego Biura  Śledczego Policji wynikało, że członkowie tej grupy zajmowali się kradzieżami paneli fotowoltaicznych w Niemczech, które następnie zbywane były u paserów na terenie Polski. Ich łupem mogło paść co najmniej kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych oraz falowników, o łącznej wartości ponad 3,5 mln euro.

Policjanci z Zielonej Góry współpracowali w tym zakresie z policją kryminalną we Frankfurcie nad Odrą. Współpraca była prowadzona dzięki zawartemu porozumieniu pomiędzy Komendantem Głównym Policji a Prezydium Policji Kraju Związkowego Brandenburgii. 

CBŚP informuje, że podpisanie umowy o współpracy z niemiecką policją umożliwiło „bezpośrednią wymianę informacji, koordynację oraz szybkie i sprawne działanie”.

Policja z Brandenburgii szacuje, że w ciągu roku dochodziło w tym niemieckim landzie do kilkudziesięciu włamań i kradzieży z farm fotowoltaicznych.

Wspólne działania policjantów z CBŚP i Niemiec doprowadziły do zatrzymania osób na gorącym uczynku kradzieży paneli fotowoltaicznych oraz podejrzanych o paserstwo, którzy działali między innymi na terenie województwa wielkopolskiego i lubelskiego.

Na ile możliwe jest przyłączenie instalacji fotowoltaicznej, w której zostały wykorzystane skradzione panele fotowoltaiczne, w ramach obecnie funkcjonujących w naszym kraju regulacji? Więcej w artykule: Kradzież paneli fotowoltaicznych, a ich ponowne wykorzystanie.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
wie kto? |
Cholera i co teraz nie będzie już używanych modułów na alle?
Lidia |
Teraz Polska, pewnie zaraz będa na OLX i Allegro w cenach dampingowcyh...
Mis |
A ja myślałem, że tylko imigranci kradną i gwałcą...
j |
Przecież polacy to imigranci ekonomiczni
Sic |
Januszowi zamykają kolegów od lobby, to teraz cicho siedzi
pul |
Ciekawe ile sobie Niemiec dołożył do kradzionych?
. |
zamkneli nam trolla MojaPv, jaka szkoda...
Moja elektrownia PV |
nie bardzo, to, że Witczyk wciąż wam mąci w głowach, podpisując się moimi nickiem, to to bardziej wasz problem, niż mój. A co kradzionych paneli - gdybyśmy byli nieco bardziej ogarnięci, moglibyśmy w branżuni poszukać, kto montuje panele bez papierów. Do Renexpo mielibyśmy gości już na widelcu, 45 zatrzymanych to nie przelewki.
alladyn-solar-batt |
,,gdybyśmy byli nieco bardziej ogarnięci, moglibyśmy w branżuni poszukać, kto montuje panele bez papierów''- skonkretyzuj, bo odnosi się dwa wrażenia: pierwsze, że wiesz kto i co, ale uważasz, żecudze ręce winny się tym zajmować, drugie, że nic nie wiesz, że na podstawie prasowyh wiadomości snujesz domysły nawołując do ,,branżuni'' by sie tym zajmowała. Trzeci aspekt sprawy jest taki, że generalnie to nie branżunia ma środki prawne i finansowe na takie(potrzebene) działania lecz ma je Prokuratura.Co zatem konkretnie mówisz i co konkretnie proponujesz?
Lech |
No to niektórzy nie będą mieli roboty. Tak dziś mówiłem do znajomego, przy tych cenach to firma musi oszukać klienta, wkłada mu używane panele, ale zapomniałem że dodatkowo mogą być jeszcze kradzione. Maksymalizacja zysku. Swoją drogą 4000szt paneli, gdzieś zostało zainstalowanych ponad 300 instalacjach. Jakby ktoś chciał to by je pewnie znalazł, ale komu się chce.
ubawiony |
Niemcy muszą znowelizować swój dowcip o Polakach na : "" jedziesz na urlop do Polski ? Twoje panele i falownik już tam są"" :))))))))
EcoSolar.pl |
To firmy używające kradzione, używane i nielegalnie sprowadzone produkty sztucznie zaniżają ceny na rynku, przez co uczciwe firmy mają na tym rynku bardzo trudno. Złodziei jest dużo więcej. Jeszcze większą plagą są firmy sprzedające produkty nie płacąc za nie cła - to naprawdę duża rzesza firm. Najciekawsza tutaj jest to, że sami inwestorzy nie reagują, bo to w końcu oni takie cło, czyli około 50% ceny instalacji, będą musieli zapłacić. Nie reagują, bo chcą tanio, a poza tym nie mają wiedzy, o tym, że tak jest.

Giełda OZE

Usługi Projektowe

Firma z bardzo dużym doświadczeniem wykona projekty budowlane jak i wykonawcze instalacji fotowoltai czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę 2 ha pod fotowoltaikę. Mazowieckie

Wydzierżawię działkę 2 ha pod fotowoltaikę. Ziemia kl. 5-6. Nad działką linia SN, brak MPZT i ograni czytaj dalej...

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną ( PV )

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...