PKO BP: dobre perspektywy polskiego rynku PV

PKO BP: dobre perspektywy polskiego rynku PV
Fot. Corab

W analizie poświęconej prognozom rozwoju rynku fotowoltaicznego w Polsce eksperci banku PKO BP wskazują czynniki, które ich zdaniem przesądzą o tym, że w najbliższych latach będziemy świadkami rozwoju polskiego rynku PV.

W raporcie na temat rynku fotowoltaicznego w Polsce PKO BP informuje, powołując się na dane Agencji Rynku Energii, że w I połowie br. zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju wzrosła do 220,9 MW, co oznacza wzrost aż o 52,9 proc. rok do roku.

PKO BP zaznacza jednak, że mimo dynamicznego rozwoju, udział elektrowni PV w krajowym miksie OZE wynosi 2,7 proc., a w całym krajowym miksie energii zaledwie 0,1 proc. Więcej energii elektrycznej w I połowie br. wyprodukowano, jak podaje ARE, z elektrowni szczytowo-pompowych (0,2 proc.), współspalania (1,1 proc.), biogazu i biomasy (2,7 proc.), hydroelektrowni (1,6 proc.), elektrowni gazowych (3,8 proc.), wiatraków (8,4 proc.), węgla brunatnego (31,3 proc.) oraz węgla kamiennego (45,7 proc.).

REKLAMA

Tymczasem według analiz europejskiego stowarzyszenia branży solarnej SolarPower Europe, udział fotowoltaiki w krajowych miksach energii elektrycznej w Unii Europejskiej sięga przeciętnie około 3 proc.

REKLAMA

W analizie banku PKO BP czytamy również, że w I połowie br. produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych wzrosła rok do roku o 39,9 proc. – do poziomu 85 GWh. Natomiast produkcja z OZE ogółem wyniosła w tym czasie 11 887 GWh, rosnąc r/r o 4,7 proc.

Analitycy PKO BP wskazują na czynniki, które ich zdaniem mają przesądzić o wzroście krajowego potencjału PV. Zaliczają do nich zapowiedzi Ministerstwa Energetyki znaczącego powiększenia do 2020 r. – do 1000 MW – łącznych mocy elektrowni solarnych w Polsce celem stabilizacji systemu energetycznego podczas letnich szczytów zapotrzebowania, wsparcie środkami z unijnych programów na lata 2014- 2020, spadek kosztów modułów PV ze względu na zwiększenie produkcji ogniw fotowoltaicznych w Chinach, a także zwiększającą się liczbę prosumentów instalujących przydomowe systemy fotowoltaiczne.

PKO BP wskazuje przy tym, że w ostatnich latach obserwuje się „intensywny” rozwój mikroinstalacji, w których dominują systemy fotowoltaiczne, stanowiąc ponad 99 proc. wszystkich mikroinstalacji.

W kwestii spadających kosztów fotowoltaiki eksperci banku oceniają, że w naszym kraju przeciętny koszt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wynosił w ubiegłym roku około 4,2 mln zł netto, malejąc o około 0,25 mln zł w porównaniu do kosztu osiąganego w roku 2015. 

red. gramwzielone.pl