Kolejny kraj w UE wprowadza taryfy gwarantowane

Kolejny kraj w UE wprowadza taryfy gwarantowane
Minister gospodarki Luksemburga Claudine Closener. Fot. Gouvernement du Luxembourg
REKLAMA

Luksemburg dołącza do grona krajów Unii Europejskiej, w których producenci energii w najmniejszych instalacjach fotowoltaicznych mogą korzystać z mechanizmu taryf gwarantowanych. Wprowadzony w Luksemburgu system obejmie instalacje fotowoltaiczne o mocy do 200 kW. Fotowoltaika to ochrona klimatu i inteligentna inwestycja. Zapewnia gwarantowany i atrakcyjny przychód w długim okresie. Taka inwestycja ma również wymiar obywatelski zapewnia rząd Luksemburga.

Taryfy gwarantowane (feed-in tariffs, FiT) to mechanizm polegający na przyznawaniu określonej z góry, stałej taryfy za sprzedaż energii w przyjętym okresie czasu – z reguły sięgającym w krajach, który go wdrożyły, 15 lub 20 lat. We wprowadzonych dotychczas w innych krajach systemach taryf gwarantowanych, z których mogą korzystać producenci zielonej energii, stawki taryf stopniowo obniżano – co przewiduje również system wprowadzany w Luksemburgu – jednak zmiany obejmują w tym przypadku tylko instalacje uruchomione po ich wprowadzeniu, a inwestorzy, którzy uruchomili swoje instalacje wcześniej, co do zasady utrzymują przyznaną początkowo taryfę w całym okresie wsparcia.

Rząd Luksemburga ogłosił wprowadzenie taryf gwarantowanych dla małych systemów fotowoltaicznych, których jednostkowa moc nie może przekraczać 200 kW.

Nowy system taryf gwarantowanych, który wdrożono w Luksemburgu, zakłada podział na instalacje o mocy do 30 kW, 30-100 kW oraz 100-200 kW. We wszystkich przypadkach stałe taryfy będą przysługiwać w okresie 15 lat, różnić będą się natomiast stawki.

Co istotne rząd Luksemburga podał stawki taryf dla instalacji uruchamianych nie tylko w tym roku, ale przedstawił również perspektywę dla inwestorów planujących montaż instalacji PV w latach 2018-19.

Dla instalacji o mocy do 30 kW uruchomionych w tym roku 15-letnia taryfa wyniesie 0,169 €/kWh, dla instalacji uruchomionych w roku 2018 przewidziano 0,145 €/kWh, a w roku 2019 – 0.121 €/kWh.

Powyższymi taryfami może zostać objęta produkcja energii w instalacjach należących do gospodarstw domowych, firm, stowarzyszeń obywatelskich, spółdzielni i samorządów.

W grupie 30-100 kW przewiduje się taryfy dla instalacji uruchomionych w tym roku na poziomie 0,1504 €/kWh, w roku 2018 – 0,1408 €/kWh, a dla instalacji podłączonych do sieci w roku 2019 15-letnia taryfa wyniesie 0,1312 €/kWh.

W grupie 30-100 kW taryfy przewidziano dla instalacji realizowanych przez spółdzielnie i stowarzyszenia obywatelskie, które muszą się składać co najmniej z 7 podmiotów (w tym osób fizycznych, ale również m.in. fundacji).

Natomiast w grupie 100-200 kW dla instalacji uruchomionych w tym roku przewidziano taryfy w wysokości 0,1438 €/kWh, dla elektrowni PV uruchomionych w przyszły roku taryfa wyniesie 0,1346 €/kWh, a rok później – 0,1255 €/kWh.

Oprócz taryf gwarantowanych prosumenci planujący uruchomienie instalacji o mocy do 30 kW będą mogli skorzystać z dopłat do 20 proc. początkowych kosztów inwestycji.

Dodatkowo rząd Luksemburga zainaugurował kampanię społeczną, której celem jest wskazanie korzyści płynących z inwestycji w obywatelskie instalacje odnawialnych źródeł energii, w tym pokazanie konkretnych korzyści finansowych związanych z inwestycjami w PV. W tym celu uruchomiono m.in. rządową stronę poświęconą inwestycjom w OZE.

Luksemburska minister gospodarki Francine Closener poinformowała, że nowy mechanizm wsparcia producentów zielonej energii ma przybliżyć jej kraj do celu zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym (w tym w elektroenergetyce, cieple i transporcie) do 11 proc. do roku 2020. Obecnie udział źródeł odnawialnych w miksie energii Luksemburga wynosi ok. 7 proc.

Rząd Luksemburga podaje, że w tym roku udział zielonej energii w konsumpcji energii elektrycznej wśród gospodarstw domowych ma przekroczyć 50 proc. Fotowoltaika odpowiada w Luksemburgu obecnie za około 1/5 generacji z OZE.

Potencjał fotowoltaiki w Luksemburgu jest znaczący i biorąc pod uwagę malejący koszt instalacji, opłacalność fotowoltaiki znacząco się zwiększyła, a instalacje PV pozwalają gospodarstwom domowym i członkom spółdzielni osiągać dodatkowe przychody, jednocześnie pomagając w realizacji narodowego celu OZE i chroniąc środowisko, a także wspierając transformację w kierunku energetyki odnawialnej zgodnie z założeniami strategii zawartej w „Trzeciej rewolucji przemysłowej” Rifkina – powiedziała luksemburska minister gospodarki Francine Closener, informując o wprowadzeniu nowych taryf gwarantowanych dla fotowoltaki.

Na koniec 2016 roku na potencjał odnawialnych źródeł energii składały się głównie elektrownie fotowoltaiczne (120 MW), elektrownie wiatrowe (64 MW) oraz elektrownie wodne (34 MW), a w mniejszym stopniu również elektrownie biomasowe i biogazowe, których moc wynosiła po kilkanaście MW.

Fotowoltaika to ochrona klimatu i inteligentna inwestycja. Zapewnia gwarantowany i atrakcyjny przychód w długim okresie. Taka inwestycja ma również wymiar obywatelski. Poprzez uruchamianie indywidualnych lub kolektywnych instalacji, obywatele aktywnie przyczyniają się do ochrony klimatu i produkcji energii. Stają się w ten sposób nie – zależnymi konsumentami, ale udziałowcami – dodała luksemburska minister środowiska Camille Gira. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MachałByd |
Super!
edo |
A co z naszym FIT? Okradziono ufnych bo były tylko pół roku a potem dawaj Tauronom i innym złodziejom za darmo!
azza |
A nie lepiej było dopłacać do węgla a mikro producentów energii z PV okraść z 20, 30 a nawet ze 100% wytworzonej energii tak jak w Polsce ? I do tego bezczelnie nazwać to "wsparciem" !
EcoSolar.pl |
Sensowny i logiczny poziom taryf. Na podobnym poziomie taryfy FIT powinny być w Polsce. Nawet gdyby były 20% niższe od samego początku, to i tak nie byłoby źle.
Prawda |
@ azza - idąc twoim tokiem myślenia (chociaż też nie nawidzę PIS) to producenici akumulatorów i falowników też Cię okradają - ponieważ starty systemu Off-Grit (stratry na akku + falowniku, konwersji prądu) sięgają 15-20%.... Ale do tego trzeba mieć wiedze której nie posiadasz :)
hg |
a u nas dopłacają do składów węgla >3 mld /r

Giełda OZE

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80. czytaj dalej...

Pozwolenie na budowę 2x Enercon e-53 - suwalskie

Witam Sprzedam projekt farmy wiatrowej o mocy 1,6MW, wraz z pozwoleniem na budowę. Dwie turbiny Ener czytaj dalej...

Sprzedam projekt pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1MW

Sprzedam gotowy projekt,pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW wraz z przyłączem energetycznym. czytaj dalej...