Chiński lider w produkcji modułów PV bije kolejny rekord

Chiński lider w produkcji modułów PV bije kolejny rekord
Fot. JinkoSolar
REKLAMA

W I kwartale 2017 r. chiński producent modułów fotowoltaicznych JinkoSolar ustanowił kwartalny rekord sprzedaży, zbliżając się do poziomu 3 GW. W II kwartale jeszcze poprawił ten wynik, sprzedając jednak moduły przy niższej marży niż we wcześniejszych kwartałach.

JinkoSolar był największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych za rok 2016. W tym roku powinien utrzymać pozycję lidera, o czym świadczą wyniki sprzedaży wygenerowane w I połowie br.

W I kwartale chińska firma sprzedała moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,068 GW, a w II kwartale zwiększyła sprzedaż do poziomu 2,884 GW, przekraczając wcześniejszą prognozę o niemal 300 MW.

To zasługa boomu na fotowoltaikę w Chinach, gdzie w I połowie br. zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o rekordowej mocy 24,4 GW, a w lipcu przyłączono do sieci aż 10,5 GW.

Na rodzimym rynku JinkoSolar sprzedał w I kwartale 2017 r. moduły fotowoltaiczne o mocy 730 MW (35 proc. sprzedaży ogółem), a w ostatnim kwartale podwoił sprzedaż w Chinach do poziomu 1,46 GW (51 proc. sprzedaży ogółem).

Do krajów zaliczonych do „emerging markets” trafiło w I kwartale 18 proc. sprzedaży JinkoSolar, a w kolejnym kwartale 19 proc. Na USA przypadło odpowiednio na I i II kwartał br. 13 i 10 proc., a na Europę 11 i 9 proc. 

JinkoSolar wskazuje w informacji nt. wyników za II kwartał, że rosnącemu wolumenowi sprzedaży po raz kolejny towarzyszył spadek marży, co wynikało, oprócz spadku cen modułów na rynkach światowych, również m.in. ze wzrostu cen krzemu.

W II kwartale chińska firma odnotowała sprzedaż na poziomie 1,17 mld USD, co jest wynikiem lepszym o 37,2 proc. w porównaniu do wcześniejszego kwartału. Zysk brutto wyniósł 123,1 mln USD w porównaniu do 94,3 mln USD w pierwszym kwartale br.

Średnia marża wyniosła 10,5 proc. w porównaniu do 11,2 proc. we wcześniejszym kwartale oraz wobec 18,1 proc. w II kwartale 2016 r.

JinkoSolar zakłada, że w III kwartale sprzeda moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,1-2,3 GW, chociaż biorąc pod uwagę zaskakujący wynik chińskiego rynku PV za lipiec, chiński producent może ponownie przekroczyć przyjętą prognozę.

W całym 2017 r. sprzedaż JinkoSolar ma sięgnąć łącznie ok. 8,5-9 GW. To więcej niż potencjał produkcyjny JinkoSolar, który w ubiegłym kwartale zwiększono o około 1 GW do poziomu 7,5 GW. JinkoSolar chce jeszcze powiększyć potencjał produkcji modułów w tym roku o 0,5 GW do poziomu 8 GW. W tym 2,5 GW ma stanowić produkcja modułów monokrystalicznych w technologii PERC. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Aldebaran |
Chińczycy - naprawdę nie ma się czym chwalić. Wyprodukujemy 1 mln kosmicznych (fuzzy logic) kotłów 5 klasy na węgiel, o przeciętnej mocy 20 kW każdy, i już mamy 20 GW.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...