Największe w historii zamówienie na falowniki PV

Największe w historii zamówienie na falowniki PV
Fot. Ingateam
REKLAMA

Falowników fotowoltaicznych do największego na świecie znajdującego się na zaawansowanym etapie realizacji projektu fotowoltaicznego nie dostarczy żaden z największych chińskich czy niemieckich producentów tych urządzeń. Zamówienie zdobyli Hiszpanie.

Projekt fotowoltaiczny o nazwie Sweihan powstaje w Abu Dhabi. Moc tej farmy fotowoltaicznej sięgnie docelowo 1,177 GW, dzięki czemu stanie się ona po uruchomieniu największą na świecie instalacją tego typu.

Inwestycja jest realizowana przez konsorcjum utworzone przez japońskie Marubeni oraz chińskiego producenta modułów PV JinkoSolar, a także przez lokalny, rządowy koncern Abu Dhabi Water and Electricity Authority (ADWEA), który posiada 60 proc. Pozostałe 40 proc. dzielą Marubeni i JinkoSolar.

To właśnie JinkoSolar, będący obecnie największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych, będzie odpowiadać za dostarczenie ich do projektu Sweihan. Teraz rozstrzygnęło się, kto będzie odpowiadać za dostawy drugiego kluczowego komponentu systemów fotowoltaicznych, czyli falowników (inwerterów).

Rekordowy kontrakt zdobyła wywodząca się z Hiszpanii firma Ingateam, która wyposaży farmę fotowoltaiczną Sweihan w centralne falowniki Ingecon Sun PowerMax B 1000 V, posiadające jednostkową moc 2,33 MW(AC).

Hiszpanie dostarczą w sumie 201 stacji, z czego każda będzie zawierać dwa falowniki o łącznej mocy 4,66 MW(AC).

Ingateam zapewnia, że te urządzenia są dostosowane do pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych, w tym przy wysokich temperaturach i burzach piaskowych, które występują w Abu Dhabi. W tym celu hiszpańska firma miała przeprowadzić odpowiednie testy.

Kontrakt na wykonanie instalacji pod klucz oraz późniejsze serwisowanie największej na świecie farmy fotowoltaicznej zdobyła wywodząca się z Indii firma Sterling and Wilson.

Uruchomienie farmy fotowoltaicznej Sweihan ma nastąpić pod koniec przyszłego roku. Energię po gwarantowanej, zapewnionej w aukcji cenie będzie kupować lokalny operator Abu Dhabi Water & Electricity Company, który należy do ADWEA.

Umowa PPA została podpisana w marcu br. Na jej podstawie energia będzie sprzedawana po zagwarantowanej cenie w okresie 25 lat.

Zaproponowana w aukcji stawka na poziomie zaledwie 0,0242 USD/kWh (około 0,09 PLN/kWh) to najniższa oferta, jaką do tej pory złożono w odbywających się na całym świecie aukcjach dla PV.

Obecnie największa na świecie jest farma fotowoltaiczna o mocy 850 MW, który został zrealizowany w chińskiej prowincji Qinghai. Drugie miejsce należy do farmy fotowoltaicznej o mocy 648 MW, która powstała w ubiegłym roku w południowym indyjskiej stanie Tamil Nadu.

W trakcie realizacji jest kilka kolejnych projektów ogromnych farm fotowoltaicznych. Największy projekt, którego docelowa moc ma wynieść 2 GW, jest realizowany w regionie Ningxia położonym w środkowych Chinach.

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zdecydowanie stawiają na rozwój energetyki słonecznej.

W grudniu ubiegłego roku emir Dubaju Muhammad ibn Raszid Al Maktum uruchomił kolejny etap gigantycznej farmy solarnej – noszącej jego imię Mohammad Bin Rashid Al Maktoum Solar Park – której moc w jednym miejscu ma osiągnąć do roku 2030 poziom aż 5 GW. Wartość tej inwestycji szacuje się na 50 mld dirhamów, czyli około 50 mld zł. W tym roku moc tej farmy fotowoltaicznej ma wzrosnąć do 800 MW, a do roku 2020 – do 1000 MW. 

W ostatniej aukcji w emiracie Abu Dhabi zaofereowano niemal równie niskie ceny za sprzedaż energii jak w przypadku projektu Sweihan. Arabski fundusz Masdar zaproponował sprzedaż energii za 0,0253 USD/kWh, a konsorcjum RWE i B-Electric złożyło ofertę na poziomie 0,0291 USD/kWh. Deweloper, który wygra aukcję i zrealizuje projekt, otrzyma 40 proc. udziałów w spółce celowej, a 60 proc. przypadnie lokalnemu operatorowi sieci ADWEA. 

Ingateam produkuje falowniki fotowoltaiczne o mocy od 2,5 kW po duże, centralne falowniki działające w standardzie zarówno 1000 V jak i 1500 V, a także falowniki bateryjne. Hiszpańska firma oferuje też rozwiązania mające na celu optymalizację autokonsumpcji energii z domowych czy firmowych instalacji fotowoltaicznych, a także systemy mające na celu integrację systemów fotowoltaicznych z elektrowniami diesla w ramach układów hybrydowych. Hiszpanie do tej pory wyprodukowali falowniki do instalacji OZE o łącznej mocy 46 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...