KE obniża minimalną cenę chińskich modułów PV

KE obniża minimalną cenę chińskich modułów PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Komisja Europejska wprowadziła zmiany w mechanizmie minimalnej ceny importowej, która umożliwia import do Unii Europejskiej chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych bez konieczności płacenia wysokich ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych.

Bruksela zdecydowała o obniżeniu minimalnej ceny importowej o 2 eurocenty w przeliczeniu na W. Import chińskich modułów po tej cenie lub wyższej zwalnia z konieczności płacenia wysokich, karnych ceł.

Warunkiem jest dodatkowo, aby chiński producent znajdował się na unijnej liście utworzonej w ramach tzw. porozumienia cenowego. W ostatnich kwartałach z udziału w porozumieniu cenowym dobrowolnie zrezygnowali – w proteście przeciwko restrykcjom celnym – niemal wszyscy czołowi chińscy producenci modułów PV. Ponadto wiele chińskich firm Bruksela usunęła w związku ze stwierdzeniem naruszenia zasad importu.

W tym roku Komisja Europejska istotnie obniżyła minimalną cenę importową, co miało odzwierciedlać zanotowany w ostatnich kwartałach wyraźny spadek cen modułów na rykach światowych. Mimo to europejska branża PV nadal narzeka, że ceny przyjęte przez KE są zbyt wysokie w stosunku do realiów rynkowych, co wpływa na pogorszenie konkurencyjności fotowoltaiki i spadek inwestycji.

W tym roku Komisja Europejska uzgodniła ponadto stopniowe łagodzenie restrykcji celnych na chińskie ogniwa i moduły fotowoltaiczne aż do ich całkowitego usunięcia, co może nastąpić we wrześniu 2018 r.

Nowa minimalna cena jest o około 30 proc. wyższa od dzisiejszej ceny rynkowej. Trudno zrozumieć jak ten poziom ma torować drogę do całkowitego wycofania się z tego mechanizmu w przyszłym roku. To nie tylko szkodzi europejskim firmom z sektora fotowoltaicznego, ale również zwiększa koszt instalacji dla konsumentów – komentuje Christian Westermeier, prezes stowarzyszenia SolarPower Europe.

To największe europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej, które od ubiegłego roku czynnie popiera wycofanie się z karnych ceł, informuje, że podczas ostatniego spotkania ekspertów z krajów UE-28, przeciwko nowym propozycjom Komisji wystąpiło 13 krajów, podczas gdy poparcie dla nich wyraził tylko jeden kraj. Aż 14 krajów wstrzymało się od głosu, co dało jednak Komisji wolną rękę.

Propozycje KE, upublicznione w czerwcu br., zakładają wprowadzenie nowych mechanizmów ustalania minimalnej ceny importowej, które miałyby obowiązywać aż do całkowitej rezygnacji z porozumienia cenowego, co ma nastąpić finalnie za rok. Chodzi m.in. o zastąpienie indeksów średnich cen ogniw i paneli PV opracowywanych przez Bloomberga indeksami tajwańskiej firmy PVInsights, aby lepiej ujmować realia cenowe na rynku PV. Bruksela zaproponowała ponadto harmonogram obniżania minimalnej ceny importowej aż do jej całkowitego wycofania.

Najbliższa redukcja minimalnej ceny importowej miałaby nastąpić od początku października. Wówczas minimalna cena modułów polikrystalicznych ma zostać obniżona do 0,394 euro/W, a modułów monokrystalicznych do 0,442 euro/W, czyli w obu przypadkach o około 2 eurocenty/W.

Kolejna redukcja miałaby nastąpić na przełomie 2017 i 18 r., a ostatnia – przed wycofaniem porozumienia cenowego – w połowie przyszłego roku. Wówczas minimalna cena importowa chińskich modułów mono- miałaby spaść do 0,38 euro/W, a modułów polikrystalicznych – do 0,33 euro/W. 

Od uruchomienia mechanizmu minimalnej ceny importowej w roku 2013 KE utrzymywała ją przez cały czas na niemal niezmienionym poziomie, wynoszącym 0,56 euro/W. Na przełomie 2016 i 17 r. Komisja zdecydowała się jednak na jej obniżenie do 0,463 euro/W w przypadku modułów monokrystalicznych oraz 0,415 euro/W dla modułów polikrystalicznych, co miało odzwierciedlać odnotowany w ubiegłym roku mocny spadek cen paneli PV na globalnym rynku.

W zestawieniu firmy konsultingowej PVinsights przeciętne ceny modułów polikrystalicznych, które najczęściej wykorzystuje się przy dużych projektach fotowoltaicznych, wynoszą obecnie przeciętnie 0,323 dol./W, przy czym najwyższe oferty sięgały ostatnio 0,41 dol./W, a najniższe 0,28 dol./W.

Według tajwańskiej firmy konsultingowej EnergyTrend, średnie ceny modułów polikrystalicznych wynoszą obecnie 0,32 dol./W, a modułów monokrystalicznych 0,36 dol./W.

Według firmy pvXchange, która podaje średnie ceny modułów na rynku detalicznym w Niemczech, w lipcu br. średnie ceny niemieckich modułów krystalicznych sięgały około 0,45 euro/W i spadły o 6,25 proc. od stycznia br., ceny modułów z Korei Płd. i Japonii wynosiły około 0,52 euro/W (spadek o 8,77 proc.), ceny modułów chińskich sięgały 0,45 euro/W (spadek o 2,17 proc.), a ceny modułów z Południowej Azji i Tajwanu wynosiły średnio 0,4 euro/W i wzrosły od stycznia o 2,56 proc.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Sołtys |
Niech już całkowicie skończą z tym cyrkiem! Wszytsko jest z Chin łącznie z twoim telewizorem!
MojaPV |
Europejscy producenci, tuczeni latami na tłustych subsydiach są właśnie rozkładani na łopatki a subsydia popłyna do Chin - ot logika Eurokołchozu
bs_boss |
lipa z tym wrześniem 2018, bo realnie dla prosumenta zyski z tej decyzji będą dopiero w lipcu 2018r.

Giełda OZE

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Działająca Elektrownia Wiatrowa Mazowieckie

Sprzedam działającą elektrownie wiatrową lub część udziałów. Inwestycja uruchomiona przed 1 lipca 2 czytaj dalej...

Kupię projekty fotowoltaiczne (do1MW gotowe do budowy)

Polski inwestor doświadczony w budowie projektów fotowoltaicznych kupi projekty gotowe do budowy o m czytaj dalej...