PGE chce budować farmy fotowoltaiczne. Nawet 100 MW

PGE chce budować farmy fotowoltaiczne. Nawet 100 MW
Fot. Corab
REKLAMA

Jak na razie liderem wśród państwowych koncernów energetycznych w zakresie inwestycji w fotowoltaikę jest Energa, do której należą dwie takie instalacje. Wkrótce może się to jednak zmienić. Energa nie zamierza rozwijać kolejnych inwestycji w PV, natomiast farmy fotowoltaiczne chce budować PGE.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, plany budowy farm fotowoltaicznych ma największy państwowy koncern energetyczny PGE, który chce je zrealizować w ramach systemu aukcyjnego. Wiadomo, że chodzi o instalacje o jednostkowej mocy do 1 MW.

PGE potwierdziło, że chce w tym celu realizować własne projekty lub przejmować gotowe projekty, w tym mające zapewnione wsparcie dzięki wygranej aukcji.

„Rzeczpospolita” podaje, powołując się na źródło w PGE, że łącznie może chodzić o projekty o mocy nawet 100 MW. Zdaniem cytowanego przez „RZ” Michała Ćwila z PIGEOR, taka skala inwestycji mogłaby zredukować koszt inwestycji na pojedynczą farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW nawet poniżej 3 mln zł netto.

„RZ” ocenia, że w przypadku projektów już mających wsparcie w systemie aukcyjnym, opłacalność zapewniają tylko te, które posiadają cenę powyżej 400 zł/MWh. – Wynika to z wysokiego jednostkowo kosztu amortyzacji przy względnie niskim (ok. 11 proc.) wskaźniku wykorzystania mocy. Zaletą instalacji fotowoltaicznej, po zamortyzowaniu i spłacie zobowiązań, jest jednak opłacalna produkcja energii przy jej sprzedaży w cenie hurtowej po wyjściu z systemu aukcyjnego – komentuje „Rzeczpospolita”, zaznaczając, że sceptycznie do finansowania projektów OZE, nawet z wygraną aukcją, podchodzą banki.

Na razie udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym PGE oscyluje wokół 10 proc., jednak do roku 2030 ma wzrosnąć, jak wynika ze strategii tego koncernu, do około 25 proc.

PGE jest krajowym liderem w produkcji energii odnawialnej. Łączna moc zainstalowana wszystkich instalacji OZE w spółce PGE Energia Odnawialna wynosi 1 955 MW.

W 2015 r. udział OZE w miksie wytwarzania PGE wyniósł 8,59 proc., z czego na biomasę przypadło 4,95 proc., a na energetykę wiatrową i wodną po 1,82 proc. Produkcja z węgla kamiennego stanowiła 51,05 proc., brunatnego 32,92 proc., a z gazu ziemnego 7,45 proc.

PGE Energia Odnawialna zarządza 36 elektrowniami wodnymi, 11 farmami wiatrowymi o mocy ponad 500 MW oraz jedną farmą fotowoltaiczną o mocy 600 kW zlokalizowaną na górze Żar w powiecie żywieckim. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
abc |
Przy prosumentach tyle było krzyku parę lat temu, że klimat u nas jest taki, że fotowoltaika jest bez sensu w naszym regionie mimo, że Niemcy na każdym balkonie instalacje mają, a tu proszę... Co takiego wydarzyło się, że koncerny energetyczne wchodzą w PV? Klimat się nagle ocieplił? Dobre...

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...