200 mln euro na PV u producentów mleka

200 mln euro na PV u producentów mleka
TUBS / wikimedia cc
REKLAMA

Holenderskie ministerstwo gospodarki przyzna subsydia do produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych na dachach zakładów mleczarskich należących do spółdzielni mleczarskiej FrieslandCampina.

Rząd Holandii poinformował o przyznaniu kolejnej puli subsydiów w ramach rządowego programu SDE+, z którego dofinansowanie jest przeznaczane na produkcję energii słonecznej.

Dotacje w wysokości 200 mln euro umożliwią montaż w sumie 416 tys. paneli fotowoltaicznych na dachach 310 farm mlecznych. Powierzchnia wszystkich instalacji wyniesie około 670 tys. m2.  

Zakłada się, że wykorzystanie fotowoltaiki zmniejszy zapotrzebowanie na energię zakładów z grupy FrieslandCampina o około 20 proc. Zakładany uzysk energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu na energię około 33 tys. holenderskich gospodarstw domowych.

FrieslandCampina zaznacza, że chce, aby docelowo zapotrzebowanie na energię jej zakładów było w całości pokrywane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Aby zachęcić rolników zrzeszonych w holenderskiej grupie do korzystania z czystej energii, FrieslandCampinaoferuje im bonusy w wysokości 10 euro za każdą unikniętą tonę wyemitowanego CO2.

W zakresie fotowoltaiki FrieslandCampina współpracuje z firmą GroenLeven, która montuje elektrownie fotowoltaiczne w obiektów rolników posiadających dachy wielkości przynajmniej 1 tys. m2, odpowiada za ich sfinansowanie oraz utrzymuje własność już na etapie operacyjnym.

W zamian za udostępnienie dachu rolnikom przysługuje roczny bonus w wysokości 3-4 euro za zamontowany panel. Jednocześnie mogą odbierać produkowaną energię, a pozostała część jest odkupowana przez FrieslandCampina w celu zasilenia m.in. obiektów biurowych.

Rolnikom przysługuje też co roku prawo do odkupienia  instalacji fotowoltaicznej wraz z przypisanymi do niej subsydiami w ramach programu SDE+.

FrieslandCampina podkreśla, że przeciętnej wielkości gospodarstwo mleczarskie posiada dachy, które mogą pomieścić instalację fotowoltaiczną produkującą energię w ilości odpowiadającej jego zapotrzebowaniu. Do tej pory instalacje fotowoltaiczne zamontowano już na 1,6 tys. farm wchodzących w skład holenderskiej spółdzielni, która działa w 33 krajach, zatrudniając około 22 tys. pracowników.

Celem programu SDE+ jest przyznawanie subsydiów na pokrycie różnicy między rynkowymi cenami energii, a kosztem jej wytworzenia z OZE. Program obejmuje instalacje o mocy przynajmniej 15 kW. Łączna wartość dotacji do sprzedaży energii, które zostaną przyznane w tegorocznej edycji programu, ma sięgnąć około 12 mld euro. Dotacje są przyznawane na okres 8, 12 lub 15 lat w zależności od rodzaju instalacji. 

W 2013 r. holenderskie władze zdecydowały, że zwiększą udział OZE w krajowym miksie energetycznym do 14 proc. do roku 2020 oraz do 16 proc. do roku 2023.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...