Świętokrzyskie: 700 kWp bez możliwości oddawania energii do sieci

Świętokrzyskie: 700 kWp bez możliwości oddawania energii do sieci
Instalacja fotowoltaiczna w gminie Busko-Zdrój. Fot. ABB

W kilku gminach województwa świętokrzyskiego zrealizowano instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 700 kWp. Wykorzystuje się je do wytwarzania energii w 32 obiektach użyteczności publicznej gmin Busko-Zdrój, Wiślica, Pińczów, Nowy Korczyn, Stopnica i Sędziszów oraz powiatu buskiego. Nadwyżek energii, których nie skunsumują samorządowe instytucje, nie można jednak oddać do sieci. 

Tylko na terenie gminy Busko-Zdrój dla obiektów gminnych i powiatowych wykonano łącznie 17 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 324,36 kWp. W instalacje fotowoltaiczne wyposażono m.in. szkoły, przedszkola, zakłady opieki zdrowotnej, ośrodki sportu czy oczyszczalnie ścieków.

W wyniku ograniczeń związanych z założeniami projektu, te instalacje nie mogą jednak oddawać nieskonsumowanych na miejscu nadwyżek energii. W tym celu zastosowano dostarczoną przez ABB technologię blokowania przesyłu energii do sieci.

REKLAMA

Inwertery zostały wyposażone w karty monitorujące VSN300 Wifi Logger Card, pozwalające na zdalną kontrolę ilości wygenerowanej energii. Są one połączone z systemem Aurora Vision, który monitoruje pracę wszystkich inwerterów w czasie rzeczywistym, co znacznie usprawnia serwisowanie całej instalacji i zwiększa jej bezpieczeństwo – komentuje Rafał Krakowski, kierownik ds. rozwoju biznesu odnawialnych źródeł energii w ABB.

Instalacje fotowoltaiczne na terenie gmin w woj. świętokrzyskim zostały uruchomione z końcem I kwartału br.

REKLAMA

Wykonano je z dofinansowaniem ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wartość dofinansowania sięgnęła 85 proc. 

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, wyłączenie możliwości oddawania nadwyżek energii do sieci wynikało z opinii wydanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którą uwzględniła w warunkach dofinansowania instytucja nadzorująca realizację tzw. Programu Szwajcarskiego, wyłączając możliwość zastosowania pomocy publicznej na etapie operacyjnym. 

Eksport części niewykorzystanej energii do sieci z wyłączeniem wsparcia uznawanego za pomoc publiczną z prosumenckich mikroinstalacji OZE zakłada jednak stosowany od połowy ubiegłego roku system tzw. opustów. W ten sposób mikroinstalacje fotowoltaiczne zrealizowane z dofinansowaniem z Programu Szwajcarskiego mogłyby oddawać nadwyżki energii do sieci, zwiększając w ten sposób oszczędności samorządowych instytucji dzięki przysługującym opustom na energię pobieraną z sieci.

Zgodnie z aktualną wersją ustawy o odnawialnych źródłach energii, za mikroinstalacje prosumenckie, podlegające rozliczeniom w ramach systemu opustów, są uznawane wszystkie mikroinstalacje z wyjątkiem należących do przedsiębiorstw, którym przysługuje inny system rozliczeń bazujący na sprzedaży energii do sieci po średniej cenie energii z rynku hurtowego.

W ramach Programu Szwajcarskiego na terenie powiatu buskiego i pińczowskiego zrealizowano również inne inwestycje w zakresie OZE, w tym projekt zakładający montaż ponad 1,8 tys. kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych należących do mieszkańców obu powiatów. Wartość dofinansowania sięgnęła 16,8 mln franków szwajcarskich, czyli, licząc po aktualnym kursie, około 62,4 mln zł. Dofinansowanie pokryło 75 proc. kosztów kwalifikowanych.

red. gramwzielone.pl