Boom w fotowoltaice. Ceny modułów mogą wzrosnąć

Boom w fotowoltaice. Ceny modułów mogą wzrosnąć
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Poprzednie kwartały to wyraźny spadek cen modułów fotowoltaicznych. Ostatni wzrost popytu, wynikający z ogromnych inwestycji na rynku chińskim, sprawia jednak, że ten trend może zostać powtrzymany.

Dalszy spadek cen modułów fotowoltaicznych do poziomów sięgających około 0,3 dol./W zakładało wielu deweloperów farm fotowoltaicznych, którzy w organizowanych na całym świecie aukcjach zgłaszali w ostatnich miesiącach coraz niższe ceny za energię.

Przy założeniu, że ceny modułów będą spadać nadal w szybkim tempie, a na realizację nagrodzonych w aukcjach projektów jest sporo czasu, byli skłonni oferować w aukcjach niższe ceny za energię, zwiększając swoje szanse na wygraną.

O tym, że takie założenie mogło okazać się zgubne, świadczy sytuacja na obecnie jednym z najprężniejszych na świecie rynków fotowoltaicznych w Indiach. Organizowane tam aukcje dla ogromnych projektów PV skutkowały coraz niższymi cenami energii, spadającymi poniżej poziomu 0,05 dol./kWh, czyli poniżej 0,2 zł/kWh. Podobne ceny osiągano zresztą również w aukcjach w innych krajach.

Tymczasem chiński rynek instalując w I połowie br. systemy fotowoltaiczne o mocy 24,4 GW oraz 10,5 GW tylko w ubiegłym miesiącu, zaabsorbował dostępną podaż modułów fotowoltaicznych, a to przełożyło się na wzrost ich cen obserwowany m.in. w Indiach, które zaopatrują w moduły niemal w całości producenci z Chin.

„PV Magazine” informuje, że deweloperzy działający na rynku indyjskim, którzy mieli już wcześniej podpisane umowy na dostawę modułów, stają w obliczu renegocjacji warunków umów i podniesienia cen kupowanych modułów. Oferowane przez producentów ceny wzrosły do około 0,34 dol./W wobec wcześniejszego poziomu około 0,32 dol./W.

W zestawieniu firmy konsultingowej PVinsights przeciętne ceny modułów polikrystalicznych, które najczęściej wykorzystuje się przy dużych projektach fotowoltaicznych, wynoszą obecnie przeciętnie 0,321 dol./W, przy czym najwyższe oferty sięgały 0,41 dol./W, a najniższe 0,28 dol./W.

Według tajwańskiej firmy konsultingowej EnergyTrend, średnie ceny modułów polikrystalicznych wynoszą obecnie 0,32 dol./W, a modułów monokrystalicznych 0,36 dol./W.

Istotnie wyższe ceny modułów fotowoltaicznych są notowane w Europie, w której spadek cen ograniczają restrykcje celne i stosowana przez Komisję Europejską minimalna cena importowa dla produktów z Chin. 

Według firmy pvXchange, która wskazuje średnie ceny modułów na rynku detalicznym w Niemczech, obecnie średnie ceny niemieckich modułów krystalicznych sięgają około 0,45 euro netto/W i spadły o 6,25 proc. od stycznia br., ceny modułów z Korei Płd. i Japonii wynoszą około 0,52 euro/W (spadek o 8,77 proc.), ceny modułów chińskich sięgają 0,45 euro/W (spadek o 2,17 proc.), a ceny modułów z Południowej Azji i Tajwanu wynoszą średnio 0,4 euro/W i wzrosły od stycznia o 2,56 proc.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Obywatel |
W Polsce też zapewne niektórzy liczyli na wyraźny spadek cen proponując tak niskie ceny w aukcjach Oby się nie przeliczyli - czas pokaże
pv |
Wzrosną ceny będzie znowu hamulec w rozwoju i mniej zarobią instalatorzy chyba że zejdą z marży.
A kiedy? |
A kiedy oszalali chinscy komunisci będą sprzedawać po 0.0 eur/kWp?

Giełda OZE

Projekt PV 1MW z prekwalifikacją

Sprzedam Projekt lub spółka celowa 1MW , wybudowany słup i złącze , dzierżawa 2,3 ha z możliwością czytaj dalej...

Zestawy PV hybrydowe ON/OFF GRID: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody i nie możesz korzystać z urządzeń elektrycznych? Mamy na to sposób: czytaj dalej...

Trafostacja 0.96MW

szukamy wykonawca zaprojektować, budować i połączyć do sieci PV trafostację 0,96MW w okolicach Suw czytaj dalej...

Firma z doświadczeniem w montażu instalacji PV przyjmie zlecenia

Firma EKO WIND przyjmie zlecenia na montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie woj. mazowieckiego czytaj dalej...