Duńczycy postawią kolejną farmę kolektorów słonecznych

Duńczycy postawią kolejną farmę kolektorów słonecznych
Fot. Aalborg CSP
REKLAMA

Koło Kopenhagi powstanie farma kolektorów słonecznych, która dostarczy ciepło dla mieszkańców regionu duńskiej stolicy. Dania to obok Austrii lider w budowie tego rodzaju instalacji. Duńczycy uruchamiając tego rodzaju instalacje, widzą w nich efektywne kosztowo rozwiązanie, które pozwala na ograniczenie zależności od tradycyjnych paliw stosowanych w ciepłownictwie. 

Duńska firma Aalborg CSP zbuduje farmę kolektorów słonecznych o mocy 8 MWt, która dostarczy ciepło dla 2,58 tys. odbiorców z regionu Kopenhagi. Roczny uzysk energii oszacowano na 5,568 GWh energii cieplnej.

Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić jeszcze w tym roku. Przyjęto, że instalacja będzie pracować przez 25 lat, ograniczając co roku emisję CO2 przynajmniej o 1,1 tys. ton.

Instalacja powstanie w Smørum w okolicach Kopenhagi. Inwestorem jest lokalny dostawca energii Smørum Kraftvarme, który chce w ten sposób ustabilizować ceny energii i ograniczyć produkcję energii z gazu, ograniczając swoją zależność od tego paliwa.

To dla nas naturalny kierunek rozwoju, aby przechodzić na energię odnawialną, która może być konkurencyjna wobec zmieniających się cen gazu, dzięki czemu możemy stabilizować ceny energii. Płaskie kolektory słoneczne najbardziej odpowiadały naszym potrzebom i cieszymy się, że otrzymujemy konkurencyjny kosztowo system – komentuje Jan Møller z Smørum Kraftvarmeværk.

Instalacja będzie składać się z płaskich kolektorów słonecznych marki GREENoneTEC GK3003, które zostaną rozlokowane w 56 rzędach, w każdym po 20 kolektorów. Łączna powierzchnia instalacji sięgnie 11,31 tys. m2.

W ramach inwestycji Aalborg CSP zbuduje również liczący 2,2 km rurociąg, którym zostanie wyprowadzone ciepło.

Dla duńskiej firmy będzie to już piąta tego rodzaju instalacja. W  tym roku Aalborg CSP uruchomił również w Danii instalację produkującą energię w technologii skoncentrowanej energetyki słonecznej (Concentrated Solar Power, CSP).

Energia cieplna z tej elektrowni CSP o mocy 16,6 MWt będzie dostarczana do sieci ciepłowniczej zaopatrującej miasto Brønderslev. Dodatkowo produkowana energia ma zasilić instalację biomasową typu ORC (ang. organic rankine cycle), która będzie produkować energię elektryczną i która powstanie w drugiej połowie br. 

Produkcja energii odbywa się za pomocą 40 rzędów luster, z czego długość każdego wynosi 125 m, natomiast powierzchnia apertury luster odbijających promienie słoneczne wynosi 26,9 tys. m2. Cieć płynąca przez rury, na które kierowane są promienie słoneczne, podgrzewana jest do temperatury sięgającej 330 st. C. Produkowana para napędza w ten sposób turbinę produkującą energię elektryczną.

Operator instalacji może – w zależności od potrzeb – produkować wyłącznie ciepło lub również energię elektryczną, sprzedając ją po korzystniejszych cenach, które są notowane w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Z kolei największą farmą kolektorów słonecznych nie tylko w Danii, ale również na całym świecie, jest system uruchomiony na przełomie 2016 i 2017 r. w Dronninglund koło Silkeborg. Jego moc wynosi 26 MWt. Łączna powierzchnia kolektorów słonecznych to 37,57 tys. m2. System solarny został wyposażony w zbiornik o pojemności 61,7 tys. m3.

System składa się z 12 436 kolektorów słonecznych, z których powierzchnia każdego wynosi aż 12,6 m2, dając razem powierzchnię apertury rzędu 156 694 m2.

Wykonawca instalacji, duńska firma Arcon-Sunmark, informuje, że w trakcie słonecznego dnia przez całą instalację będzie przepływać w ciągu godziny około 2,7 mln litrów wody. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jasiek |
Wydaje się że w Polsce ciepłowniom też opłacałoby się stosować kolektory słoneczne. Szczególnie tym posiadającym odpowiednio dużo terenu wokół ciepłowni i używającym gazu do ogrzewania.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...