IHS Markit mocno podnosi prognozę dla PV

IHS Markit mocno podnosi prognozę dla PV
Fot. Presidencia de la República Mexicana, flickr cc
REKLAMA

Czołowa firma konsultingowa zajmująca się analizami globalnego rynku fotowoltaicznego podniosła prognozę mocy elektrowni fotowoltaicznych, które w tym roku mają powstać na całym świecie. To efekt kolejnych rekordów, które bije chiński rynek PV.

W I połowie br. Chińczycy zainstalowali elektrownie fotowoltaiczne o mocy 24,4 GW, a w lipcu, czyli już po obniżce taryf za sprzedaż energii z nowych projektów PV, zainstalowano aż 10,5 GW.

Pod wpływem wiadomości z Chin IHS Markit podniósł prognozę zainstalowanego potencjału fotowoltaiki na ten rok o 14 proc. w porównaniu do wcześniejszych zapowiedzi – do poziomu 90 GW.

Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych zainstalowanych na całym świecie w ubiegłym roku wyniosła według różnych szacunków około 70-75 GW, a rok wcześniej ok. 50 GW.

IHS Markit zapowiada, że w tym roku Chińczycy zainstalują elektrownie fotowoltaiczne o mocy 45 GW, czyli o około 10 GW więcej niż w roku 2016.

Pozytywne zmiany w regulacjach, większy niż wcześniej zakładaliśmy wynik za I połowę br. oraz silna aktywność, której kontynuację widać w III kwartale – te aspekty wymienia IHS Markit, podnosząc swoją prognozę dla rynku fotowoltaicznego na ten rok.

Jednocześnie IHS Markit obniżył o 7 GW wcześniejszą prognozę wzrostu potencjału PV dla pozostałych rynków, co ma wynikać z pojawiającego się na rynku niedoboru modułów fotowoltaicznych, których produkcję absorbuje teraz rynek chiński.

Ostatnio inna firma konsultingowa GTM Research oceniła, że tegoroczny potencjał elektrowni fotowoltaicznych, które powstaną na całym świecie, wyniesie 81,1 GW, a całkowity potencjał PV wzrośnie do około 390 GW.

Analitycy amerykańskiej firmy zaznaczają, że to mniej więcej tyle, ile wynosi zainstalowany potencjał elektrowni jądrowych, który odpowiada za około 11 proc. globalnego miksu wytwarzania energii elektrycznej.

Udział fotowoltaiki to na razie około 1,8 proc, jednak GTM Research zakłada, że globalny potencjał elektrowni fotowoltaicznych ulegnie podwojeniu w stosunku do wyniku na koniec 2017 r. już w roku 2022. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

kabel solarny 6 mm kw. TUV 1500 V cena 600 EUR/km

Kable solarne 2,5 -16 mm kw w kolorze czarnym, czerwonym i żółto-zielonym. Certyfikowane przez TUV R czytaj dalej...

panele 270W TIER1* cena 0,31 EUR

Dostawy kontenerowe prosto od producenta TIER 1* bezpośrednio na plac budowy. W celu omówienia szcze czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Sprzedam moduły PV: Suntech Recom Amerisolar

Sprzedamy moduły PV uznanych producentów . Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy przedstawic czytaj dalej...