10,5 GW fotowoltaiki w jeden miesiąc

10,5 GW fotowoltaiki w jeden miesiąc
Fot. Wuxi Suntech
REKLAMA

Chińczycy biją kolejne, wydaje się, że jeszcze długo nieosiągalne dla innych krajów, rekordy instalowanego potencjału elektrowni fotowoltaicznych. Wygląda na to, że już przekroczyli rządowy cel instalacji na rok 2020.

Niedawno Pekin podał oficjalne liczby dotyczące rozwoju chińskiego rynku fotowoltaicznego w I połowie br. Wynika z nich, że w tym czasie Chińczycy zainstalowali w fotowoltaice rekordowe 24,4 GW.

Teraz firma konsultingowa Asia Europe Clean Energy Associates (AECEA) informuje, że tylko w ciągu jednego miesiąca, w lipcu, Chińczycy uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o mocy aż 10,5 GW.

Oznacza to, że w pierwszych siedmiu miesiącach br. Chińczycy uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 34,9 GW. To już niemal taki sam potencjał, jaki podłączono do sieci w całym 2016 r.

AECEA podaje, że oprócz PV w Chinach uruchomiono w pierwszych siedmiu miesiącach 2017 r. także elektrownie jądrowe o mocy 1,09 GW, elektrownie wodne o mocy 6,69 GW, elektrownie wiatrowe o mocy 7,3 GW oraz 18,84 GW w konwencjonalnych źródłach termalnych.

Doliczając lipcowy wynik chińskiego rynku PV do zainstalowanego dotąd potencjału fotowoltaiki w Chinach, wychodzi, że Chińczycy przekroczyli wyznaczony wcześniej rządowy cel na rok 2020, kiedy w Państwie Środka miały działać elektrownie fotowoltaiczne o mocy 110 GW. Na koniec ubiegłego miesiąca łączny potencjał PV w Chinach wyniósł tymczasem 112,34 GW.

Od 2010 roku udział OZE w miksie wytwarzania w Państwie Środka wzrósł o 8 pkt proc. W tym samym czasie udział węgla zmalał o 11 pkt proc. 

Chińczycy wytworzyli w 2010 r. w sumie 4,23 tys. TWh energii elektrycznej, przy czym udział węgla wynosił wówczas 76 proc., a źródeł odnawialnych 17 proc. – w tym 16 proc. zaspokajały elektrownie wodne.

Natomiast w ubiegłym roku w Chinach wyprodukowano 5,99 tys. TWh energii elektrycznej, udział węgla spadł do 65 proc., a OZE wzrósł do 25 proc. – w tym 20 proc. zaspokajała energetyka wodna, 3 proc. energetyka wiatrowa, a 1 proc. fotowoltaiczna.

Zgodnie z oficjalną strategią Pekinu, wpisaną do aktualnego planu pięcioletniego, w roku 2020 chiński potencjał generacji miałby się zwiększyć z obecnego ok. 1,604 TW do 1,928 TW. Na taki poziom mają składać się wówczas elektrownie węglowe (1,1 TW), wodne (340 GW), wiatrowe (210 GW), fotowoltaiczne (110 GW), gazowe (110 GW) oraz jądrowe (58 GW). Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Chinach jest jednak wyższa już teraz. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Z zaprezentowanych danych wynika, że na przestrzeni 2010-2016 produkcja z węgla w Chinach wzrosła o blisko 22%. Łatwo to wyliczyć. Choć w całym bilansie udział węgla owszem spada ale to wynika z nieproporcjonalnie dużego wzrostu produkcji ogółem.
SPS |
@Moja napisała: "Choć w całym bilansie udział węgla owszem spada ale to wynika z nieproporcjonalnie dużego wzrostu produkcji ogółem." - hehe... dzięki, rozbawiłeś mnie tym wpisem. Wijesz się jak możesz, żeby tylko nie przyznać, że ta pozostała nie-węglowa część tego "nieproporcjonalnie dużego wzrostu produkcji" to źródła OZE buehehe.... Jak to było: 'węgiel to religia' co nie? ;o)
ElektrowniaPV |
@SPS nie kolego - to dobór przedstawiania liczb jest taki żeby broń Boże nie przyznać że produkcja z węgla wzrosła. Jeśli jeszcze nie skumałeś to u mnie masz napisane to samo co w tekście tylko w odwrotnym kontekście.
azza |
Po przeczytaniu tych danych dopiero widać jakim to jesteśmy zacofanym, mało znaczącym grajdołem ! Ale mniemanie o sobie to mamy że klękajcie narody !
Powód |
@azza kolejny wychowany na komleksach
SPS |
@Moja: brniesz dalej... to jest dokładnie ten sam problem jak z tą szklanką do połowy pustą i do połowy pełną. Większość tutaj piszących widzi w OZE pozytywy i te podnosi i promuje zastanawiając się jakby tu 'z dobrego zrobić jeszcze lepsze'. Ty i paru jeszcze za wszelką cenę i bezustannie wytykasz słabości i wady posuwając się w tym do absurdów i zwykłego trolowania. Już dawno straciło to znamiona, że macie w promowaniu "smrodliwego establishmentu" interes - teraz to jest pewne.
ElektrowniaPV |
@SPS Mógłbym napisać, że zazdroszczę prostoty w interpretacji otoczenia. Jednak świat nie jest czarno-biały i im prędzej się o tym przekonasz tym boleśniej ;). Patrz dalej w tę "szklankę" z przekonaniem, że zawsze masz rację ;).
MojaPV |
@SPS *im później tym boleśniej :). A trzymając się Twoich porównanań - Ty piszesz, że szklanka jest pełna a ja, że nie jest ani pełna ani pusta - tak bym to ujął :)
Marek |
MojaPV - zużycie węgla spadło o ok 3 % w ostatnich 2 latach a generacja z węgla o 22 % to znaczy, że w 3-4 lata zmodernizowali olbrzymia część bloków węglowych. https://www.theguardian.com/environment/2016/feb/29/china-coal-consumption-drops-again
MojaPV |
@Marek Dokładnie tak. Stare bloki zastępuja nowymi, wydajniejszymi.
SPS |
@Moja: tę informację: "Od 2010 roku udział OZE w miksie wytwarzania w Państwie Środka wzrósł o 8 pkt proc. W tym samym czasie udział węgla zmalał o 11 pkt proc." - rozumujesz tak: "...w całym bilansie udział węgla owszem spada ale to wynika z nieproporcjonalnie dużego wzrostu produkcji ogółem.". Co to jest "nieproporcjonalny wzrost produkcji ogółem"? Nieproporcjonalny w odniesieniu do czego? WTF? A później sie rzucasz gdy ludzie piszą, że trolujesz.
SPS |
@Moja: "Stare bloki zastępuja nowymi, wydajniejszymi." - powiem więcej: ponad 100 z tych nowych bloków o mocy projektowanej ok. 120GW nawet nie powstanie jako że ich budowa została z początkiem tego roku anulowana.
ElektrowniaPV |
@ SPS zadam Ci proste pytanie - czy od 2010 do 2016 produkcja energii z węgla w Chinach wzrosła czy spadła ? A teraz drugie: Czy w tym samym czasie w Polsce produkcja energii z węgla wzrosłą czy spadła ? Podejrzewam, że jesteś podatny na manipulacje dlatego zadaję Ci jak najprostsze pytania byś skumał podstawy, potem możesz zgłębiać niuanse.
MojaPV |
SPS | 2017-08-24 21:41:51 @Moja: "Stare bloki zastępuja nowymi, wydajniejszymi." - powiem więcej: ponad 100 z tych nowych bloków o mocy projektowanej ok. 120GW nawet nie powstanie jako że ich budowa została z początkiem tego roku anulowana. - Ok a teraz pytanie ile mocy w PV "anulowano" (uzywając Twojej terminologii)?
SPS |
@Moja: doprawdy sam się sobie dziwię, że jeszcze odpisuje na twoje durne posty. W tym temacie zrobie to po raz ostatni "byś skumał podstawy" geniuszu analityki z "nieproporcjonalnie dużym wzrostem". Produkcja energii z węgla oczywiście wzrosła bo wzrosła produkcja ogółem. Rzecz w tym, że jej udział w produkcji ogółem spadł - i to pokazuje trend i to jest clou artykułu. Rest in pis.

Giełda OZE

Farma fotowoltaiczna

Spółka celowa -z pozwoleniem budowlanym i wygraną aukcją 0,99 MW po cenie 380 zł /MW - z pozwol czytaj dalej...

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV czytaj dalej...

Unijne szkolenia dla instalatorów

Katana Konsulting zaprasza w czerwcu i lipcu 2018 roku na dofinansowane w 70%-80% szkolenia unijne d czytaj dalej...

Rozliczanie PO IiŚ 1.3.1

Kancelaria Katana Konsulting zaprasza do współpracy Beneficjentów dotacji z Programu Operacyjnego In czytaj dalej...