Jak zaćmienie słońca wpłynęło na system energetyczny Kalifornii?

Jak zaćmienie słońca wpłynęło na system energetyczny Kalifornii?
Produkcja energii z OZE w Kalifornii w dniu 21/08/17. Źródło: CAISO
REKLAMA

W poniedziałek w szczytowym momencie zaćmienie słońca obserwowane na północy Kalifornii sięgało 3/4. Mimo to fotowoltaika, której potencjał w tym stanie sięga 10 GW, była w tym dniu i tak najważniejszym źródłem w stanowym miksie OZE.  

Jak poniedziałkowe zaćmienie słońca w USA odbiło się na generacji w kalifornijskim systemie energetycznym, który charakteryzuje wyjątkowo wysoki udział produkcji z fotowoltaiki?

Zaćmienie w Kalifornii odnotowano przed południem czasu lokalnego, w godzinach 9-12. Wcześniej, aby zapewnić bezproblemową pracę stanowego systemu elektroenergetycznego, lokalny operator CAISO wykonał odpowiednie testy i zaplanował częściowe zastąpienie pracy elektrowni fotowoltaicznych generacją głównie z gazu naturalnego i hydroenergią.

W poniedziałek 21 sierpnia, czyli w dniu, w którym w Stanach Zjednoczonych obserwowano zaćmienie słońca, elektrownie fotowoltaiczne w Kalifornii wyprodukowały około 72,1 GWh energii elektrycznej wobec 85,42 GWh w dniu wcześniejszym. W poniedziałek w szczytowym momencie, o godzinie 13, a więc już po ustąpieniu zjawiska zaćmienia, kalifornijskie elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą 9,03 GW.

W dniu zaćmienia odnawialne źródła energii w Kalifornii, wyłączając duże hydroelektrownie, wyprodukowały w sumie 160,47 GWh energii elektrycznej wobec całkowitego zapotrzebowania rzędu 706,3 GWh.

Kalifornijski miks energii w dniu 21/08/17. Źródło: CAISO

Generacja z wiatru wyniosła 40,7 GWh, a kalifornijskie wiatraki w szczytowym momencie, o godz. 20 czasu lokalnego, pracowały z mocą 2,4 GW. Elektrownie geotermalne dołożyły 23 GWh, a elektrownie słoneczne CSP – 3,14 GWh pracując z największą mocą dwie godziny później niż fotowoltaika – tuż przed godz. 15 generacja z CSP sięgnęła 636 MW.

W kluczowym momencie zaćmienia, które w Kalifornii przypadło około godziny 11, produkcja z fotowoltaiki spadła z ok. 5,31 GW o godz. 10 – do ok. 3,5 GW. O godzinie 12 elektrownie fotowoltaiczne w Kalifornii pracowały już z mocą około 6,33 GW, a godzinę później generacja z PV wzrosła do 8,7 GW.

W czasie spadku produkcji z PV, a więc o godz. 11, zwiększono generację z elektrowni termalnych – niemal o 1 GW, nieznacznie zwiększono również import i generację z hydroelektrowni. Generacja z kalifornijskich elektrowni jądrowych nie uległa większym wahaniom, co obrazuje poniższy godzinowy rozkład generacji z poszczególnych źródeł. 
 


Praca poszczególnych źródeł energii w Kalifornii w dniu 21/08/17, dane w MW. Źródło: CAISO

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...