Kolejna francuska aukcja dla PV z magazynami energii. Dużo niższe ceny

Kolejna francuska aukcja dla PV z magazynami energii. Dużo niższe ceny
Instalacja fotowoltaiczna na wyspie La Reunion. Fot. Kaco
REKLAMA

Paryż opublikował listę beneficjentów aukcji, której celem jest budowa instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii, a także realizacja oddzielnej grupy projektów zakładających autokonsumpcję produkowanej energii, które powstaną na terenach zamorskich Francji. Zaoferowane stawki za energię są niższe od dotychczasowych kosztów produkcji energii na francuskich wyspach, która odbywała się dotąd z wykorzystaniem generacji z paliw kopalnych.

W aukcji można było zgłaszać projekty dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 100 kW do 1,5 MW, planowane na Korsyce, Gwadelupie, Francuskiej Gujanie, Martynice, Majotcie i La Reunion. W sumie wsparciem nagrodzono 109 projektów o łącznej mocy 75 MW.

Wsparcie przyznano dla grupy 67 projektów o mocy od 100 do 250 kW zakładających wykorzystanie magazynów energii. W tym przypadku średnia, gwarantowana stawka za sprzedaż energii wyniesie 113,6 euro/MWh.

Paryż podkreśla, że ta stawka jest korzystna w porównaniu ze średnim kosztem konwencjonalnej generacji na terenach zamorskich Francji, wynoszącym przeciętnie około 200 euro/MWh.

Pałac Elizejski wskazuje również, że stawki osiągnięte w ostatniej aukcji są niższe średnio aż o około 40 proc. w porównaniu do cen, które osiągnięto w pierwszej aukcji dla takich projektów, przeprowadzonej w 2015 r.

W drugiej grupie pozostałych 42 zwycięskich projektów o mocy od 250 kW do 1 MW, których celem ma być produkcja energii głównie na użytek własny i które mają powstać m.in. na centrach handlowych czy zakładach przemysłowych, będzie przyznawana premia za produkowaną energię, której wysokość sięgnie średnio 34,19 euro/MWh.

Francuskie ministerstwo energii podkreśla, że w tym przypadku oferenci zapewnili, że przeciętny udział autokonsumpcji będzie przekraczać 90 proc.

Ponadto w przypadku ponad 50 proc. projektów, które wygrały ostatnią aukcję, oferenci zapewnili, że ich inwestycje będą miały charakter kooperatyw i że dopuszczą do udziału w nich inne, lokalne podmioty. Dzięki temu przyznana w aukcji stawka za produkcję energii zostanie powiększona o 3 euro/MWh.

W tym roku Francja wprowadza dla swoich zamorskich terytoriów system taryf gwarantowanych za produkcję energii z mniejszych systemów fotowoltaicznych. Zielone światło na jego wdrożenie dała już Komisja Europejska.

W przypadku instalacji PV o mocy do 100 kW na terytoriach zamorskich Francji – Korsyce, Gwadelupie, Francuskiej Gujanie, Martynice, Majotcie i La Reunion – wprowadzane są taryfy na poziomie od 0,15 euro/kWh na Korsyce do 0,19 euro/kWh na Majotcie.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
df |
gwarantowane i >6zł /kwh a u nas 100 lat za murzynami...

Giełda OZE

Projekt PV 1MW z prekwalifikacją

Sprzedam Projekt lub spółka celowa 1MW , wybudowany słup i złącze , dzierżawa 2,3 ha z możliwością czytaj dalej...

Zestawy PV hybrydowe ON/OFF GRID: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody i nie możesz korzystać z urządzeń elektrycznych? Mamy na to sposób: czytaj dalej...

Trafostacja 0.96MW

szukamy wykonawca zaprojektować, budować i połączyć do sieci PV trafostację 0,96MW w okolicach Suw czytaj dalej...

Firma z doświadczeniem w montażu instalacji PV przyjmie zlecenia

Firma EKO WIND przyjmie zlecenia na montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie woj. mazowieckiego czytaj dalej...