Kolejna francuska aukcja dla PV z magazynami energii. Dużo niższe ceny

Kolejna francuska aukcja dla PV z magazynami energii. Dużo niższe ceny
Instalacja fotowoltaiczna na wyspie La Reunion. Fot. Kaco
REKLAMA

Paryż opublikował listę beneficjentów aukcji, której celem jest budowa instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii, a także realizacja oddzielnej grupy projektów zakładających autokonsumpcję produkowanej energii, które powstaną na terenach zamorskich Francji. Zaoferowane stawki za energię są niższe od dotychczasowych kosztów produkcji energii na francuskich wyspach, która odbywała się dotąd z wykorzystaniem generacji z paliw kopalnych.

W aukcji można było zgłaszać projekty dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 100 kW do 1,5 MW, planowane na Korsyce, Gwadelupie, Francuskiej Gujanie, Martynice, Majotcie i La Reunion. W sumie wsparciem nagrodzono 109 projektów o łącznej mocy 75 MW.

Wsparcie przyznano dla grupy 67 projektów o mocy od 100 do 250 kW zakładających wykorzystanie magazynów energii. W tym przypadku średnia, gwarantowana stawka za sprzedaż energii wyniesie 113,6 euro/MWh.

Paryż podkreśla, że ta stawka jest korzystna w porównaniu ze średnim kosztem konwencjonalnej generacji na terenach zamorskich Francji, wynoszącym przeciętnie około 200 euro/MWh.

Pałac Elizejski wskazuje również, że stawki osiągnięte w ostatniej aukcji są niższe średnio aż o około 40 proc. w porównaniu do cen, które osiągnięto w pierwszej aukcji dla takich projektów, przeprowadzonej w 2015 r.

W drugiej grupie pozostałych 42 zwycięskich projektów o mocy od 250 kW do 1 MW, których celem ma być produkcja energii głównie na użytek własny i które mają powstać m.in. na centrach handlowych czy zakładach przemysłowych, będzie przyznawana premia za produkowaną energię, której wysokość sięgnie średnio 34,19 euro/MWh.

Francuskie ministerstwo energii podkreśla, że w tym przypadku oferenci zapewnili, że przeciętny udział autokonsumpcji będzie przekraczać 90 proc.

Ponadto w przypadku ponad 50 proc. projektów, które wygrały ostatnią aukcję, oferenci zapewnili, że ich inwestycje będą miały charakter kooperatyw i że dopuszczą do udziału w nich inne, lokalne podmioty. Dzięki temu przyznana w aukcji stawka za produkcję energii zostanie powiększona o 3 euro/MWh.

W tym roku Francja wprowadza dla swoich zamorskich terytoriów system taryf gwarantowanych za produkcję energii z mniejszych systemów fotowoltaicznych. Zielone światło na jego wdrożenie dała już Komisja Europejska.

W przypadku instalacji PV o mocy do 100 kW na terytoriach zamorskich Francji – Korsyce, Gwadelupie, Francuskiej Gujanie, Martynice, Majotcie i La Reunion – wprowadzane są taryfy na poziomie od 0,15 euro/kWh na Korsyce do 0,19 euro/kWh na Majotcie.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
df |
gwarantowane i >6zł /kwh a u nas 100 lat za murzynami...

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...