SolarWorld wznawia produkcję

SolarWorld wznawia produkcję
Fot. SolarWorld
REKLAMA

Utworzona niedawno spółka SolarWorld Industries GmbH, która przejęła aktywa SolarWorld AG, wznowiła produkcję ogniw i modułów fotowoltaicznych. Sprawy związane z postępowaniem upadłościowym SolarWorld AG nie zostały jednak jeszcze sfinalizowane. Ponadto, nierozwiązana pozostaje kwestia ewentualnego odszkodowania, które SolarWorld miałby zapłacić producentowi polikrzemu Hemlock i którego wysokość może sięgnąć niemal 800 mln dolarów.

Największy europejski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych – SolarWorld AG – ogłosił niewypłacalność w maju br. Po trwającym trzy miesiące okresie, w którym na kontynuowanie produkcji pozwalał program osłonowy niemieckiego rządu i w którym przydzielony przez sąd w Bonn administrator szukał możliwości restrukturyzacji biznesu SolarWorld, a także inwestora chętnego do przejęcia aktywów, ogłoszono, że infrastrukturę niemieckiego potentata przejmie utworzona zaledwie kilka dni wcześniej spółka SolarWorld Industries GmbH – związana z twórcą potęgi SolarWorld Frankiem Asbeckiem i funduszem z Kataru.

Nowy podmiot zapowiedział wznowienie działalności na liniach o potencjale produkcji 700 MW w skali roku z możliwością zwiększenia produkcji do 1 GW i ma skupić się na produkcji ogniw fotowoltaicznych w technologii PERC oraz modułów fotowoltaicznych w technologii glass-glass. W nowym etapie swojej działalności SolarWorld skupi się więc na produkcji modułów w dosyć niszowej technologii.

Wraz ze wznowieniem produkcji zapewnimy, że produkty fotowoltaiczne na najwyższym poziomie będą nadal rozwijane i produkowane w Niemczech. SolarWorld pozostaje kluczowym punktem na mapie europejskiego przemysłu fotowoltaicznego. Dodatkowo chcemy otworzyć nasz dział badań dla innych partnerów, aby razem promować technologię solarną – powiedział Frank Asbeck, informując przy okazji o pierwszym kontrakcie nowej spółki na 25 MW.

W nowym SolarWorld na razie ma pracować niewiele ponad 500 osób, z czego 60 proc. będzie związanych z obszarem badań i rozwoju. Jeszcze w ubiegłym roku SolarWorld zatrudniał 3,3 tys. pracowników, później jednak zatrudnienie stopniowo ograniczano.

W ramach postępowania restrukturyzacyjnego z części dotychczasowej załogi, do której włączono 1,2 tys. pracowników SolarWorld, utworzono osobną spółkę, która będzie odpowiedzialna za znalezienie im nowych miejsc pracy.

Wraz z przejęciem zakładów produkcyjnych w Arnstadt i Freibergu k. Drezna nowa spółka SolarWorld Industries GmbH przejęła dotychczasowe oddziały europejski, azjatycki i afrykański.

Sprawą otwartą pozostaje przyszłość spółki SolarWorld Americas, która obsługiwała kluczowy dla SolarWorld rynek w USA.

Na tą spółkę, a także na inne spółki z grupy SolarWorld AG – Solarparc GmbH i Deutsche Lithium – których nie objął transfer do nowej spółki Franka Asbecka, kupca poszuka wyznaczony przez niemiecki sąd administrator postępowania upadłościowego.

SolarWorld Americas obsługiwał rynek amerykański, produkując monokrystaliczne ogniwa i moduły fotowoltaiczne w technologii PERC w zakładzie w Hilsboro w Oregonie z potencjałem produkcji 500 MW w skali roku.

W ubiegłym roku SolarWorld Americas wygenerował przychody na poziomie 405,7 mln euro, odpowiadając za ponad połowę sprzedaży w całej grupie SolarWorld AG.

Spółka Solarpack GmbH zajmowała się dotąd dewelopmentem projektów fotowoltaicznych i wiatrowych, posiadając portfolio zrealizowanych projektów o łącznej mocy 222 MW, a  spółka Deutsche Lithium zajmowała się eksploatacją złóż litu w Saksonii.

Nadal nierozwiązana pozostaje sprawa ewentualnego odszkodowania, które SolarWorld miałby zapłacić amerykańskiemu producentowi polikrzemu Hemlock Semiconductor – największemu amerykańskiemu producentowi krzemu wykorzystywanego m.in. do produkcji ogniw fotowoltaicznych – za niedotrzymanie warunków kontraktu. T

W 2013 r. Hemlock zawarł z SolarWorld Industries Sachsen GmbH (wcześniej Deutsche Solar GmbH) kontrakty, które zakładały naliczanie przez amerykańską firmę kar w przypadku nieodebrania określonej w umowie ilości towarów.

W tym tygodniu sąd apelacyjny potrzymał wyrok, zgodnie z którym SolarWorld powinien zapłacić Hemlockowi odszkodowania w wysokości niemal 800 mln dolarów. Natomiast ostatnio sąd w Bonn, który nadzoruje proces upadłościowy SolarWorld, wykluczył amerykańskiego producenta z listy wierzycieli. Sprawa wypłaty odszkodowania lub ewentualnie tylko jego części nadal pozostaje otwarta.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
hj |
Pytanie, który z klientów będzie na tyle naiwny, żeby kolejny raz im zaufać.
pikuś |
Zgodnie z przewidywaniem.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...