Chińczycy przeskakują SMA

Chińczycy przeskakują SMA
Fot. Sungrow
REKLAMA

W tym roku czołowi chińscy producenci zwiększą przewagę pod względem potencjału sprzedawanych inwerterów nad niemieckim producentem SMA. Jeszcze w ubiegłym roku SMA utrzymał pozycję globalnego lidera pod względem wygenerowanej wartości sprzedaży. W tym roku zanosi się, że Chińczycy wyprzedzą niemiecką firmę również pod tym względem. 

W ubiegłym roku chińscy producenci inwerterów fotowoltaicznych Huawei i Sungrow wyprzedzili niemieckie SMA pod względem potencjału sprzedanych urządzeń, przy czym SMA zachowało pozycję lidera pod względem wartości wygenerowanej sprzedaży.

Dane za I połowę 2017 r. pokazują, że chińscy liderzy w produkcji inwerterów jeszcze zwiększą przewagę nad SMA pod względem potencjału sprzedanych urządzeń, ale powinni również wyprzedzić niemiecką firmę pod względem wypracowanych przychodów.

SMA wygenerowało w I połowie br. sprzedaż na poziomie 381,1 mln euro wobec 482,3 mln euro przed rokiem. EBITDA wyniosła 29 mln euro przy marży 7,1 proc. wobec ubiegłorocznego wyniku 71,2 mln.

Taki wynik niemieckiej firmy był możliwy dzięki sprzedaży inwerterów odpowiadających mocy 3,8 GW wobec 3,9 GW w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Inny niemiecki producent inwerterów Kaco pochwalił się otrzymaniem w I połowie br. rekordowych dla niego zamówień na inwertery o mocy 1,4 GW. To najlepszy wynik Kaco od utworzenia firmy w 1999 r. Kaco nie podał przy tym wyniku finansowego za I półrocze.

O tym, że niemieckich producentów inwerterów, którzy przez lata dominowali na globalnym rynku fotowoltaicznym, wyprzedzają producenci z Chin, świadczą wyniki za I półrocze 2017 r., które osiągnęła firma Sungrow.

Chiński producent inwerterów podał, że w I połowie br. zwiększył sprzedaż o 70 proc. r/r, do poziomu odpowiadającego potencjałowi 10,9 GW.

Sungrow zaznacza, że ten wynik to głównie efekt popytu w Chinach i krajach południowo-wschodniej Azji. Zdominowany przez rodzime firmy rynek chiński zainstalował w I połowie br. rekordowy potencjał fotowoltaiki wynoszący 24,4 GW. Sungrow szacuje swój udział w rynku PV w Chinach na ponad 30 proc.

Korzystając z boomu na fotowoltaikę w Państwie Środka Sungrow planuje rozbudowę zdolności produkcyjnych o około 5 GW w stosunku do obecnego potencjału produkcji sięgającego ok. 10 GW w skali roku.

W I połowie br. Sungrow wypracował przychody na poziomie 530,4 mln dolarów (ok. 452 mln dol.), poprawiając wynik w ujęciu rok do roku aż o 48,6 proc. Zysk netto wyniósł niemal 55,3 mln dolarów (ok. 47,1 mln euro) i był wyższy o 64 proc. r/r.

Sungrow informuje, że do tej pory sprzedał inwertery fotowoltaiczne odpowiadające potencjałowi 49 GW. Chińska firma zapewnia, że jej udział w globalnym rynku inwerterów sięga przeciętnie 15 proc., podczas gdy w Niemczech ma to być nawet 25 proc. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
SMA podzieli los SolarWorld - kwestia czasu. I tak piękny niemiecki sen o tłustych zyskach Energiewende staje się bańką mydlaną.
pv |
@MojaPV a jak tam twój piękny sen o tłustych zyskach z czystych technologii węglowych?
pros |
Ty już się o Niemców nie martw, jeszcze będziemy od nich kupować tani prąd z oze...
pol |
Jaki tani jak mają droższy niż w Polsce prąd, a schodzą na psy z inwerterami bo chcą utrzymać cenę .
mich |
@ pol No tak Niemcy mają tani prąd z OZE, ale to nie przekłada się na tani prąd dla przeciętnego Schmita... Natomiast prąd w przemyśle mają tańszy niż w Polsce. Twojego drugiego zdania nie rozumiem, ale mniejsza sprzedaż była łatwa do przewidzenia... falowniki produkowane w Niemczech muszą być droższe niż ten produkowane w Chinach (nawet jak SMA przeniosła część produkcji do Chin to jest to za mało), stąd na rynkach mocno nastawionych na cenę logiczna jest coraz większa dominacja chińskich dostawców... Wybór klientów co chcą montować i użytkować, SMA ciągle jest w czołówce, co oznacza, że spora część klientów woli jednak jakość... @MojaPV - Energiewende w Niemczech raczej nie staje się bańką mydlaną, po prostu produkcja w Niemczech to nie jest najlepsze rozwiązanie w branży PV (i nie tylko)... To, że niemieckie firmy produkcyjne mają problemy nie znaczy, że Energiwende się sypie, to daleko idąca interpretacja
el |
SMA jest bankrutem ale na razie kroplowka wystarcza do przezycia
instalator |
@el chłopie jaka kroplówka? wynik cały czas na dużym plusie
mich |
@instalator ale przecież @el wie lepiej. Zresztą jaka kroplówka? To są wypracowane wyniki... Panie i Panowie o to prawdziwy bankrut - ponad 200mln Euro w gotówce o innych aktywach nie wspominając, cały rok 2016 na plusie (30mln E), pierwsza połowa 2017 też na plusie. No, ale to jest bankrut, bo @el ma tajne informacje i wie więcej. Tak żeby była jasność, SMA to spółka giełdowa i wyniki za 2016 są oficjalne, wystarczy sprawdzić net income albo EBITDA: http://sma.corporate-report.com/en/pdf/SMA_AnnualReport2016_E_Consolidated_Financial_Statements.pdf
MojaPV |
@mich Przemysł w Niemczech ma tańszy prąd niz w Polsce ? nie, tylko ten energochłonny ale to jest robione kosztem odbiorców indywidualnych, czyli zwykły dumping. Coś co w uczciwej konkurencji powinno być zakazane. Energiewnede się sypie bo te setki miliardów euro, które zostały wydane na subsydia do oze są już raczej nie do odzyskania przez niemieckie firmy z branży - weszła im konkurencja z Chin i pogoniła kota. Teraz to już będzie wyniszczająca walka o przetrwanie - na pierwszy ogień poszły panele, teraz falowniki itd.

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...