MBank sfinansuje farmy PV w systemie aukcyjnym

MBank sfinansuje farmy PV w systemie aukcyjnym
Fot. Schott Solar
REKLAMA

Kolejny inwestor, który zapewnił wsparcie dla swoich farm fotowoltaicznych w pierwszych aukcjach, pozyskał na nie finansowanie.

W branży OZE słychać głosy, że banki podchodzą do finansowania projektów w systemie aukcyjnych z ostrożnością – mimo, że projekty, które wygrały aukcje, posiadają pewne przychody na okres 15 lat, w postaci stałej, zaoferowanej w aukcji ceny za sprzedaż energii do sieci. Powód to perturbacje na polskim rynku OZE, z którymi zmagają się inwestorzy działający w systemie zielonych certyfikatów i niespodziewane zmiany regulacyjne, które uderzają w ich projekty, a także pośrednio w banki, które je finansowały.

„Puls Biznesu” informuje teraz, że kolejnemu inwestorowi, który zapewnił sobie wsparcie w nowym systemie aukcyjnym, udało się pozyskać finansowanie.

Chodzi o spółkę Chatteris z grupy Wento, związanej z funduszem Enterprise Investors, która zabezpieczyła finansowanie dla 10 projektów farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, które będą zlokalizowane w woj. warmińsko-mazurskim. 8 z tych projektów wygrało aukcję z 30 grudnia 2016 r., a 2 aukcję z 29 czerwca br.

Wiadomo, że kredyty na budowę tych farm fotowoltaicznych przyznał mBank.

W aukcji dla nowych instalacji OZE o mocy do 1 MW, która odbyła się w grudniu 2016 r., wygrały 84 oferty (złożyły je 62 firmy) ze 152 skutecznie złożonych ofert. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej energia została sprzedana, to odpowiednio 253,5 zł/MWh i 408,8 zł/MWh.

Łączna ilość sprzedanej energii w tym wypadku wyniesie 1,567 TWh, a jej wartość sięgnie 554,47 mln zł. 

Natomiast w drugiej aukcji z 29 czerwca 2017 r. sprzedano 99,91 proc. ilości oraz 80,63 proc. wartości energii elektrycznej przeznaczonej do sprzedaży. Maksymalną ilość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji, wyniosła 4,725 TWh, a jej maksymalną wartość określono na 2,182 mld zł.

Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła odpowiednio 195,00 zł/MWh i 398,87 zł/MWh.W tej aukcji złożono skutecznie 472 oferty.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kingofsolar |
ponownie zagraniczne firmy kupią projekty OZE (czyli PV), bo rozumieją, że to ma sens. a nasze gwiazdy, czyli pge i spółka będą czekać nie wiadomo na co. a za 2 lata podniosą alarm, że firmy zagraniczne przejmują rynek OZE w Polsce. niestety ich nieporadność bardzo dużo nas kosztuje. bo za te 2 lata polecą na skargę do Ministra i będą wkładać kij w szprychy OZE. zamiast teraz szybko się zebrać i zostać liderem tego rynku, kołem zamachowym, które pokaże, ze warto i trzeba inwestować w OZE. zostać przykładem.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...