MBank sfinansuje farmy PV w systemie aukcyjnym

MBank sfinansuje farmy PV w systemie aukcyjnym
Fot. Schott Solar
REKLAMA

Kolejny inwestor, który zapewnił wsparcie dla swoich farm fotowoltaicznych w pierwszych aukcjach, pozyskał na nie finansowanie.

W branży OZE słychać głosy, że banki podchodzą do finansowania projektów w systemie aukcyjnych z ostrożnością – mimo, że projekty, które wygrały aukcje, posiadają pewne przychody na okres 15 lat, w postaci stałej, zaoferowanej w aukcji ceny za sprzedaż energii do sieci. Powód to perturbacje na polskim rynku OZE, z którymi zmagają się inwestorzy działający w systemie zielonych certyfikatów i niespodziewane zmiany regulacyjne, które uderzają w ich projekty, a także pośrednio w banki, które je finansowały.

„Puls Biznesu” informuje teraz, że kolejnemu inwestorowi, który zapewnił sobie wsparcie w nowym systemie aukcyjnym, udało się pozyskać finansowanie.

Chodzi o spółkę Chatteris z grupy Wento, związanej z funduszem Enterprise Investors, która zabezpieczyła finansowanie dla 10 projektów farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, które będą zlokalizowane w woj. warmińsko-mazurskim. 8 z tych projektów wygrało aukcję z 30 grudnia 2016 r., a 2 aukcję z 29 czerwca br.

Wiadomo, że kredyty na budowę tych farm fotowoltaicznych przyznał mBank.

W aukcji dla nowych instalacji OZE o mocy do 1 MW, która odbyła się w grudniu 2016 r., wygrały 84 oferty (złożyły je 62 firmy) ze 152 skutecznie złożonych ofert. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej energia została sprzedana, to odpowiednio 253,5 zł/MWh i 408,8 zł/MWh.

Łączna ilość sprzedanej energii w tym wypadku wyniesie 1,567 TWh, a jej wartość sięgnie 554,47 mln zł. 

Natomiast w drugiej aukcji z 29 czerwca 2017 r. sprzedano 99,91 proc. ilości oraz 80,63 proc. wartości energii elektrycznej przeznaczonej do sprzedaży. Maksymalną ilość energii elektrycznej, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji, wyniosła 4,725 TWh, a jej maksymalną wartość określono na 2,182 mld zł.

Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła odpowiednio 195,00 zł/MWh i 398,87 zł/MWh.W tej aukcji złożono skutecznie 472 oferty.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kingofsolar |
ponownie zagraniczne firmy kupią projekty OZE (czyli PV), bo rozumieją, że to ma sens. a nasze gwiazdy, czyli pge i spółka będą czekać nie wiadomo na co. a za 2 lata podniosą alarm, że firmy zagraniczne przejmują rynek OZE w Polsce. niestety ich nieporadność bardzo dużo nas kosztuje. bo za te 2 lata polecą na skargę do Ministra i będą wkładać kij w szprychy OZE. zamiast teraz szybko się zebrać i zostać liderem tego rynku, kołem zamachowym, które pokaże, ze warto i trzeba inwestować w OZE. zostać przykładem.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...