To ma być największy na świecie park PV. Pojawia się finansowanie

To ma być największy na świecie park PV. Pojawia się finansowanie
T-Solar press
REKLAMA

Współpracująca z Bankiem Światowym Międzynarodowa Korporacja Finansowa przyznała finansowanie na pierwszy etap gigantycznego kompleksu fotowoltaicznego, który ma powstać w Egipcie. Bez zagranicznego finansowania realizacja poszczególnych projektów, mimo zapewnionej przez Kair gwarantowanej stawki za sprzedaż energii, mogłaby nie dojść do skutku. 

Obecnie największe na świecie farmy fotowoltaiczne znajdują się w Chinach (850 MW) i Indiach (648 MW). W trakcie przygotowania jest kilka projektów, których moc ma oscylować wokół gigawata. Tego rodzaju inwestycje są na wstępnym etapie przygotowania m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turcji czy nawet na Ukrainie. Kompleks fotowoltaiczny, który ma powstać w Egipcie, ma być dwukrotnie większy.

Pozyskania odpowiedniego finansowania na duże projekty OZE w Egipcie mogłoby okazać się niemożliwe, a zaproponowane warunki finansowania mogłyby odstraszyć inwestorów. Z pomocą w budowie potencjału OZE w krajach takich jak Egipt przychodzą międzynarodowe instytucje finansowe –w tym Bank Światowy.

Na przyznanie części finansowania na ogromny kompleks fotowoltaiczny w Egipcie zgodziła się związana z Bankiem Światowym Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation, IFC).

IFC zatwierdził przyznanie finansowania rzędu 660 mln dolarów na pierwszy etap ogromnej inwestycji w Egipcie, w którym powstanie 13 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 500 MW. Te inwestycje zostaną zrealizowane zarówno przez firmy prywatne jak i państwowe.

Cel egipskiego rządu to budowa kompleksu fotowoltaicznego o mocy 2 GW, na który złoży się 40 projektów, każdy o mocy około 50 MW.

Promując wykorzystanie energetyki słonecznej i wiatrowej Kair chce zrealizować cel 20-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym do roku 2022.

Farmy fotowoltaiczne, które powstaną w Egipcie, mają zostać objęte taryfami gwarantowanymi w wysokości około 0,078 – 0,084 dol./kWh  - w zależności od mocy instalacji, przy czym nie może ona przekraczać 50 MW.

Wcześniej na sfinansowanie funduszami rzędu 500 mln dolarów realizowanych w Egipcie 13 projektów fotowoltaicznych zgodził się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Przekonany do inwestycji w OZE w Egipcie jest też Europejski Bank Inwestycyjny, który przyznał finansowanie w wysokości 115 mln euro na projekty wiatrowe o mocy około 200 MW, które mają powstać w Zatoce Sueskiej. W finansowaniu tych projektów biorą udział również niemiecki federalny bank KfW, francuska agencja Agence Française de Développement, a także Komisja Europejska, która przyznała grant w wysokości 30 mln euro.

Wcześniej zainteresowanie zagranicznych inwestorów egipskim rynkiem OZE ograniczał brak zgody władz Egiptu na uwzględnienie w kontraktach klauzul o międzynarodowym arbitrażu. Później jednak Kair zgodził się na taką ewentualność.

Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), na koniec 2016 r. na egipski potencjał OZE składały się elektrownie wodne o mocy około 2,85 GW, elektrownie wiatrowe o mocy 750 MW oraz symboliczny, liczony na kilkadziesiąt MW potencjał w energetyce słonecznej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...