Wyjaśnia się przyszłość SolarWorld

Wyjaśnia się przyszłość SolarWorld
Frank Asbeck, prezes SolarWorld / SolarWorld press
REKLAMA

Aktywa największego europejskiego producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych SolarWorld, który kilka miesięcy temu ogłosił niewypłacalność, zostaną przejęte przez twórcę tej firmy i dotychczasowego CEO Franka Asbecka, prawdopodobnie z udziałem inwestorów z Kataru. Wygląda na to, że niemiecka firma będzie działać nadal, ale jej załoga zostanie mocno odchudzona.

Sądowy administrator, który prowadzi od kilku miesięcy restrukturyzację producenta ogniw i modułów PV, podpisał umowę z inwestorem, który przejmie najważniejsze aktywa SolarWorld – fabryki w Arnstadt i we Freibergu koło Drezna.

Wiadomo, że chodzi o twórcę i prezesa SolarWorld Francka Asbecka, który zaledwie kilka dni wcześniej zarejestrował w Niemczech nową spółkę SolarWorld Industries GmbH, która ma się stać właścicielem aktywów SolarWorld.

Przejęcie ma objąć – chociaż nie zostało to oficjalnie potwierdzone – również wszystkie spółki SolarWorld z wyjątkiem amerykańskiego oddziału SolarWorld, którego nie objęły rozpoczęte w maju procedury restrukturyzacyjne.

Niemieckie media informują, że w przejęcie SolarWorld mogą być zaangażowani – już wcześniej współpracujący z Asbeckiem – inwestorzy z Kataru. Na razie ich udział, ani zakres zaangażowania nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Oferty przejęcia SolarWorld miało złożyć przynajmniej kilku inwestorów. Wiadomo, że wśród nich była holenderska grupa Prisma Systems. Holendrzy budują portfolio projektów fotowoltaicznych o potencjale liczonym na 3,4 GW i chcieli wykorzystać w nich moduły z fabryk SolarWorld.

W ostatnich tygodniach z zarządu SolarWorld AG zrezygnowali wszyscy dotychczasowi członkowie z wyjątkiem Franka Asbecka, który takiej rezygnacji oficjalnie nie złożył.

Załoga nowego SolarWorld ma sięgać 450 pracowników, z czego większość ma być zatrudnionych we Freibergu. Dodatkowo rozstrzygnięcia wymaga sytuacja dotychczasowych 1200 pracowników, którzy zostali włączeni do utworzonej w tym celu tymczasowej spółki.

Jeszcze w ubiegłym roku niemiecki producent ogniw i modułów PV zatrudniał około 3,3 tys. pracowników. Potencjał produkcji modułów fotowoltaicznych SolarWorld sięga 1,5 GW, a spółka dysponuje podobnym potencjałem produkcji ogniw i wafli krzemowych.

Przyczyną złej sytuacji finansowej miał być odnotowany w ostatnich kwartałach spadek cen modułów PV na rynkach światowych. Ogłaszając niewypłacalność w maju br., SolarWorld podawał, że „kolejne zakłócenia cenowe” nie dają mu szans na poprawę sytuacji finansowej.

W I kwartale 2017 r. sprzedał produkty odpowiadające potencjałowi rzędu 382 MW, co jest wynikiem lepszym zarówno w porównaniu do IV kwartału jak i I kwartału 2016 r., w którym niemiecka firma sprzedała odpowiednio 348 MW oraz 340 MW. To nie pomogło jednak SolarWorld w wyjściu na prostą.

W 2016 r. SolarWorld odnotował stratę EBIT wynoszącą niemal 100 mln euro. Wynik w ujęciu EBITDA, który był udziałem SolarWorld w I kwartale br., okazał się ujemny i wyniósł -18 mln euro w porównaniu do -2 mln euro w I kwartale 2016 r. oraz -41 mln euro w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Waldek |
Jakie to typowe w branży fotowoltaicznej. Upada firma i odradza się pod lekko zmienioną nazwą. Zawsze mnie zastanawia, czy zobowiązania też dziedziczy? Będzie realizować reklamacje? Trochę za dużo niewiadomych. Jak na razie wybór konstrukcji Corab, to był dobry pomysł. Gorzej mam z panelami.
WiatroSolar.pl |
Waldek żeś za Coraba pewnie przepłacił pięciokrotnie :)
Krzysztof Kielce |
Waldek, my pracowaliśmy na SolarWordach dłuższy czas i problemu nie było. Wiadomo teraz się przerzuciliśmy na Q-cellsy, zresztą od coraba :). Ostatnio robiliśmy na BrukBecie i Selfie bo tak życzyli sobie klienci. Co do reklamacji, to wszyscy podkreślają żeby brać panele z TIRE 1, gdzie są gwarancje. Jednak nie wyobrażajmy sobie, że za 20 lat odeślemy zepsuty panel do Chin i nam wymienią. Szukaj wiarygodnych dostawców w kraju z którymi będziesz mógł reklamować.
jk |
Waldek, zawsze możesz od Coraba Sharpa kupić.
ALFRED JARRY |
Waldek - człowiek z Coraba czy taki naiwny ?

Giełda OZE

Kupie projekty elektrowni wiatrowych

Kupię projekty elektrowni wiatrowych z pozwoleniem na budowę dla elektrowni nowych i używanych. czytaj dalej...

Kupie pracujące elektrownie wiatrowe

Kupię pracujące elektrownie wiatrowe nowe i używane czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

2 x 1MW Małopolska

2 x 1MW z pozwoleniem na budowę, umowa warunkowa na sprzedaż po wygraniu aukcji. Kolejny 1MW na tej czytaj dalej...