„PB”: zagraniczni potentaci zainteresowani projektami PV w Polsce

„PB”: zagraniczni potentaci zainteresowani projektami PV w Polsce
Foto. Greencells Group
REKLAMA

Na razie realizacja farm fotowoltaicznych, na które inwestorzy zapewnili wsparcie w postaci stałej, preferencyjnej ceny za energię w pierwszych aukcjach, idzie powoli. „Puls Biznesu” informuje jednak, że mimo negatywnych doświadczeń wielu inwestorów z polskim rynkiem OZE, projektami, na które zabezpieczono wsparcie w aukcjach, zainteresowane są czołowe europejskiej koncerny energetyczne.

„Puls Biznesu” informuje, że zainteresowane kupnem projektów otowoltaicznych zakwalifikowanych do systemu aukcyjnego mogą być niemieckie koncerny energetyczne innogy i E.ON, a także francuskie EDF i Engie. Te firmy w ostatnich latach obrały wyraźny kierunek na energetykę odnawialną i są aktywne na wielu zagranicznych rynkach. 

Zainteresowaniu może wyjść naprzeciw część inwestorów, którzy wygrali pierwsze aukcje i którzy rozważają sprzedanie swoich projektów. Finalizować sprzedaż kilku projektów ma m.in. polsko-niemiecka spółka Solar Polska New Energy, która była największym wygranym aukcji dla nowych projektów z 30 grudnia, wygrywając 17 z 82 projektów zakwalifikowanych do rozliczeń w nowym systemie.

Po drugiej aukcji, z 29 czerwca br., spółka ma zapewnione wsparcie dla 33 projektów o łącznej mocy 29 MW. Żaden z tych projektów nie wszedł jednak jeszcze w fazę prac budowlanych. Prace ma opóźniać m.in. zmiana założeń projektowych, co wymaga zmiany pozwolenia na budowę. Spółka zapewnia jednak, że pierwsze 9 MW uruchomi jeszcze w tym roku.

Cytowana przez „Puls Biznesu” Justyna Berktold, prezes polsko-niemieckiej spółki, zaznacza, że inwestorów i banki do angażowania się w projekty aukcyjne mogą zniechęcać sytuacja instalacji OZE, które powstały we wcześniejszym systemie zielonych certyfikatów.

Na drodze do budowy farm fotowoltaicznych mających wsparcie z pierwszych aukcji może stanąć negatywne nastawienie banków, które sparzyły się na finansowaniu energetyki odnawialnej w systemie zielonych certyfikatów i bez których sfinalizowanie większości inwestycji może okazać niemożliwe.

Niepewność regulacyjna ma olbrzymi wpływ na sukces przedsięwzięcia biznesowego, a perturbacje w branży wiatrowej mogą promieniować na branżę fotowoltaiczną. Doświadczenia farm wiatrowych pokazują przecież, że np. umowy mogą zostać nagle zmienione. Dla banków ma to znaczenie – „Puls Biznesu” cytuje Jerzego Bańkę, wiceprezesa Związku Banków Polskich.

Link do artykułu w „Pulsie Biznesu”. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seas |
Odnoszę wrażenie, że portale Puls Biznesu i Money przeszły na ciemną stronę dobrej zmiany.
PBC |
Na razie realizacja farm fotowoltaicznych, na które inwestorzy zapewnili wsparcie w postaci stałej, preferencyjnej ceny za energię w pierwszych aukcjach, idzie powoli - NIE POWOLI TYLKO WCALE NIE IDZIE! 1MW został wybodowany z Grudniowej 2016 Aukcji... TO JEST PORAŻKA NA MIARE POLACZKOWA!
IXI |
Tak czy inaczej, zagraniczne firmy łakomie patrzą na polski rynek energetyczny, który chciałyby przejąć w możliwie jak największym stopniu - podobnie jak wcześniej przejęły polskie banki i opanowały polski rynek detaliczny.
kingofsolar |
ponownie zagraniczne firmy kupią projekty OZE (czyli PV), bo rozumieją, że to ma sens. a nasze gwiazdy, czyli pge i spółka będą czekać nie wiadomo na co. a za 2 lata podniosą alarm, że firmy zagraniczne przejmują rynek OZE w Polsce. niestety ich nieporadność bardzo dużo nas kosztuje. bo za te 2 lata polecą na skargę do Ministra i będą wkładać kij w szprychy OZE. zamiast teraz szybko się zebrać i zostać liderem tego rynku, kołem zamachowym, które pokaże, ze warto i trzeba inwestować w OZE. zostać przykładem.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...