Stambuł ma pierwszą pływającą elektrownię PV

Stambuł ma pierwszą pływającą elektrownię PV
Pływająca farma fotowoltaiczna na zbiorniku k. Stambułu. Fot. ISKI
REKLAMA

Kilka dni temu uruchomiono oficjalnie pierwszą w Turcji pływającą farmę fotowoltaiczną. Inwestor miasto Stambułchce przetestować to rozwiązanie, a gdy się sprawdzi, uruchomić kolejne pływające elektrownie PV na swoich obiektach wodnych.

Władze Stambułu zapewniają, że ich celem jest własna produkcja energii. Środkiem do tego celu mogą być elektrownie fotowoltaiczne na miejskich zbiornikach wodnych.

Miejska spółka ze Stambułu, która odpowiada za zarządzenie zasobami wodnymi, uruchomiła na jednym ze zbiorników wodnych pływającą instalację PV o mocy 250 kW, która składa się z 960 monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 260 kW.

Turcja przyjęła cel budowy elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 GW do roku 2023. Obecnie potencjał fotowoltaiki w tym kraju wynosi już około 1 GW.

W marcu br. tureckie władze rozstrzygnęły aukcję, na postawie której ma powstać jedna z największych na świecie farm fotowoltaicznych o mocy 1 GW. Wygranym aukcji jest konsorcjum, w skład którego wszedł południowo-koreański producent modułów fotowoltaicznych Hanwha QCells z udziałami wynoszącymi 50 proc. Zaoferowano stawkę za sprzedaż energii na poziomie 69,9 dol./MWh, czyli około 278 zł/MWh.

Ankara zapowiedziała organizację jeszcze w tym roku kolejnej aukcji dla PV, w której zakupi energię z elektrowni PV również o mocy 1 GW.

Obecnie największa na świecie pływająca farma fotowoltaiczna o mocy 40 MW działa w chińskiej prowincji Anhui.

Natomiast największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie powstała na zbiorniku wodnym na obrzeżach Londynu. Moc pływającej farmy fotowoltaicznej w Walton-on-Thames wynosi 6,3 MW i składa się na nią ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja ma produkować rocznie około 5,8 GWh energii elektrycznej. 

Ostatnio ABB podał na podstawie przeprowadzonych testów, że instalacje PV na zbiornikach wodnych mogą produkować średnio o 11 proc. energii więcej niż instalacje posadowione na gruncie. To m.in. zasługa efektu chłodzenia paneli przez wodę, co wpływa korzystnie na pracę instalacji.

W Korei Południowej planowana jest ogromna farma fotowoltaiczna o mocy 80 MW, która powstanie nie tylko na konstrukcjach pływających, ale również zostanie wyposażona w mechanizm podążania za słońcem, co dodatkowo zwiększy uzyski energii.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...