Chiny: największa na świecie instalacja fotowoltaiczna BIPV

Chiny: największa na świecie instalacja fotowoltaiczna BIPV
Fot. Asia Clean Capital
REKLAMA

Chińczycy potwierdzają globalny prymat w branży solarnej uruchamiając największą na świecie instalację w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (Building Integrated Photovoltaics, BIPV).

Chiny to globalny lider w rozwoju OZE. Tylko w pierwszym półroczu br. Chińczy przyłączyli do sieci instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 24,4 GW, a ich całkowity potencjał fotowoltaiki wynosi już ponad 100 GW. Drugie w tym zestawieniu Niemcy posiadają elektrownie fotowoltaiczne o mocy niewiele ponad 40 GW.

Chiński fundusz Asia Clean Capital Limited informuje, że na dachach jednego z budynków stoczniowych w położonych na wschodnim wybrzeżu Chin mieście Zhoushan uruchomił – jak zapewnia – największą na świecie instalację fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami.

Asia Clean Capital nie podaje, jaki był koszt inwestycji. Wiadomo, że chiński fundusz pozostanie właścicielem instalacji w ramach umowy podpisanej na 25 lat. Odbiorcą energii będzie Tsuneishi Group – jeden z największych na świecie koncernów zajmujących się budową statków.

Wiadomo, że moc tej instalacji wynosi 19 MW, a panele fotowoltaiczne wykorzystano jako integralny element nowej struktury dachowej, która zastąpiła stare dachy.

Na największą na świecie elektrownię BIPV składa się ponad 72 tys. modułów fotowoltaicznych, które w całym cyklu funkcjonowania mają wyprodukować ponad 418 mln kWh energii elektrycznej.

Chińska firma specjalizuje się w budowie dużych, dachowych systemów fotowoltaicznych, które produkują energię na potrzeby odbiorców przemysłowych. Wśród dotychczasowych klientów Asia Clean Capital są m.in. Nestle, Coca-Cola, Danone, Volkswagen, SKF, Unilever i Fujitsu. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie projekty elektrowni wiatrowych

Kupię projekty elektrowni wiatrowych z pozwoleniem na budowę dla elektrowni nowych i używanych. czytaj dalej...

Kupie pracujące elektrownie wiatrowe

Kupię pracujące elektrownie wiatrowe nowe i używane czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

2 x 1MW Małopolska

2 x 1MW z pozwoleniem na budowę, umowa warunkowa na sprzedaż po wygraniu aukcji. Kolejny 1MW na tej czytaj dalej...