SMA podnosi prognozy sprzedaży

SMA podnosi prognozy sprzedaży
Fot. SMA
REKLAMA

Największy na świecie producent inwerterów fotowoltaicznych za 2016 r., pod względem wygenerowanych przychodów, niemiecki SMA, zakończył I kwartał 2017 r. dużo słabszymi wynikami niż przed rokiem, jednocześnie obniżając prognozy. Teraz jednak podnosi tegoroczną prognozę sprzedaży, co wynika ze wzrostu zamówień zebranych w I połowie br.

W I kwartale br. niemiecki producent zanotował dużo mniejsze przychody niż przed rokiem – 173,2 mln euro wobec 248,1 mln euro. EBITDA wyniosła 15,9 mln euro w stosunku do 41,3 mln euro w analogicznym okresie roku ubiegłego. Marża sięgnęła 9,2 proc. wobec 16,6 proc. w pierwszych miesiącach ubiegło roku. SMA wypracował ponadto zysk netto rzędu 6,3 mln euro, który był 3-krotnie niższy niż przed rokiem.

W I kwartale br. SMA sprzedało inwertery odpowiadające mocy zainstalowanej rzędu 1,7 GW wobec 2,1 GW w I kwartale 2016 r.

Gorsze wyniki odnotowane w pierwszych miesiącach 2017 r. miały być efektem – jak tłumaczono – rosnącej presji cenowej oraz gorszych warunków pogodowych, które wstrzymały realizację inwestycji na kluczowych rynkach.

Na cały 2017 r. SMA prognozował kilka miesięcy temu sprzedaż na poziomie 830-900 mln euro, a EBITDA miałaby wynieść między 70-90 mln euro.

Teraz niemiecka firma podnosi całoroczne prognozy. Nowa prognoza to sprzedaż na poziomie 900-950 mln euro przy wyniku EBITDA rzędu 85-100 mln euro. Jako powód podniesienia prognoz SMA podaje wzrost zamówień oraz silny popyt, zwłaszcza w regionie Azji i Pacyfiku.

Stosunek otrzymanych zamówień do zrealizowanej sprzedaży (ang. book-to-bill ratio) w I połowie br. wyniósł 1,4, co sygnalizuje dobre, przynajmniej krótkookresowo, perspektywy. Wartość zamówień w I połowie br. sięgnęła 673 mln euro.

Wyniki finansowe za I połowę 2017 r. SMA ma podać za tydzień.

W 2016 r. zatrudniająca ponad 3 tys. pracowników firma wypracowała przychody na poziomie 947,7 mln euro wobec 981,8 mln euro rok wcześniej. EBITDA byłą wyższa i wyniosła 141,5 mln euro wobec 121,1 mln euro w roku 2015. W ubiegłym roku SMA sprzedał inwertery o łącznej mocy 8,2 GW, a rok wcześniej 7,3 GW. 

SMA to nadal globalny lider w produkcji inwerterów fotowoltaicznych – jednak teraz już tylko pod względem wartości wygenerowanych przychodów. Pod względem wolumenu sprzedaży liderem w ubiegłym roku był Huawei, który w 2016 r. miał sprzedać urządzenia o mocy ponad 10,5 GW. Łączny potencjał fotowoltaiki zainstalowanej na całym świecie w 2016 r. wyniósł ok. 70-75 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Obserwator |
173,2mln Euro obrotu to średni wyniki. Sporo firm goni już lidera... SolarEdge wczoraj podał wyniki kwartalne (https://seekingalpha.com/news/3285277-solaredge-plus-15-percent-following-q2-beat-revenue-outlook-tops-estimates) za drugi kwartał 136mln $ przy czym zysk był praktycznie dwa razy wyższy niż w przypadku SMA... Robi się ciekawie na rynku

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...