Hanergy wraca na rynek i rzuca wyzwanie Muskowi

Hanergy wraca na rynek i rzuca wyzwanie Muskowi
Fot. Hanergy
REKLAMA

Hanergy Thin Film Power (HTF), chiński producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych, który niedawno walczył o przetrwanie, chce odbudować swoją pozycję, oferując nową technologię solarnych dachówek.

Hanergy, chiński producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych, z którym współpracowała m.in. Ikea, wpadł w kłopoty finansowe w maju 2015 r. Wówczas spółka zanotowała gigantyczną stratę na giełdzie w Hong Kongu. W ciągu jednego dnia Hanergy Thin Film stracił połowę swojej wartości, a jego giełdowe notowania zostały zablokowane.

Wcześniej Hanergy Thin Film konsekwentnie budował swoją giełdową kapitalizację, która w szczycie sięgnęła 40 mld dolarów i w pewnym momencie była wyższa niż kapitalizacja koncernu Sony, a szef Hanergy Li Hejun był zaliczany do grona najbogatszych Chińczyków.

Teraz Hanergy wraca na rynek fotowoltaiczny z nowym produktem, który może być konkurencją dla wdrażanych do produkcji przez Teslę solarnych dachówek SolarRoof.

Swoje solarne dachówki o nazwie Hantile chiński koncern ma sprzedawać w cenie niewiele ponad 200 dolarów za metr kwadratowy. Podczas premiery Hantile, która odbyła się w Pekinie, wykonano złożoną z solarnych dachówek instalację o mocy 5 kW. Do jej wykonania była potrzebna powierzchnia rzędu 50 m2.

Chińska firma zapewnia, że sprawność jej solarnych dachówek obecnie wynosi 16,5 proc., a już pod koniec br. zostanie zwiększona do 17,5 proc.

Produkt Hanergy może konkurować z solarnymi dachówkami Solar Roof, których produkcję jeszcze w tym roku ma rozpocząć amerykańska Tesla.

Całkowity koszt montażu Solar Roof ma wynosić 21,85 USD za ok. 0,3 m2. Cena Solar Roof podana przez Teslę ma jednak uwzględniać federalne ulgi podatkowe na inwestycje w PV, które w ramach mechanizmu ITC wynoszą do 30 proc.

Firma Elona Muska podaje, że wymiana dachu wielkości około 609 m2, który w 40-procentach pokryją solarne dachówki, wraz z magazynem energii ma kosztować około 50 tys. dolarów, przy czym w tej cenie są ujęte federalne ulgi podatkowe. W ciągu 30 lat taka instalacja ma wyprodukować energię o wartości szacowanej na 64 tys. dolarów, w pełni zwracając koszt wykonania dachu.

W informacji na temat wyników za II kwartał br. Tesla podaje, że rozpoczęła montaż solarnych dachówek, na które posiada już niezbędne atesty. Pierwsze pilotażowe instalacje powstały na dachach domów pracowników Tesli. W ten sposób amerykańska firma chce zebrać pierwsze doświadczenia i dzięki nim ulepszyć swój nowy produkt. Produkcja SolarRoof ma ruszyć na dobre pod koniec tego roku w fabryce Tesli w Buffalo w stanie Nowy Jork. 

red. gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
litrkwadrat |
uwaga na jednostki !! stopa kwadratowa to około 0,93m2, a nie 0,3 m2
stopa |
Chyba 0,093 m2, a nie 0,93 m2
alladyn-solar-batt |
do Stopa: mój drogi- nie uwzgledniłeś relacji ekonomicznych w swej matematyce- Twoja ,,stopa zyciowa'' jest taka, ze Twoja stopa kwadratowa to prawidłowe 0,093. Nie mniej- saą ludzie, których ,,stopa zyciowa'' jest większa/wyższa niz Twoja, co w niektórych przypadkach daje im stopę kwadratową o paramentach 0,93. To tajemnica wiary.
alladyn-solar-batt |
Tak na marginesie: Ikea usułuje znaleźć klucz jak na cudzej technologii i cudzych osiagnięciach wypromować siebie jako Eko...Gdyby Li Hejun wyczuł od razu, że dzisiejsza Ikea niejest tak lojalna biznesowo jak dawna Ikea- nie miałby gigantycznych strat na giełdzie i nie straciłby mnóstwa czasu. Produkt mają dobry, może nawet lepszy od SolarRoof, przy czym o obu brak wiarygodnych danych o trwałości (prawdopodobnie jest zbyt wczesnie na takie dane lub tutaj jest jakiśproblem) co zdecydowanie hamuje potencjalną sprzedaż
Wojtek |
Ta firma która robi PV dla IKEA polska to jacyś nieudacznicy, czekam na rozpatrzenie mojego wniosku juz ponad 57 dni!
TTT |
Do Wojtek, wiesz kto jest prezesem tej spółki która robi dla IKEA ??? To teraz jeszcze przypomnij sobie kto był prezesem BOŚ gdy wchodził Prosument i jak to wyglądało :) Więc poczekasz sobie jeszcze trochę :)
kowal |
Polacy zaraz zrobią coś lepszego od cienkowarstwowych dachówek - startup Electrotile buduje fabrykę blachodachówek fotowoltaicznych. Mają być w porównywalnej cenie do zwykłych paneli fotowoltaicznych
Michał |
Wyślij wniosek do FlexiPower Group a rozpatrzymy wniosek w dwa dni, zamontujemy w przeciągu 2 tygodni ... m.malesa@flexipowergroup.pl

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...