Azjatyckie firmy konsultingowe zaniżają ceny ogniw PV?

Azjatyckie firmy konsultingowe zaniżają ceny ogniw PV?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Wkrótce Komisja Europejska ma zmienić źródło danych na temat bieżących cen ogniw i modułów fotowoltaicznych, które wykorzystuje podejmując decyzje o warunkach unijnych restrykcji celnych na import chińskiego sprzętu PV, w tym decydując o tzw. minimalnej cenie importowej. Problem w tym, że rzetelność danych publikowanych przez analityków z Tajwanu podważył wywodzący się z tego kraju przemysł PV. 

Decydując o poziomie tzw. minimalnej ceny importowej, która uprawnia do importowania do Unii Europejskiej chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych z pominięciem ceł karnych, Komisja Europejska brała dotąd pod uwagę indeksy cenowe, które przygotowuje Bloomberg. Teraz ma się to zmienić, a KE będzie korzystać z danych tajwańskiej firmy konsultingowej PVInsights. 

Tymczasem, jak informuje PV Magazine, tajwańskie stowarzyszenie branży solarnej TPVIA zgłosiło skargę przeciwko PVInsights i drugiej tajwańskiej firmie Energy Trend. W skardze skierowanej do tajwańskiego regulatora rynku jej autorzy wskazują na ich zdaniem zbyt niskie, w stosunku do realiów rynkowych, średnie ceny ogniw i modułów fotowoltaicznych, które publikują cyklicznie obie wspomniane firmy.

PVInsights podaje, że obecnie średnia cena polikrystalicznych i monokrystalicznych ogniw, które produkuje się na Tajwanie, wynosi odpowiednio 0,217 USD/W oraz 0,218 USD/W. EnergyTrend podaje natomiast cenę 0,229 USD/W w przypadku ogniw produkowanych w Chinach oraz 0,233 w przypadku ogniw produkowanych na Tajwanie.

Tymczasem zdaniem tajwańskich producentów ogniw fotowoltaicznych takie poziomy cenowe są niższe niż rzeczywiste koszty produkcji. 

PV Magazine zaznacza, że o ile największym producentem ogniw fotowoltaicznych są Chińczycy, produkowane w Państwie Środka ogniwa są wykorzystywane głównie przez lokalnych producentów modułów fotowoltaicznych. Tymczasem największym eksporterem ogniw jest Tajwan.

Tajwańscy producenci, którzy przygotowali skargę, podkreślają, że PVInsights i EnergyTrend opracowując swoje indeksy korzystają głównie z cen, o których informują chińscy producenci modułów. Ponieważ kontrakty między producentami ogniw i modułów często zawierają klauzule determinujące ceny ogniw właśnie w oparciu o indeksy firm konsultingowych, Chińczycy mogą być zainteresowani podawaniem niższych cen, aby w ten sposób obniżać koszty zakupu ogniw.

Różnica w cenie ogniw fotowoltaicznych na poziomie 0,01 USD/W przy rocznym wolumenie tajwańskiego eksportu rzędu 8 GW przekłada się na różnicę w przychodach firm z Tajwanu sięgającą 80 mln dolarów. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...