Azjatyckie firmy konsultingowe zaniżają ceny ogniw PV?

Azjatyckie firmy konsultingowe zaniżają ceny ogniw PV?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Wkrótce Komisja Europejska ma zmienić źródło danych na temat bieżących cen ogniw i modułów fotowoltaicznych, które wykorzystuje podejmując decyzje o warunkach unijnych restrykcji celnych na import chińskiego sprzętu PV, w tym decydując o tzw. minimalnej cenie importowej. Problem w tym, że rzetelność danych publikowanych przez analityków z Tajwanu podważył wywodzący się z tego kraju przemysł PV. 

Decydując o poziomie tzw. minimalnej ceny importowej, która uprawnia do importowania do Unii Europejskiej chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych z pominięciem ceł karnych, Komisja Europejska brała dotąd pod uwagę indeksy cenowe, które przygotowuje Bloomberg. Teraz ma się to zmienić, a KE będzie korzystać z danych tajwańskiej firmy konsultingowej PVInsights. 

Tymczasem, jak informuje PV Magazine, tajwańskie stowarzyszenie branży solarnej TPVIA zgłosiło skargę przeciwko PVInsights i drugiej tajwańskiej firmie Energy Trend. W skardze skierowanej do tajwańskiego regulatora rynku jej autorzy wskazują na ich zdaniem zbyt niskie, w stosunku do realiów rynkowych, średnie ceny ogniw i modułów fotowoltaicznych, które publikują cyklicznie obie wspomniane firmy.

PVInsights podaje, że obecnie średnia cena polikrystalicznych i monokrystalicznych ogniw, które produkuje się na Tajwanie, wynosi odpowiednio 0,217 USD/W oraz 0,218 USD/W. EnergyTrend podaje natomiast cenę 0,229 USD/W w przypadku ogniw produkowanych w Chinach oraz 0,233 w przypadku ogniw produkowanych na Tajwanie.

Tymczasem zdaniem tajwańskich producentów ogniw fotowoltaicznych takie poziomy cenowe są niższe niż rzeczywiste koszty produkcji. 

PV Magazine zaznacza, że o ile największym producentem ogniw fotowoltaicznych są Chińczycy, produkowane w Państwie Środka ogniwa są wykorzystywane głównie przez lokalnych producentów modułów fotowoltaicznych. Tymczasem największym eksporterem ogniw jest Tajwan.

Tajwańscy producenci, którzy przygotowali skargę, podkreślają, że PVInsights i EnergyTrend opracowując swoje indeksy korzystają głównie z cen, o których informują chińscy producenci modułów. Ponieważ kontrakty między producentami ogniw i modułów często zawierają klauzule determinujące ceny ogniw właśnie w oparciu o indeksy firm konsultingowych, Chińczycy mogą być zainteresowani podawaniem niższych cen, aby w ten sposób obniżać koszty zakupu ogniw.

Różnica w cenie ogniw fotowoltaicznych na poziomie 0,01 USD/W przy rocznym wolumenie tajwańskiego eksportu rzędu 8 GW przekłada się na różnicę w przychodach firm z Tajwanu sięgającą 80 mln dolarów. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...