Azjatyckie firmy konsultingowe zaniżają ceny ogniw PV?

Azjatyckie firmy konsultingowe zaniżają ceny ogniw PV?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Wkrótce Komisja Europejska ma zmienić źródło danych na temat bieżących cen ogniw i modułów fotowoltaicznych, które wykorzystuje podejmując decyzje o warunkach unijnych restrykcji celnych na import chińskiego sprzętu PV, w tym decydując o tzw. minimalnej cenie importowej. Problem w tym, że rzetelność danych publikowanych przez analityków z Tajwanu podważył wywodzący się z tego kraju przemysł PV. 

Decydując o poziomie tzw. minimalnej ceny importowej, która uprawnia do importowania do Unii Europejskiej chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych z pominięciem ceł karnych, Komisja Europejska brała dotąd pod uwagę indeksy cenowe, które przygotowuje Bloomberg. Teraz ma się to zmienić, a KE będzie korzystać z danych tajwańskiej firmy konsultingowej PVInsights. 

Tymczasem, jak informuje PV Magazine, tajwańskie stowarzyszenie branży solarnej TPVIA zgłosiło skargę przeciwko PVInsights i drugiej tajwańskiej firmie Energy Trend. W skardze skierowanej do tajwańskiego regulatora rynku jej autorzy wskazują na ich zdaniem zbyt niskie, w stosunku do realiów rynkowych, średnie ceny ogniw i modułów fotowoltaicznych, które publikują cyklicznie obie wspomniane firmy.

PVInsights podaje, że obecnie średnia cena polikrystalicznych i monokrystalicznych ogniw, które produkuje się na Tajwanie, wynosi odpowiednio 0,217 USD/W oraz 0,218 USD/W. EnergyTrend podaje natomiast cenę 0,229 USD/W w przypadku ogniw produkowanych w Chinach oraz 0,233 w przypadku ogniw produkowanych na Tajwanie.

Tymczasem zdaniem tajwańskich producentów ogniw fotowoltaicznych takie poziomy cenowe są niższe niż rzeczywiste koszty produkcji. 

PV Magazine zaznacza, że o ile największym producentem ogniw fotowoltaicznych są Chińczycy, produkowane w Państwie Środka ogniwa są wykorzystywane głównie przez lokalnych producentów modułów fotowoltaicznych. Tymczasem największym eksporterem ogniw jest Tajwan.

Tajwańscy producenci, którzy przygotowali skargę, podkreślają, że PVInsights i EnergyTrend opracowując swoje indeksy korzystają głównie z cen, o których informują chińscy producenci modułów. Ponieważ kontrakty między producentami ogniw i modułów często zawierają klauzule determinujące ceny ogniw właśnie w oparciu o indeksy firm konsultingowych, Chińczycy mogą być zainteresowani podawaniem niższych cen, aby w ten sposób obniżać koszty zakupu ogniw.

Różnica w cenie ogniw fotowoltaicznych na poziomie 0,01 USD/W przy rocznym wolumenie tajwańskiego eksportu rzędu 8 GW przekłada się na różnicę w przychodach firm z Tajwanu sięgającą 80 mln dolarów. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Panele 280W poly cena 0,35 eur/w

Sprzedamy 2 kontenery paneli 280W POLY PERC Panele nie zostały odebrane przez zamawiającego. pon czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV - 408 zł za 1 MWh w aukcji – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 408 z czytaj dalej...

Sprzedamgrunt lub go wydzierżawię pod fotowoltaikę 40 HA Wielkopolska

Na sprzedaż lub pod dzierżawę proponuję grunt rolny, niezacieniony pod dużą farmę fotowoltaiczną – czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 1MW, lubuskie

Sprzedam bezpośrednio projekt PV o mocy 1 MW z prawomocnym PnB. Projekt posiada ważną umowę przyłącz czytaj dalej...