Azjatyckie firmy konsultingowe zaniżają ceny ogniw PV?

Azjatyckie firmy konsultingowe zaniżają ceny ogniw PV?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Wkrótce Komisja Europejska ma zmienić źródło danych na temat bieżących cen ogniw i modułów fotowoltaicznych, które wykorzystuje podejmując decyzje o warunkach unijnych restrykcji celnych na import chińskiego sprzętu PV, w tym decydując o tzw. minimalnej cenie importowej. Problem w tym, że rzetelność danych publikowanych przez analityków z Tajwanu podważył wywodzący się z tego kraju przemysł PV. 

Decydując o poziomie tzw. minimalnej ceny importowej, która uprawnia do importowania do Unii Europejskiej chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych z pominięciem ceł karnych, Komisja Europejska brała dotąd pod uwagę indeksy cenowe, które przygotowuje Bloomberg. Teraz ma się to zmienić, a KE będzie korzystać z danych tajwańskiej firmy konsultingowej PVInsights. 

Tymczasem, jak informuje PV Magazine, tajwańskie stowarzyszenie branży solarnej TPVIA zgłosiło skargę przeciwko PVInsights i drugiej tajwańskiej firmie Energy Trend. W skardze skierowanej do tajwańskiego regulatora rynku jej autorzy wskazują na ich zdaniem zbyt niskie, w stosunku do realiów rynkowych, średnie ceny ogniw i modułów fotowoltaicznych, które publikują cyklicznie obie wspomniane firmy.

PVInsights podaje, że obecnie średnia cena polikrystalicznych i monokrystalicznych ogniw, które produkuje się na Tajwanie, wynosi odpowiednio 0,217 USD/W oraz 0,218 USD/W. EnergyTrend podaje natomiast cenę 0,229 USD/W w przypadku ogniw produkowanych w Chinach oraz 0,233 w przypadku ogniw produkowanych na Tajwanie.

Tymczasem zdaniem tajwańskich producentów ogniw fotowoltaicznych takie poziomy cenowe są niższe niż rzeczywiste koszty produkcji. 

PV Magazine zaznacza, że o ile największym producentem ogniw fotowoltaicznych są Chińczycy, produkowane w Państwie Środka ogniwa są wykorzystywane głównie przez lokalnych producentów modułów fotowoltaicznych. Tymczasem największym eksporterem ogniw jest Tajwan.

Tajwańscy producenci, którzy przygotowali skargę, podkreślają, że PVInsights i EnergyTrend opracowując swoje indeksy korzystają głównie z cen, o których informują chińscy producenci modułów. Ponieważ kontrakty między producentami ogniw i modułów często zawierają klauzule determinujące ceny ogniw właśnie w oparciu o indeksy firm konsultingowych, Chińczycy mogą być zainteresowani podawaniem niższych cen, aby w ten sposób obniżać koszty zakupu ogniw.

Różnica w cenie ogniw fotowoltaicznych na poziomie 0,01 USD/W przy rocznym wolumenie tajwańskiego eksportu rzędu 8 GW przekłada się na różnicę w przychodach firm z Tajwanu sięgającą 80 mln dolarów. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...