80 MW z trackerami na wodzie

80 MW z trackerami na wodzie
Fot. Ciel et Terre
REKLAMA

W Korei Południowej powstanie ogromna farma fotowoltaiczna o mocy 80 MW. Panele fotowoltaiczne zostaną umieszczone na pływających konstrukcjach na zbiorniku wodnym. Uzysk energii zwiększy dodatkowo system trackerów.

Największą na świecie pływającą farmę fotowoltaiczną, która dodatkowo zostanie wyposażona w system trackerów, zbuduje koreański koncern Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP),

KNHP jest zobowiązany, na podstawie obowiązującego w Korei Płd. prawa, do budowy instalacji odnawialnych źródeł energii. Inwestować w OZE musi każda koreańska firma posiadająca potencjał generacji wynoszący przynajmniej 500 MW, a w zamian za produkcję energii odnawialnej może otrzymywać zielone certyfikaty.

Generalnym wykonawcą tej inwestycji będzie wywodząca się również z Korei Płd. grupa Hanwha, w skład której wchodzi m.in. jeden z największych na świecie producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych Hanwha Q Cells.

Elektrownia słoneczna na wodzie to większa produkcja energii dzięki czynnikom takim jak lepsza cyrkulacja powietrza i lepszy współczynnik albedo, to także bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych terenów – komentuje Cho Hyun-soo, prezydent Hanwha Q CELLS Korea, zapowiadając jednocześnie realizację kolejnych tego typu projektów.

Hanwha wykorzysta w tym projekcie technologię pływających farm fotowoltaicznych na trackerach rozwijaną przez koreańską firmę Solkiss, która szacuje, że dzięki zastosowaniu takiego mechanizmu uzyski energii będą wyższe średnio o 16 proc. w porównaniu do takiej samej pływającej instalacji nieposiadającej mechanizmu podążania za ruchem słońca, a także o 22 proc. w porównaniu do statycznej instalacji o takiej samej mocy, która powstałaby na gruncie.

Obecnie największa pływająca farma fotowoltaiczna, o mocy 40 MW, działa w chińskiej prowincji Anhui. Nie wykorzystano jednak w niej system nadążnego. Obecnie powstaje tam jeszcze większa instalacja tego typu, której moc sięgnie 70 MW, a w planach jest realizacja projektu o mocy nawet 150 MW.

Ostatnio ABB podał na podstawie przeprowadzonych testów, że instalacje PV na zbiornikach wodnych, w których jednak nie wykorzystano trackerów, mogą produkować średnio o 11 proc. energii więcej niż instalacje posadowione na gruncie.

Pierwszą w Korei Płd. pływającą farmę fotowoltaiczną na trackerach zbudowała w roku 2014 firma South Korean PV. Jej moc wynosi 465 kWp.

Obecnie na zbiorniku Deoku w mieście Hwaseong w Korei Południowej firma Solkiss przygotowuje projekt pływającej farmy fotowoltaicznej o mocy 2,67 MW. Instalacja ma zająć 78 tys. m2. 

W ubiegłym roku koreański rząd zapowiedział, że do roku 2020 przeznaczy na rozwój OZE około 42 bln wonów, czyli aż około 140 mld zł, co ma skutkować inwestycjami w moce rzędu 13 GW. W tej sumie około 4,5 bln wonów ma wesprzeć budowę magazynów energii. Jednocześnie Seul podniósł cel w zakresie udziału OZE w krajowym miksie energii do roku 2020 do poziomu 7 proc.

Potencjał odnawialnych źródeł energii w Korei Południowej na koniec 2015 roku wynosił według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej około 3,17 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...