Producenci PV nie zwalniają. Duży wzrost zamówień

Producenci PV nie zwalniają. Duży wzrost zamówień
JA Solar press
REKLAMA

Dane niemieckiego instytutu VDMA pokazują ogromny wzrost zamówień na linie do produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych, które otrzymali dostawcy z Niemiec.

VDMA podaje, że w I kwartale br. chińscy producenci inwestowali „ekstremalnie” w linie do produkcji ogniw i modułów krystalicznych, ale również cienkowarstwowych. Dzięki nim niemieccy producenci linii produkcyjnych dla przemysłu PV odnotowali wzrost zamówień aż o 151 proc. w porównaniu do I kwartału 2016 r. W porównaniu do IV kwartału 2016 r. wynik za I kwartał jest lepszy nawet o 328 proc.

Wygenerowana w I kwartale br. przez niemieckie firmy sprzedaż była natomiast niższa o 40 proc. w porównaniu do I kwartału 2016 r. oraz o 7 proc. w porównaniu do IV kwartału 2016 r.

VDMA nie podaje wartości zdobytych zamówień, ani wartości sprzedaży zanotowanej w I kwartale 2017 r.

Producenci mają dużo pracy, jednak niskie ceny mają negatywny wpływ na przychody. Nowe zamówienia dotyczą w rosnącym stopniu technologii PERC i Black Silicon – komentuje Peter Fath z VDMA.

Za 93 proc. zamówień zebranych przez niemieckie firmy w I kwartale br. odpowiadały firmy z Azji, za 3 proc. firmy z USA, a za 2 proc. firmy europejskie.

Udział eksportu w odnotowanej w I kwartale sprzedaży wyprodukowanych w Niemczech linii produkcyjnych dla przemysłu PV wyniósł rekordowe 95 proc. Najwięcej, 86 proc., wygenerowanych przychodów to efekt kontraktów z firmami azjatyckimi, w tym 68 proc. to dostawy do Chin. Jedynie 6 proc. to wartość sprzedaży do europejskich krajów, w tym 5 proc. to zamówienia zrealizowane dla producentów z Niemiec. Udział USA w tym zestawieniu wyniósł 3 proc.

39 proc. wartości sprzedaży odnotowanej w I kwartale br. przez firmy z Niemiec dotyczyła linii do produkcji ogniw fotowoltaicznych, 22 proc. to sprzedaż linii do produkcji polikrzemu, bloków i wafli krzemowych, 21 proc. to sprzedaż linii do produkcji modułów krystalicznych, a 18 proc. modułów cienkowarstwowych – głównie w technologii CIGS.

VDMA zrzesza w sumie 3,1 tys. niemieckich firm zatrudniających łącznie ponad milion pracowników. Około 100 z nich to dostawcy sprzętu dla przemysłu fotowoltaicznego. 

Informacje o wzroście produkcji modułów fotowoltaicznych potwierdzają dane chińskiego stowarzyszenia przemysłu fotowoltaicznego CPIA, które informowało o niemal 26-procentowym wzroście produkcji modułów PV w Chinach w I kwartale br.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Zastanawia mnie dlaczego Chińczycy sami nie realizuja linii produkcyjnych, tylko kupują je z drogich Niemiec.
CoNieCo |
Do TTTT: chiński wytwórca pracując na niemickich urzadzeniach latwiej uzyskuje niemieckie certyfikaty...
Agat |
Nie mają jeszcze wystarczającego know-how ale uwierz mi, pracują nad tym. Jest takie ssanie na inżynierów do Chin, że zaraz zaczną się tam przeprowadzać.
br |
Zamówienia są, gorzej z dostęnością towaru. Rynek odwrócił się 180 stopni.

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...