Producenci PV nie zwalniają. Duży wzrost zamówień

Producenci PV nie zwalniają. Duży wzrost zamówień
JA Solar press
REKLAMA

Dane niemieckiego instytutu VDMA pokazują ogromny wzrost zamówień na linie do produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych, które otrzymali dostawcy z Niemiec.

VDMA podaje, że w I kwartale br. chińscy producenci inwestowali „ekstremalnie” w linie do produkcji ogniw i modułów krystalicznych, ale również cienkowarstwowych. Dzięki nim niemieccy producenci linii produkcyjnych dla przemysłu PV odnotowali wzrost zamówień aż o 151 proc. w porównaniu do I kwartału 2016 r. W porównaniu do IV kwartału 2016 r. wynik za I kwartał jest lepszy nawet o 328 proc.

Wygenerowana w I kwartale br. przez niemieckie firmy sprzedaż była natomiast niższa o 40 proc. w porównaniu do I kwartału 2016 r. oraz o 7 proc. w porównaniu do IV kwartału 2016 r.

VDMA nie podaje wartości zdobytych zamówień, ani wartości sprzedaży zanotowanej w I kwartale 2017 r.

Producenci mają dużo pracy, jednak niskie ceny mają negatywny wpływ na przychody. Nowe zamówienia dotyczą w rosnącym stopniu technologii PERC i Black Silicon – komentuje Peter Fath z VDMA.

Za 93 proc. zamówień zebranych przez niemieckie firmy w I kwartale br. odpowiadały firmy z Azji, za 3 proc. firmy z USA, a za 2 proc. firmy europejskie.

Udział eksportu w odnotowanej w I kwartale sprzedaży wyprodukowanych w Niemczech linii produkcyjnych dla przemysłu PV wyniósł rekordowe 95 proc. Najwięcej, 86 proc., wygenerowanych przychodów to efekt kontraktów z firmami azjatyckimi, w tym 68 proc. to dostawy do Chin. Jedynie 6 proc. to wartość sprzedaży do europejskich krajów, w tym 5 proc. to zamówienia zrealizowane dla producentów z Niemiec. Udział USA w tym zestawieniu wyniósł 3 proc.

39 proc. wartości sprzedaży odnotowanej w I kwartale br. przez firmy z Niemiec dotyczyła linii do produkcji ogniw fotowoltaicznych, 22 proc. to sprzedaż linii do produkcji polikrzemu, bloków i wafli krzemowych, 21 proc. to sprzedaż linii do produkcji modułów krystalicznych, a 18 proc. modułów cienkowarstwowych – głównie w technologii CIGS.

VDMA zrzesza w sumie 3,1 tys. niemieckich firm zatrudniających łącznie ponad milion pracowników. Około 100 z nich to dostawcy sprzętu dla przemysłu fotowoltaicznego. 

Informacje o wzroście produkcji modułów fotowoltaicznych potwierdzają dane chińskiego stowarzyszenia przemysłu fotowoltaicznego CPIA, które informowało o niemal 26-procentowym wzroście produkcji modułów PV w Chinach w I kwartale br.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Zastanawia mnie dlaczego Chińczycy sami nie realizuja linii produkcyjnych, tylko kupują je z drogich Niemiec.
CoNieCo |
Do TTTT: chiński wytwórca pracując na niemickich urzadzeniach latwiej uzyskuje niemieckie certyfikaty...
Agat |
Nie mają jeszcze wystarczającego know-how ale uwierz mi, pracują nad tym. Jest takie ssanie na inżynierów do Chin, że zaraz zaczną się tam przeprowadzać.
br |
Zamówienia są, gorzej z dostęnością towaru. Rynek odwrócił się 180 stopni.

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...