Nadpodaż paneli PV? Chińczycy nadal zwiększają produkcję

Nadpodaż paneli PV? Chińczycy nadal zwiększają produkcję
Suntech press
REKLAMA

Odnotowany w ubiegłym roku znaczący spadek cen modułów fotowoltaicznych miał być efektem nadpodaży powstałej w chińskim przemyśle PV, który zdominował globalną produkcję modułów PV. Tymczasem w tym roku Chińczycy po raz kolejny zwiększają produkcję.

Chińskie stowarzyszenie przemysłu fotowoltaicznego CPIA podało, że produkcja modułów fotowoltaicznych przez chińskich producentów wzrosła w I połowie 2017 r. o 25,9 proc., osiągając poziom 34 GW. To prawie połowa potencjału fotowoltaiki, którą zamontowano w ubiegłym roku na całym świecie. W I kwartale 2016 r. Chińczycy mieli wyprodukować moduły PV o mocy ok. 27 GW.

Chińskie stowarzyszenie podaje, że wzrost produkcji to przede wszystkim efekt popytu w Chinach, ale również w USA i na rynkach krajów rozwijających się, wśród których kluczową rolę odgrywają Indie.

Mimo pewnych cieć w systemie wsparcia dla fotowoltaiki, które Pekin wprowadził w połowie ubiegłego i na początku obecnego roku, inwestycje na rynku chińskim nie zwalniają.

Tylko w I połowie 2017 r. Chińczycy zainstalowali nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 24 GW, z czego 7 GW zaliczono do kategorii tzw. rozproszonej fotowoltaiki, montowanej głównie na dachach. Reszta to przemysłowe farmy fotowoltaiczne.

Dzięki ogromnej skali inwestycji w fotowoltaice produkcja energii z tej technologii wzrosła w Państwie Środka w I kwartale br. aż o 80 proc. w ujęciu rok do roku.

W ubiegłym roku na całym świecie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 70 GW, z czego według Bloomberga około 30 GW zainstalowali Chińczycy (chińskie źródła podają wartość niemal 35 GW) . Rok wcześniej globalny potencjał PV wzrósł o około 55 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
g |
Może przeciwnicy OZE skomentują te wyniki?
TTTT |
Nie jestem przeciwnikiem. Ale ten rozwój to głównie zasługa dopłat do prądu z PV :( Ciekawe jak wygladałby rynek bez dopłat.
ElektrowniaPV |
Nie jestem przeciwnikiem ale wiem jedno - dumping i centralne podejmowanie decyzji w celu zdobycia rynku nie mają wiele wspólnego ze spadkiem kosztów danej technologii.

Giełda OZE

Panele 280W poly cena 0,35 eur/w

Sprzedamy 2 kontenery paneli 280W POLY PERC Panele nie zostały odebrane przez zamawiającego. pon czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV - 408 zł za 1 MWh w aukcji – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 408 z czytaj dalej...

Sprzedamgrunt lub go wydzierżawię pod fotowoltaikę 40 HA Wielkopolska

Na sprzedaż lub pod dzierżawę proponuję grunt rolny, niezacieniony pod dużą farmę fotowoltaiczną – czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 1MW, lubuskie

Sprzedam bezpośrednio projekt PV o mocy 1 MW z prawomocnym PnB. Projekt posiada ważną umowę przyłącz czytaj dalej...