Nadpodaż paneli PV? Chińczycy nadal zwiększają produkcję

Nadpodaż paneli PV? Chińczycy nadal zwiększają produkcję
Suntech press
REKLAMA

Odnotowany w ubiegłym roku znaczący spadek cen modułów fotowoltaicznych miał być efektem nadpodaży powstałej w chińskim przemyśle PV, który zdominował globalną produkcję modułów PV. Tymczasem w tym roku Chińczycy po raz kolejny zwiększają produkcję.

Chińskie stowarzyszenie przemysłu fotowoltaicznego CPIA podało, że produkcja modułów fotowoltaicznych przez chińskich producentów wzrosła w I połowie 2017 r. o 25,9 proc., osiągając poziom 34 GW. To prawie połowa potencjału fotowoltaiki, którą zamontowano w ubiegłym roku na całym świecie. W I kwartale 2016 r. Chińczycy mieli wyprodukować moduły PV o mocy ok. 27 GW.

Chińskie stowarzyszenie podaje, że wzrost produkcji to przede wszystkim efekt popytu w Chinach, ale również w USA i na rynkach krajów rozwijających się, wśród których kluczową rolę odgrywają Indie.

Mimo pewnych cieć w systemie wsparcia dla fotowoltaiki, które Pekin wprowadził w połowie ubiegłego i na początku obecnego roku, inwestycje na rynku chińskim nie zwalniają.

Tylko w I połowie 2017 r. Chińczycy zainstalowali nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 24 GW, z czego 7 GW zaliczono do kategorii tzw. rozproszonej fotowoltaiki, montowanej głównie na dachach. Reszta to przemysłowe farmy fotowoltaiczne.

Dzięki ogromnej skali inwestycji w fotowoltaice produkcja energii z tej technologii wzrosła w Państwie Środka w I kwartale br. aż o 80 proc. w ujęciu rok do roku.

W ubiegłym roku na całym świecie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 70 GW, z czego według Bloomberga około 30 GW zainstalowali Chińczycy (chińskie źródła podają wartość niemal 35 GW) . Rok wcześniej globalny potencjał PV wzrósł o około 55 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
g |
Może przeciwnicy OZE skomentują te wyniki?
TTTT |
Nie jestem przeciwnikiem. Ale ten rozwój to głównie zasługa dopłat do prądu z PV :( Ciekawe jak wygladałby rynek bez dopłat.
ElektrowniaPV |
Nie jestem przeciwnikiem ale wiem jedno - dumping i centralne podejmowanie decyzji w celu zdobycia rynku nie mają wiele wspólnego ze spadkiem kosztów danej technologii.

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...