Nadpodaż paneli PV? Chińczycy nadal zwiększają produkcję

Nadpodaż paneli PV? Chińczycy nadal zwiększają produkcję
Suntech press
REKLAMA

Odnotowany w ubiegłym roku znaczący spadek cen modułów fotowoltaicznych miał być efektem nadpodaży powstałej w chińskim przemyśle PV, który zdominował globalną produkcję modułów PV. Tymczasem w tym roku Chińczycy po raz kolejny zwiększają produkcję.

Chińskie stowarzyszenie przemysłu fotowoltaicznego CPIA podało, że produkcja modułów fotowoltaicznych przez chińskich producentów wzrosła w I połowie 2017 r. o 25,9 proc., osiągając poziom 34 GW. To prawie połowa potencjału fotowoltaiki, którą zamontowano w ubiegłym roku na całym świecie. W I kwartale 2016 r. Chińczycy mieli wyprodukować moduły PV o mocy ok. 27 GW.

Chińskie stowarzyszenie podaje, że wzrost produkcji to przede wszystkim efekt popytu w Chinach, ale również w USA i na rynkach krajów rozwijających się, wśród których kluczową rolę odgrywają Indie.

Mimo pewnych cieć w systemie wsparcia dla fotowoltaiki, które Pekin wprowadził w połowie ubiegłego i na początku obecnego roku, inwestycje na rynku chińskim nie zwalniają.

Tylko w I połowie 2017 r. Chińczycy zainstalowali nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 24 GW, z czego 7 GW zaliczono do kategorii tzw. rozproszonej fotowoltaiki, montowanej głównie na dachach. Reszta to przemysłowe farmy fotowoltaiczne.

Dzięki ogromnej skali inwestycji w fotowoltaice produkcja energii z tej technologii wzrosła w Państwie Środka w I kwartale br. aż o 80 proc. w ujęciu rok do roku.

W ubiegłym roku na całym świecie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 70 GW, z czego według Bloomberga około 30 GW zainstalowali Chińczycy (chińskie źródła podają wartość niemal 35 GW) . Rok wcześniej globalny potencjał PV wzrósł o około 55 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
g |
Może przeciwnicy OZE skomentują te wyniki?
TTTT |
Nie jestem przeciwnikiem. Ale ten rozwój to głównie zasługa dopłat do prądu z PV :( Ciekawe jak wygladałby rynek bez dopłat.
ElektrowniaPV |
Nie jestem przeciwnikiem ale wiem jedno - dumping i centralne podejmowanie decyzji w celu zdobycia rynku nie mają wiele wspólnego ze spadkiem kosztów danej technologii.

Giełda OZE

ORKAN ??? No problem... zestawy hybrydowe on/off grid 11xTRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid 3kW AC

Orkan Fryderyka czy inny zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zab czytaj dalej...

Sprzedam moduły PV: Suntech Recom Amerisolar

Sprzedamy moduły PV uznanych producentów . Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy przedstawic czytaj dalej...

Pellety z luski slonecznika

Jestesmy produkcji pelet luski slonecznika, luski slonecznika jest najlepszy w swojej klasie. jego r czytaj dalej...

GWARANCJE POCHODZENIA -Sprzedam

Sprzedam gwarancje pochodzenia z OZE. czytaj dalej...