Walonia uderza w prosumentów. Nowa opłata

Walonia uderza w prosumentów. Nowa opłata
Fot. FuFuWolf, flickr cc
REKLAMA

O wprowadzeniu podatku dla prosumentów w belgijskim regionie Walonii mówiło się od wielu miesięcy. Teraz jego władze zaakceptowały stałą opłatę, którą będą musieli ponosić mieszkający tam właściciele domowych instalacji odnawialnych źródeł energii.

CWaPE, regulator energetyczny z Regionu Walońskiego, kilka miesięcy temu przedstawił propozycje regulacji, które zakładają m.in. wprowadzenie dodatkowej opłaty, którą mają zostać obarczeni właściciele podłączonych do sieci, domowych instalacji fotowoltaicznych.

CWaPE chciało, aby podatek wszedł w życie od 1 stycznia 2019 r. i obowiązywał do końca 2023 r. Ostatecznie zostanie wprowadzony rok później i będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Nie zmieni się natomiast stawka podatku, którą pierwotnie zaproponował waloński regulator.

Wysokość podatku, który ma być płacony przez prosumentów z Walonii, lokalny regulator energii oszacował na 330-560 euro w zależności od wielkości posiadanego systemu PV oraz od jego lokalizacji. 

Jak informował wcześniej „PV Magazine”, waloński regulator energetyczny próbował już wprowadzić podobną opłatę w roku 2015, natomiast próba implementowania takiego podatku, którą rok wcześniej podjęły władze Flandrii, została zablokowana przez belgijskie sądy.

W regionie Walonii mieszka około 3,6 mln ludzi. Według lokalnej gazety Le Soir, która powołuje się na wyliczenia stowarzyszenia producentów zielonej energii o nazwie „Touche pas à mes certificats verts”, co można przetłumaczyć jako „Ręce precz od moich zielonych certyfikatów”, w tym belgijskim regionie jest już ponad 133 tys. prosumentów, których dotknie opłata wprowadzana od 2020 r.

Potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Walonii na koniec 2016 r. miał wynieść 916 MW, w czego 64 MW zainstalowano w ubiegłym roku. Systemy fotowoltaiczne w Walonii to w większości instalacje o mocy do 10 kW.

Na koniec ubiegłego roku w całej Belgii działały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,4 GW, z czego 2,45 GW znajdowało się w regionie Flandrii. W ubiegłym roku do belgijskich sieci podłączono instalacje PV o mocy około 170 MW, czyli o około 70 MW więcej niż w roku 2015.

Belgijskie stowarzyszenie branży odnawialnych źródeł energii Apere szacuje, że w przypadku około 60 proc. zainstalowanych w Belgii systemów fotowoltaicznych ich moc nie przekracza 10 kW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Agat |
Eeee, komentarzy nie będzie?
ProfZbieraczZnaczków |
MOżna to skomentować dość prosto. Podatek który płaci dziś polski prosument będzie wprowadzony w części Belgi w 2020 roku. Oddając dziś 2 MWh OSD za darmo, (w systemie net metering 1:0,8 przy instalacji 10 kWp) płacę ok 250 Euro rocznie i tyle w tym temacie.
ElektrowniaPV |
No i co żuczki ? Nie ma komenatrzy, że to jakiś waloński szkodnik ???
MojaPV |
@profesor Rozumiem, że uważasz, że korzystanie z magazynu energii o sprawności 80%, potrafiącego przechowywać energię rok czasu byłoby tańsze ?
ProfZbieraczZnaczków |
@MojaPV. NIe uważam tak, bo to nieprawda, mam duży magazyn (40 kWh) od wielu lat i to jest zdecydowanie droższe. Chodzi mi tylko o to, ze w stosunku do innych panstw gdzie jest obowiązkowy net-met 1:1 (np większość stanów USA), my już płacimy opłatę i nie ma się co ekscytować wprowadzniem jej przez niektóre OSD w Belgii, bo my ją płacimy od początku wprowdzenia nowego systemu w Polsce. UWażam nawet, ze prosumenci powinni wnosić jakąś część opłat na rzecz OSD ale to powinno być inaczej załatwiene.
ElektrowniaPV |
@profesor Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że "nie ma się co ekscytować wprowadzniem jej przez niektóre OSD w Belgii, bo my ją płacimy od początku wprowdzenia nowego systemu w Polsce". Prosze zwrócić uwagę na różnicę w konstrukcji tej opłaty - w Polsce nie musi jej Pan "płacić" jeśli nie oddaje Pan energii do sieci więc praktycznie (przyjmując taką logikę, że to opłata) ma Pan wybór płacić czy nie. Tam musi Pan płacić już z tytułu samego faktu posiadania instalacji przyłączonej do sieci.
TTTT |
Słuszna uwaga.

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...