Nowe propozycje KE ws. minimalnych cen na import chińskich modułów PV

Nowe propozycje KE ws. minimalnych cen na import chińskich modułów PV
Fot. tiseb, flickr cc
REKLAMA

Komisja Europejska opublikowała projekt regulacji zmierzających do stopniowego obniżania minimalnej ceny importu chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych, które mogą być zwolnione z obowiązujących w Unii Europejskiej karnych ceł importowych.

Dyrekcja ds. handlu w Komisji Europejskiej zaproponowała regulacje zmierzające, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Brukseli, do stopniowego wycofania się z karnych ceł na chińskie ogniwa i panele PV. Decyzji o ewentualnym wycofaniu się Komisji Europejskiej ze stosowania karnych ceł możemy się spodziewać po zakończeniu kolejnego, prowadzonego obecnie przez KE dochodzenia, czyli za około 1,5 roku.

Tymczasem Bruksela zaproponowała właśnie nowy harmonogram obniżania minimalnej ceny importowej, której dotrzymanie przez chińskich producentów chcących sprzedawać swoje ogniwa i moduły w UE i objętych tzw. porozumieniem cenowym, zwalnia z konieczności zapłaty wysokich antydumpingowych i antysubsydyjnych ceł.

Planując nowe regulacje w zakresie restrykcji celnych na import chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych, Bruksela chce nadal chronić europejskich producentów przez tańszym importem, ale również stopniowo przygotować przemysł PV w Unii Europejskiej na uwolnienie chińskiego importu.

Proponowane przez KE nowe stawki minimalnej ceny importowej kolejno dla polikrystalicznych i monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych oraz poli- i monokrystalicznych modułów PV, przedstawiają się następująco:

Źródło: Komisja Europejska. 

Krytycznie do proponowanych zmian odniosła się największa instytucja zrzeszająca europejską branżę solarną – SolarPower Europe, która oceniła, że wdrożenie nowych pomysłów KE będzie oznaczać dalsze hamowanie rozwoju europejskiego rynku PV poprzez niedopuszczenie do spadku cen modułów fotowoltaicznych.

Komisja Europejska jasno stwierdza, że ceny rynkowe odnotowane w I kwartale 2017 r. zostaną osiągnięte w Unii Europejskiej dopiero we wrześniu 2018 r. To oznacza półtoraroczne opóźnienie dla europejskiego przemysłu w korzyściach, które mogą płynąć z prawdziwej, rynkowej ceny energii słonecznej. Co gorsze, poziom minimalnej ceny zaproponowanej na lipiec 2018 r. nadal będzie wyższy niż dzisiejsze ceny modułów fotowoltaicznych – komentuje Christian Westermeier, prezydent SolarPower Europe.

Konsultacje nowych propozycji KE potrwają do 2 sierpnia br. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Dawid |
I tak już nikt nie produkuje w chinach i obchodzi cła karne, standardowy moduł poli 270W kupuje sie za 0,39 eur/W.
Marcin |
Najtańsze tak, ale za dobre jakościowo trzeba płacić 0,45-0,48

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...