Słońce zasili Dubaj także po zmroku

Słońce zasili Dubaj także po zmroku
Fot. Schott Solar
REKLAMA

Władze Dubaju ogłosiły aukcję dla elektrowni mającej zapewnić dostawę energii elektrycznej w porze między godziną 16 a 10 rano. W tym celu ma zostać wykorzystana technologia skoncentrowanej energii słonecznej termalnej, która umożliwia przechowanie części energii i wykorzystanie jej o późniejszej porze. 

Czołowy koncern energetyczny z Zatoki Perskiej, ACWA Power, zgłosił się do przetargu na dostawę energii słonecznej w godzinach popołudniowych, nocnych i porannych, oferując sprzedaż energii produkowanej z instalacji CSP (Concentrated Solar Power).

Ta technologia, w przeciwieństwie do fotowoltaiki, w przypadku której do przechowania energii potrzebne są magazyny energii, umożliwia przechowanie produkowanej energii w postaci gorącej cieczy i działa wówczas jak elektrownia termalna. 

Ogłoszona w Dubaju aukcja obejmuje produkcję energii z instalacji CSP o mocy 200 MW. Instalacja ma pracować w okresie 25 lat.

Rozwój technologii CSP wstrzymała częściowo szybka ekspansja technologii fotowoltaicznej i szybki spadek jej kosztów, który uczynił PV bardziej atrakcyjną inwestycją.

Tymczasem cytowany przez Bloomberga szef ACWA Power, Paddy Padmanathan, ocenia, że technologia CSP stanie się w ciągu 1,5 roku konkurencyjna cenowo w stosunku do generacji gazowej. – Uwaga skupia się na fotowoltaice i bateriach, jednak mamy tu ograniczenie jeśli chodzi o możliwości dostarczania energii. CSP może pracować również w nocy – komentuje.

W jego opinii do obniżania kosztów CSP przyczyni się wejście na rynek graczy z Chin. ACWA wylicza, że obecnie na świecie jest tylko dwóch dostawców technologii CSP, jednak ma ją wkrótce oferować kilka firm z Państwa Środka.

Jenny Chasse z Bloomberg New Energy Finance poddaje w wątpliwość, czy do czasu, kiedy zaplanowano uruchomienie elektrowni w Dubaju, czyli do roku 2021, CSP będzie bardziej opłacalną opcją produkcji i przechowywania energii niż fotowoltaika w połączeniu z magazynami energii.

Do tego czasu oczekujemy, że łączne ceny fotowoltaiki i magazynów energii będą na tym samym poziomie, a dodatkowo ta opcja będzie dawać większą elastyczność niż termalna energetyka słoneczna. Ponadto, większość projektów CSP pracuje poniżej prognozowanego poziomu – w tym wszystkie elektrownie w Hiszpanii i niektóre w Indiach – ocenia analityk BNEF.

Obecny potencjał elektrowni słonecznych CSP wynosi na świecie w sumie około 5 GW wobec około 319 GW fotowoltaiki. BNEF wylicza, że podczas gdy ostatnie aukcje dla fotowoltaiki w Zatoce Perskiej skutkowały cenami wynoszącymi nawet jedynie 0,0245 USD/kWh (bez opcji magazynowania energii), to koszt produkcji energii z CSP wynosi nadal około 0,15-0,18 USD/kWh.

Tymczasem w ostatniej aukcji w Dubaju ACWA Power zaproponował cenę za energię niemal o połowę niższą, wynoszącą 0,0945 USD/kWh.

Mający siedzibę w Zatoce Perskiej inwestor zbudował już elektrownie CSP w Maroko i RPA, a obecnie planuje budowę dwóch kolejnych instalacji w Maroko, każda o mocy po  350 MW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Adas |
Ciekawy system, w sumie logiczny dla takiego klimatu , ale nie daj Boże jakiejś awarii , hydraulika nie wybacza :(

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...