Słońce zasili Dubaj także po zmroku

Słońce zasili Dubaj także po zmroku
Fot. Schott Solar
REKLAMA

Władze Dubaju ogłosiły aukcję dla elektrowni mającej zapewnić dostawę energii elektrycznej w porze między godziną 16 a 10 rano. W tym celu ma zostać wykorzystana technologia skoncentrowanej energii słonecznej termalnej, która umożliwia przechowanie części energii i wykorzystanie jej o późniejszej porze. 

Czołowy koncern energetyczny z Zatoki Perskiej, ACWA Power, zgłosił się do przetargu na dostawę energii słonecznej w godzinach popołudniowych, nocnych i porannych, oferując sprzedaż energii produkowanej z instalacji CSP (Concentrated Solar Power).

Ta technologia, w przeciwieństwie do fotowoltaiki, w przypadku której do przechowania energii potrzebne są magazyny energii, umożliwia przechowanie produkowanej energii w postaci gorącej cieczy i działa wówczas jak elektrownia termalna. 

Ogłoszona w Dubaju aukcja obejmuje produkcję energii z instalacji CSP o mocy 200 MW. Instalacja ma pracować w okresie 25 lat.

Rozwój technologii CSP wstrzymała częściowo szybka ekspansja technologii fotowoltaicznej i szybki spadek jej kosztów, który uczynił PV bardziej atrakcyjną inwestycją.

Tymczasem cytowany przez Bloomberga szef ACWA Power, Paddy Padmanathan, ocenia, że technologia CSP stanie się w ciągu 1,5 roku konkurencyjna cenowo w stosunku do generacji gazowej. – Uwaga skupia się na fotowoltaice i bateriach, jednak mamy tu ograniczenie jeśli chodzi o możliwości dostarczania energii. CSP może pracować również w nocy – komentuje.

W jego opinii do obniżania kosztów CSP przyczyni się wejście na rynek graczy z Chin. ACWA wylicza, że obecnie na świecie jest tylko dwóch dostawców technologii CSP, jednak ma ją wkrótce oferować kilka firm z Państwa Środka.

Jenny Chasse z Bloomberg New Energy Finance poddaje w wątpliwość, czy do czasu, kiedy zaplanowano uruchomienie elektrowni w Dubaju, czyli do roku 2021, CSP będzie bardziej opłacalną opcją produkcji i przechowywania energii niż fotowoltaika w połączeniu z magazynami energii.

Do tego czasu oczekujemy, że łączne ceny fotowoltaiki i magazynów energii będą na tym samym poziomie, a dodatkowo ta opcja będzie dawać większą elastyczność niż termalna energetyka słoneczna. Ponadto, większość projektów CSP pracuje poniżej prognozowanego poziomu – w tym wszystkie elektrownie w Hiszpanii i niektóre w Indiach – ocenia analityk BNEF.

Obecny potencjał elektrowni słonecznych CSP wynosi na świecie w sumie około 5 GW wobec około 319 GW fotowoltaiki. BNEF wylicza, że podczas gdy ostatnie aukcje dla fotowoltaiki w Zatoce Perskiej skutkowały cenami wynoszącymi nawet jedynie 0,0245 USD/kWh (bez opcji magazynowania energii), to koszt produkcji energii z CSP wynosi nadal około 0,15-0,18 USD/kWh.

Tymczasem w ostatniej aukcji w Dubaju ACWA Power zaproponował cenę za energię niemal o połowę niższą, wynoszącą 0,0945 USD/kWh.

Mający siedzibę w Zatoce Perskiej inwestor zbudował już elektrownie CSP w Maroko i RPA, a obecnie planuje budowę dwóch kolejnych instalacji w Maroko, każda o mocy po  350 MW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Adas |
Ciekawy system, w sumie logiczny dla takiego klimatu , ale nie daj Boże jakiejś awarii , hydraulika nie wybacza :(

Giełda OZE

Panele 280W poly cena 0,35 eur/w

Sprzedamy 2 kontenery paneli 280W POLY PERC Panele nie zostały odebrane przez zamawiającego. pon czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV - 408 zł za 1 MWh w aukcji – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 408 z czytaj dalej...

Sprzedamgrunt lub go wydzierżawię pod fotowoltaikę 40 HA Wielkopolska

Na sprzedaż lub pod dzierżawę proponuję grunt rolny, niezacieniony pod dużą farmę fotowoltaiczną – czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 1MW, lubuskie

Sprzedam bezpośrednio projekt PV o mocy 1 MW z prawomocnym PnB. Projekt posiada ważną umowę przyłącz czytaj dalej...