W przyszłym kwartale aukcje dla PV na 9,6 GW

W przyszłym kwartale aukcje dla PV na 9,6 GW
Fot. Activ Solar
REKLAMA

Instalacje fotowoltaiczne o takiej mocy mają zostać zrealizowane na całym świecie w wyniku aukcji zaplanowanych na przyszły kwartał. Mimo, że większość tych aukcji ma się odbyć w Europie, pozostaje ona w tyle, jeśli chodzi o rozwój fotowoltaiki, za Chinami, USA, Indiami i Japonią. 

Amerykańska firma specjalizująca się w analizach rynku solarnego, GTM Research, wylicza, że do 2019 r. na całym świecie odbędą się potwierdzone dotychczas aukcje na łączną moc instalacji fotowoltaicznych rzędu 17,4 GW, z tego 9,6 GW ma być przedmiotem aukcji zaplanowanych wyłącznie na przyszły kwartał.

Zwraca uwagę duży udział Europy w planowanych aukcjach, która bynajmniej od kilku lat nie jest już liderem jeśli chodzi o budowę elektrowni fotowoltaicznych. GTM Research informuje o aukcjach dla fotowoltaiki na 8,1 GW, które dotąd potwierdzono na Starym Kontynencie do roku 2019. Aukcje na 3 GW mają odbyć się w Azji, a na 2,6 GW w regionie MENAT (Bliski Wschód, Północna Afryka i Turcja).

We skazanym przez GTM wolumenie 5,3 GW to aukcje neutralne technologicznie, w których mogą wziąć udział inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych.

Amerykańska firma konsultingowa wylicza, że aukcje jako mechanizm wsparcia dla inwestycji w OZE zostały dotąd wdrożone w 48 krajach, a ich implementację planuje kolejnych 27 państw.

Mimo wyraźnej pozycji Europy w zakresie zaplanowanych aukcji, GTM Research ocenia, że na razie najważniejszymi rynkami fotowoltaicznymi na świecie pozostaną Chiny, USA, Indie i Japonia. Te cztery kraje mają odpowiadać w tym roku za 3/4 globalnego popytu na instalacje fotowoltaiczne.

W 2017 r. Indie instalując fotowoltaikę o mocy ok. 9,4 GW mają prześcignąć Japonię, która ostatnio była trzecim, największym rynkiem PV na świecie, a w której w tym roku mają powstać – według GTM – elektrownie solarne o łącznej mocy 7,1 GW.

Niekwestionowanym liderem globalnego rynku fotowoltaicznego mają w tym roku pozostać Chiny, gdzie tylko w 2017 r. mają powstać instalacje PV o mocy 31,5 GW, co ma stanowić 39 proc. szacowanego przez GTM na ten rok globalnego potencjału nowych instalacji.

Amerykańska firma konsultingowa prognozuje wzrost zainstalowanego na świecie potencjału fotowoltaiki z 301 GW na koniec 2016 r. do 871 GW do roku 2022. W tym czasie łączna moc elektrowni PV ma przewyższać moc wiatraków szacowaną przez GTM na 828 GW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Przejmiemy projekty PV na wczesnym poziomie rozwoju; CAŁA Polska;

Poszukujemy projektów na wczesnym etapie rozwoju: umowa dzierżawy, lub ustalona własność do działki, czytaj dalej...

Montaz farmy PV - Niemcy 3,5MW

Zlecimy ekipie (do 12 osob) montaz konstrukcji PV (CWF) + moduly PV 3,5MW w Niemczech. Praca na rbh. czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Projekt na sprzedaż - biogazownia 0,5 MW

Projekt budowlany biogazowni. Moc 0,5 MW, lokalizacja województwo lubelskie. Projekt uzyskał decyzje czytaj dalej...