W przyszłym kwartale aukcje dla PV na 9,6 GW

W przyszłym kwartale aukcje dla PV na 9,6 GW
Fot. Activ Solar
REKLAMA

Instalacje fotowoltaiczne o takiej mocy mają zostać zrealizowane na całym świecie w wyniku aukcji zaplanowanych na przyszły kwartał. Mimo, że większość tych aukcji ma się odbyć w Europie, pozostaje ona w tyle, jeśli chodzi o rozwój fotowoltaiki, za Chinami, USA, Indiami i Japonią. 

Amerykańska firma specjalizująca się w analizach rynku solarnego, GTM Research, wylicza, że do 2019 r. na całym świecie odbędą się potwierdzone dotychczas aukcje na łączną moc instalacji fotowoltaicznych rzędu 17,4 GW, z tego 9,6 GW ma być przedmiotem aukcji zaplanowanych wyłącznie na przyszły kwartał.

Zwraca uwagę duży udział Europy w planowanych aukcjach, która bynajmniej od kilku lat nie jest już liderem jeśli chodzi o budowę elektrowni fotowoltaicznych. GTM Research informuje o aukcjach dla fotowoltaiki na 8,1 GW, które dotąd potwierdzono na Starym Kontynencie do roku 2019. Aukcje na 3 GW mają odbyć się w Azji, a na 2,6 GW w regionie MENAT (Bliski Wschód, Północna Afryka i Turcja).

We skazanym przez GTM wolumenie 5,3 GW to aukcje neutralne technologicznie, w których mogą wziąć udział inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych.

Amerykańska firma konsultingowa wylicza, że aukcje jako mechanizm wsparcia dla inwestycji w OZE zostały dotąd wdrożone w 48 krajach, a ich implementację planuje kolejnych 27 państw.

Mimo wyraźnej pozycji Europy w zakresie zaplanowanych aukcji, GTM Research ocenia, że na razie najważniejszymi rynkami fotowoltaicznymi na świecie pozostaną Chiny, USA, Indie i Japonia. Te cztery kraje mają odpowiadać w tym roku za 3/4 globalnego popytu na instalacje fotowoltaiczne.

W 2017 r. Indie instalując fotowoltaikę o mocy ok. 9,4 GW mają prześcignąć Japonię, która ostatnio była trzecim, największym rynkiem PV na świecie, a w której w tym roku mają powstać – według GTM – elektrownie solarne o łącznej mocy 7,1 GW.

Niekwestionowanym liderem globalnego rynku fotowoltaicznego mają w tym roku pozostać Chiny, gdzie tylko w 2017 r. mają powstać instalacje PV o mocy 31,5 GW, co ma stanowić 39 proc. szacowanego przez GTM na ten rok globalnego potencjału nowych instalacji.

Amerykańska firma konsultingowa prognozuje wzrost zainstalowanego na świecie potencjału fotowoltaiki z 301 GW na koniec 2016 r. do 871 GW do roku 2022. W tym czasie łączna moc elektrowni PV ma przewyższać moc wiatraków szacowaną przez GTM na 828 GW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Turbiny Wiatrowe, Projekty, Budowa i Finansowanie

Vestas, Enercon - Turbiny, Projekty zgodne z Ustawą Odległościową, "Realizacje pod klucz" czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Prefkwalifikacje do aukcji, promesy, koncesje, technical due diligence

Oferujemy przygotowanie wniosków: - o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do udziału w aukcji; - o czytaj dalej...

Vestasy V80, 100m wieza

Vestasy V-80, 2000kW, 80m lopaty, 100 m WIEZA, top stan techniczny, w lecie 2018 do demontazu, be czytaj dalej...