SolarWorld pracuje na trzy zmiany, ale szykuje kolejne zwolnienia

SolarWorld pracuje na trzy zmiany, ale szykuje kolejne zwolnienia
Fot. SolarWorld
REKLAMA

Największy europejski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych, który w maju br. ogłosił niewypłacalność, obecnie szuka inwestorów i przechodzi restrukturyzację kierowaną przez wyznaczonego przez sąd administratora. 

SolarWorld ogłosił niewypłacalność w pierwszej połowie maja. Procedury sądowe objęły również spółki należące do niemieckiej grupy. Powodem trudnej sytuacji niemieckiej firmy – mimo zanotowanego na początku roku wzrostu wolumenu sprzedanych modułów – jest spadek cen modułów wynikający z nadpodaży wygenerowanej przez producentów z Chin. SolarWorld informując o niewypłacalności podał, że „kolejne zakłócenia cenowe” nie dają jej szans na poprawę sytuacji finansowej.

Postępowaniem restrukturyzacyjnym SolarWorld obecnie kieruje administrator wyznaczony przez sąd w Bonn.

W czerwcu spółka informowała o poszukiwaniach inwestora, który dokapitalizuje ją i pozwoli na kontynuowanie działalności. Zainteresowanie mieli wyrazić m.in. inwestorzy z Indii. Teraz SolarWorld informuje w komunikacie, że „inwestorzy nadal potrzebują miesięcy”, aby podjąć decyzje o ewentualnym zaangażowaniu.

Niemiecka spółka zapewnia, że zainteresowani przejęciem udziałów inwestorzy prowadzą audyty, które mają potrwać jeszcze kilka miesięcy.

SolarWorld zapewniał w ubiegłym miesiącu, że realizuje zgodnie z planem kolejne zamówienia, a około 2,2 tys. pracowników planowo otrzymało wynagrodzenia za maj.

Spółka informuje teraz, że w ostatnich tygodniach sprzedawała nie tylko posiadane zapasy, ale również była w stanie uruchomić nowe kontrakty o wartości kilkudziesięciu milionów euro. To miało pozwolić SolarWorld na utrzymanie produkcji w systemie trzech zmian.

SolarWorld informuje jednak, że z powodu wysokich kosztów produkcji nie był w stanie wygenerować funduszy w ciągu prowadzonej od ośmiu tygodni restrukturyzacji, aby od przyszłego miesiąca pokryć koszty swojego personelu liczącego obecnie 1,85 tys. pracowników. Tymczasem jeszcze w ubiegłym roku SolarWorld zatrudniał 3,3 tys. pracowników, a na początku maja br. jeszcze 2,2 tys.  

Niemiecka firma sygnalizując kolejne zwolnienia, na razie nie informuje jednak, ile osób starci pracę. – Mając na uwadze obecny stan zamówień i sytuację w globalnej branży solarnej, spółki postawione w stan upadłości muszą znacząco zredukować swoje koszty po 31 lipca 2017 r. Ani rząd federalny, rządy landów, ani Bruksela nie mają funduszy, aby skompensować oczekiwany deficyt – czytamy w komunikacie SolarWorld

Sądowy administrator Horst Piepenburg zapewnia, że mimo planowanych zwolnień celem jest kontynowanie produkcji. – W ten sposób będziemy mogli utrzymać podstawy do pozyskania inwestora i sprzedaży aktywów w interesie wierzycieli, jak również zabezpieczyć perspektywy fotowoltaiki w Niemczech – komentuje Piepenburg.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...