Prawie 8,8 MW na parkingach w siedzibie Toyoty

Prawie 8,8 MW na parkingach w siedzibie Toyoty
Fot. SunPower
REKLAMA

Japoński koncern motoryzacyjny zbudował w swojej amerykańskiej siedzibie jedną z największych na świecie instalacji fotowoltaicznych umieszczonych na dachach parkingów. To kolejna duża inwestycja Toyoty we własną generację z fotowoltaiki.

Na dachach carportów zbudowanych na terenie siedziby amerykańskiego oddziału Toyoty, która znajduje się w Plano w Teksasie, zakończyła się instalacja systemu fotowoltaicznego złożonego z ponad 20 tys. modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 8,79 MW. Instalacja finalnie jest większa niemal o 1 MW niż planowano jeszcze na etapie montażu pierwszych modułów.

Cel Toyota Motor North America to zaopatrzenie swojej nowej siedziby, którą ulokowano na terenie 40 hektarów przy koszcie inwestycji rzędu 1 mld dolarów, wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Energia odnawialna, której nie uda się dostarczyć ze znajdującej się na miejscu instalacji fotowoltaicznej, będzie pochodzić z pracujących w Teksasie farm wiatrowych – dzięki umowom PPA zawartymi przez Toyotę z ich operatorami.

Energia z fotowoltaiki ma pokryć ok. 1/3 zapotrzebowania na energię generowanego przez infrastrukturę Toyoty w Plano.

Instalację ogromnego systemu fotowoltaicznego wykonał amerykański producent modułów i deweloper SunPower, który zapewnia, że dzięki wykorzystanym technologiom, produkcja energii będzie wyższa o ok. 30 proc. niż produkowałaby tradycyjna instalacja PV o podobnej mocy.

SunPower pozostanie właścicielem systemu fotowoltaicznego i będzie sprzedawać energię Toyocie na podstawie zawartej umowy PPA. W ten sposób japoński koncern zabezpieczy się przed ryzykiem związanym ze wzrostem kosztów energii z sieci bez konieczności ponoszenia początkowych kosztów inwestycji w PV.

Wcześniej, już w roku 2008, SunPower zbudował instalację fotowoltaiczną o mocy 2,3 MW, która znajduje się na dachach centrum Toyoty w Ontario w Kalifornii i która produkując w skali roku 3,7 GWh energii elektrycznej zaspokaja niemal 60 proc. jego zapotrzebowania na energię.

Rok później SunPower wykonał dla Toyoty system fotowoltaiczny o mocy 1,5 MW, który znajduje się na dachach zakładów japońskiego koncernu w West Caldwell w New Jersey.

Tylko w ostatnich tygodniach SunPower zyskał kontrakt na budowę dachowego systemu fotowoltaicznego o mocy 5 MW wraz z magazynem energii o mocy 0,5 MW, który zrealizuje na terenie University of California. Kalifornijska uczelnia już od 2009 r. posiada na swoim terenie naziemny system fotowoltaiczny  o mocy 1 MW. Obie instalacje mają zaspokajać ok. 50 proc. zapotrzebowania na energię.

Natomiast w maju br. w Camden w stanie New Jersey SunPower rozpoczął budowę umieszczanych jednocześnie na dachach, gruncie i carportach instalacji fotowoltaicznych w siedzibie Campbell Soup Company. Łączna moc tych instalacji ma sięgnąć 4,4 MW. Również w tym przypadku instalacje pozostaną własnością SunPower, od którego Campbell będzie kupować rocznie około 5 GWh energii na podstawie zawartej na 20 lat umowy PPA. Amerykański koncern posiada już, zrealizowane również przez SunPower, instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 10,8 MW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
VW |
Brawo Toyota, Volkswagen ma już przygotowanych 21 modeli aut elektrycznych, czekają tylko na swoje akumulatory i jadą z koksem od 2020r! :)

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...