Prawie 8,8 MW na parkingach w siedzibie Toyoty

Prawie 8,8 MW na parkingach w siedzibie Toyoty
Fot. SunPower
REKLAMA

Japoński koncern motoryzacyjny zbudował w swojej amerykańskiej siedzibie jedną z największych na świecie instalacji fotowoltaicznych umieszczonych na dachach parkingów. To kolejna duża inwestycja Toyoty we własną generację z fotowoltaiki.

Na dachach carportów zbudowanych na terenie siedziby amerykańskiego oddziału Toyoty, która znajduje się w Plano w Teksasie, zakończyła się instalacja systemu fotowoltaicznego złożonego z ponad 20 tys. modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 8,79 MW. Instalacja finalnie jest większa niemal o 1 MW niż planowano jeszcze na etapie montażu pierwszych modułów.

Cel Toyota Motor North America to zaopatrzenie swojej nowej siedziby, którą ulokowano na terenie 40 hektarów przy koszcie inwestycji rzędu 1 mld dolarów, wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Energia odnawialna, której nie uda się dostarczyć ze znajdującej się na miejscu instalacji fotowoltaicznej, będzie pochodzić z pracujących w Teksasie farm wiatrowych – dzięki umowom PPA zawartymi przez Toyotę z ich operatorami.

Energia z fotowoltaiki ma pokryć ok. 1/3 zapotrzebowania na energię generowanego przez infrastrukturę Toyoty w Plano.

Instalację ogromnego systemu fotowoltaicznego wykonał amerykański producent modułów i deweloper SunPower, który zapewnia, że dzięki wykorzystanym technologiom, produkcja energii będzie wyższa o ok. 30 proc. niż produkowałaby tradycyjna instalacja PV o podobnej mocy.

SunPower pozostanie właścicielem systemu fotowoltaicznego i będzie sprzedawać energię Toyocie na podstawie zawartej umowy PPA. W ten sposób japoński koncern zabezpieczy się przed ryzykiem związanym ze wzrostem kosztów energii z sieci bez konieczności ponoszenia początkowych kosztów inwestycji w PV.

Wcześniej, już w roku 2008, SunPower zbudował instalację fotowoltaiczną o mocy 2,3 MW, która znajduje się na dachach centrum Toyoty w Ontario w Kalifornii i która produkując w skali roku 3,7 GWh energii elektrycznej zaspokaja niemal 60 proc. jego zapotrzebowania na energię.

Rok później SunPower wykonał dla Toyoty system fotowoltaiczny o mocy 1,5 MW, który znajduje się na dachach zakładów japońskiego koncernu w West Caldwell w New Jersey.

Tylko w ostatnich tygodniach SunPower zyskał kontrakt na budowę dachowego systemu fotowoltaicznego o mocy 5 MW wraz z magazynem energii o mocy 0,5 MW, który zrealizuje na terenie University of California. Kalifornijska uczelnia już od 2009 r. posiada na swoim terenie naziemny system fotowoltaiczny  o mocy 1 MW. Obie instalacje mają zaspokajać ok. 50 proc. zapotrzebowania na energię.

Natomiast w maju br. w Camden w stanie New Jersey SunPower rozpoczął budowę umieszczanych jednocześnie na dachach, gruncie i carportach instalacji fotowoltaicznych w siedzibie Campbell Soup Company. Łączna moc tych instalacji ma sięgnąć 4,4 MW. Również w tym przypadku instalacje pozostaną własnością SunPower, od którego Campbell będzie kupować rocznie około 5 GWh energii na podstawie zawartej na 20 lat umowy PPA. Amerykański koncern posiada już, zrealizowane również przez SunPower, instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 10,8 MW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
VW |
Brawo Toyota, Volkswagen ma już przygotowanych 21 modeli aut elektrycznych, czekają tylko na swoje akumulatory i jadą z koksem od 2020r! :)

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...