Lubelska firma z dofinansowaniem na solarne dachówki

Lubelska firma z dofinansowaniem na solarne dachówki
Fot. ElectroTile
REKLAMA

Lubelska firma pozyskała unijną dotację, dzięki której utworzy centrum badań nad technologiami fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, w ramach którego ruszy pilotażowa linia do produkcji solarnych blachodachówek.

Spółka ElectroTile pozyskała unijne dofinansowanie w ramach działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw, z Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020, na inwestycję w centrum badawczo-rozwojowe technologii fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami.

Jak mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Władysław Farafanow z ElectroTile, konkurs już został rozstrzygnięty i wkrótce zostanie podpisana umowa na unijne dofinansowanie. Całkowity koszt projektu to 19,147 mln zł. Z tego unijna dotacja pokryje 12,275 mln zł.

Celem ElectroTile jest tworzenie ekonomicznych modułowych produktów fotowoltaicznych zintegrowanych z materiałami budowlanymi. Spółka zapewnia, że posiada kompetencje inżynierskie i technologię precyzyjnych prac z ogniwami fotowoltaicznymi, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie produkcji masowej.

ElectroTile planuje opracowanie nowych produktów z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, w tym blachodachówki ze zintegrowanymi ogniwami fotowoltaicznymi, inteligentnego okna dachowego ze zintegrowaną żaluzją fotowoltaiczną oraz pionowej żaluzji fotowoltaicznej montowanej na zewnątrz pomieszczeń.

W przypadku solarnej blachodachówki lubelska firma ma obecnie prowadzić prace nad ukończeniem pierwszego prototypu gotowego do sprzedaży. Fotowoltaiczna blachodachówka ElectroTile ma znacząco przewyższać pod kątem parametrów użytkowych produkty dostępne na rynku, w tym w zakresie mocy, wagi czy współczynnika temperatury. Autorzy projektu przewidują nawet „możliwość zmiany kąta nachylenia ogniwa fotowoltaicznego w stosunku do blachodachówki”, co ma poprawić uzyski energii.  

Produkty opracowane przez ElectroTile mają być komercjalizowane poprzez sprzedaż licencji na technologię wytwarzania wyspecjalizowanym podmiotom, z którymi ElectroTile podpisał listy intencyjne. Wymieniane przez lubelską firmę rynki docelowe to, oprócz Polski, m.in. Włochy, Wielka Brytania i Niemcy.

Badania nad zastosowaniem solarnych dachówek będą prowadzone przy współpracy m.in. z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Warszawskiej oraz Wydziałem Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

Lider zespołi ElectroTile, Władysław Farafanow, wcześniej prowadził m.in. notowaną na giełdzie Nowoczesną Firmę S.A. z rocznymi obrotami rzędu 14-18 mln zł, a także kierował funduszem inwestycyjnym Knowledge Hub, zaangażowanym w ponad 25 spółek, których roczne obroty przekraczały 80 mln zł. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Maść na Ból |
Brawo. A polski lider a w zasadzie drugi na świecie największy producent okien dachowych grupa FAKRO to sobie smacznie ŚPI w temacie PV. Miłych snów Panie Ryszardzie!
Szyszko |
@Maść na ból, ano tak to jest z prawicowymi biznesami - jak u niejakiego Luśni, byli ludzie z WSI prowadzą biznes a prezes leż krzyżem w kościele.
Maść na Ból |
@Szyszko nic nie wiem o żadnym tam WSI tylko po prostu dziwię się że polska grupa będąca światową potęgą w akcesoriach dachowych całkowicie ignoruje dachowe technologie PV. Żal.
EcoSolar.pl |
Solarne dachówki to niewypał i pieniądze wrzucone w błoto. W tym przypadku będzie to sporo naszych pieniędzy, bo dotacja będzie z pieniędzy publicznych. Jak można coś takiego dofinansowywać, dlaczego najpierw nie są robione analizy ekonomiczne. Przecież dotowanie czegoś takiego to nieformalna zgoda na wyprowadzenie pieniędzy!!! FAKRO i inni to poważne firmy i wiedzą, że solarne dachówki to porażka!!!
Maść na Ból |
Jak się "poważne firmy" pokapują że jednak nie porażka to już będzie ZA PÓŹNO. Musk też w USA wprowadza solarne dachy a ten facet jak wiadomo kocha porażki ha ha ha
Szyszko |
@Maść na ból, FAKRO ma silniczki do rolet okiennych zasilane słońcem widać im wystarczy. A tak serio to przecież ta firma nie wymyśliła nic nowego, po prostu skopiowali Veluxa. To klon a nie innowacja. Żal
Piotr G. |
Super sprawa! Trzymam kciuki!
Maść na Ból |
@Szyszko : bez przesady z tego co się orientuję mają mnóstwo swoich patentów więc tak to końca nie są kopistami ale tak czy owak trudno pojąć że Goście co swoje produkty montują na DACHACH niemal całkowicie odpuścili rozwiązania PV bo te pożałowania godne roletki na słońce to się przecież praktycznie nie liczą.
Szyszko |
@Maść na ból, dobry pomysł to tylko 10% sukcesu. Niejeden myślał że mając dobry produkt zawojuje świat. Takiem FAKRO na pewno byłoby łatwiej, napisz do nich maila, co ci szkodzi?
Józef |
@Maść Na Ból Rozwiązania Elona Muska to porażka. Wszystkie baterie PowerWall to nie działające śmieci, pomimo, że odtrąbiono sukces. Samochody się rozbijają, po czym Musk ordynarnie stwierdza, że ofiary były debilami bo nie umiały prowadzić. W gogle o porażce PowerWall wiele znaleźć nie można bo mają umowy i niekorzystne informacje czyszczą, to taka walka z "mową nienawiści". Jego dachówki solarne też są kompletną porażką. Dachówki solarne robiło już setki firm i nawet Chińczycy odkryli, że takie rozwiązanie najzwyczajniej w świecie niema sensu!!!
::: |
@Józef, a co ma sens? Na pewno jie Twoje ględzenie
tolej |
Gościu potrafi mydlić oczy, świetne marketing! list intencyjny mogę na kolanie napisać, a współpraca z Politechnikami to czysty PIJAR! potrafi wyciągać kasę na projekty, które nie mają szans powodzenie! kto kupi dachówki o wydajności 3-7%, droższe o 100-200% od modułów komercyjnych !!! dobra ściema na wyciąganie kaski!!!
Maść na Ból |
@Józek jak dla Ciebie Chińczycy co tylko potrafią nabrać miliardów dolarów darmowych rządowych kredytów aby zrobić dumping na cały świat no jak oni ci imponują to ja nie dziwię się że Musk nie he he he
SPS |
Powyższe wpisy i malkontenctwo uczestników tego forum poraża. Większość piszących tutaj nie ma pojęcia o tym jak się prowadzi firmę, wchodzi na rynek z produktem, zdobywa kontakty biznesowe, itd... Firma jeszcze nie zdążyła nawet zaprezenować swojego finalnego produktu ale lokalni eksperci już wiedzą, że na pewno będzie to "porażka". Politowania godne.
Gross |
Z innych informacji tej firmy wynika, że to rozwiązanie będzie tańsze od tradycyjnego panelu plus koszt blachodachówki. Do tego dotacją będzie objęta instalacja dachu. Miże być rzeczywiście rewolucja.
foto panel |
Będzie rewelacja setki połączeń między dachówkami ,i latanie z kamerą termowizyjną która dachówka padła lub styk zaśniedział super.

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...