Niemcy zaczynają podłączać instalacje PV realizowane dzięki aukcjom

Niemcy zaczynają podłączać instalacje PV realizowane dzięki aukcjom
Q Cells press
REKLAMA

W naszym kraju pracę rozpoczęła w tym miesiącu pierwsza farma fotowoltaiczna, z której energia będzie rozliczana w ramach mechanizmu aukcyjnego. Jak sytuacja z uruchamianiem podobnych instalacji w systemie aukcyjnym wygląda w Niemczech, czyli kraju, który jako pierwszy w Europie wprowadził taki mechanizm wsparcia dla inwestorów budujących farmy fotowoltaiczne?

W tym miesiącu koło Olecka na Mazurach ruszyła pierwsza w kraju farma fotowoltaiczna, z której sprzedaż energii będzie rozliczana w systemie aukcyjnym. To efekt pierwszej aukcji z grudnia 2016 r., w której prawo do sprzedaży energii w tym mechanizmie rozliczeń zagwarantowano dla 84 nowych projektów elektrowni o mocy do 1 MW – w zdecydowanej większości elektrowni fotowoltaicznych.

W tym roku może powstać jeszcze przynajmniej kilkanaście kolejnych farm fotowoltaicznych, które powstaną na podstawie pierwszej aukcji z grudnia 2016 r. Na uruchomienie wszystkich inwestorzy mają czas do 24 miesięcy od dnia zamknięcia aukcji (w przypadku innych technologii, z wyjątkiem offshore, ten okres wynosi 48 miesiące).

Jak szybko uruchamiane są farmy fotowoltaiczne na podstawie aukcji zorganizowanych dotąd w Niemczech, czyli kraju, który jako pierwszy w Europie wdrożył ten system wsparcia dla naziemnych farm fotowoltaicznych i dotąd przeprowadził najwięcej aukcji dla PV?

Aukcje dla fotowoltaiki w Niemczech są organizowane systematycznie od kwietnia 2015 r. Dotąd przeprowadzono 7 aukcji, nie licząc małej, pilotażowej aukcji transgranicznej, która Berlin zorganizował razem z Duńczykami. Na ten rok zaplanowano w sumie trzy aukcje, w których wsparciem ma zostać objęty potencjał rzędu 600 MW.

Obecnie do mechanizmu rozliczeń, do którego prawo przysługuje po wygranej aukcji, mogą wchodzić naziemne farmy fotowoltaiczne o mocy od 0,75 MW do 10 MW. Inwestorzy planujący budowę mniejszych instalacji fotowoltaicznych mogą nadal sprzedawać energię w ramach przysługujących na 20 lat taryf gwarantowanych, wynoszących ok. 0,1 do 0,12 EUR/kWh w zależności od mocy instalacji.

Pojawienie się nowych naziemnych farm fotowoltaicznych, które są realizowane na podstawie aukcji organizowanych od kwietnia 2015 r., w niemieckim systemie energetycznym widać dopiero w tym roku.

Wcześniej do wstrzymania się z uruchamianiem produkcji energii inwestorów mógł skłaniać notowany w ubiegłym roku wyraźny spadek cen modułów fotowoltaicznych, czyli najdroższego komponentu instalacji PV.

W pierwszych pięciu miesiącach br. w Niemczech powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 700 MW. Pierwsze farmy fotowoltaiczne realizowane na podstawie wygranych aukcji podłączono do sieci w lutym. Zarejestrowano wówczas 12 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 50 MW zrealizowanych dzięki wygranym aukcjom.

Uruchamianie elektrowni fotowoltaicznych realizowanych dzięki wygranym aukcjom wyraźnie widać w ostatnich opublikowanych przez niemieckie władze statystykach przyłączeń za maj, w którym Niemcy uruchomili instalacje PV o łącznej mocy 212,4 MW, z czego 76,4 MW to efekt naziemnych instalacji, z których 14 uzyskało wsparcie w pierwszej aukcji z kwietnia 2015 r., a cztery w aukcji z grudnia tego samego roku.

Jeśli odnotowany w maju wolumen przyłączeń powtórzy się w czerwcu, Niemcy na koniec I połowy 2017 r. przekroczą granicę 42 GW łącznej zainstalowanej mocy fotowoltaiki.

W przeprowadzonych w Niemczech aukcjach wyraźnie widać spadek średnich cen oferowanej energii. W pierwszej aukcji z kwietnia 2015 r. średnia cena w przypadku zwycięskich projektów wyniosła jeszcze 91,7 EUR/MWh. Później była coraz niższa w każdej kolejnej aukcji, a ostatnio zbliża się do poziomu 60 EUR/MWh. Pytanie, czy przy już tak niskich cenach inwestorzy będą nadal skłonni uruchamiać projekty, dla których zabezpieczyli sobie prawo do sprzedaży energii. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Turbiny Wiatrowe, Projekty, Budowa i Finansowanie

Vestas, Enercon - Turbiny, Projekty zgodne z Ustawą Odległościową, "Realizacje pod klucz" czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Prefkwalifikacje do aukcji, promesy, koncesje, technical due diligence

Oferujemy przygotowanie wniosków: - o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do udziału w aukcji; - o czytaj dalej...

Vestasy V80, 100m wieza

Vestasy V-80, 2000kW, 80m lopaty, 100 m WIEZA, top stan techniczny, w lecie 2018 do demontazu, be czytaj dalej...