Chińczycy znowu wygranym aukcji. Będą liderem polskiego rynku PV

Chińczycy znowu wygranym aukcji. Będą liderem polskiego rynku PV
Fot. ReneSola
REKLAMA

Chiński deweloper i producent modułów fotowoltaicznych ReneSola zabezpieczył prawo do rozliczeń kolejnych projektów fotowoltaicznych w ramach systemu aukcyjnego. To efekt aukcji przeprowadzonej 29 czerwca br. przez Urząd Regulacji Energetyki. 

W pierwszej aukcji z 30 grudnia 2016 r., w której oferty mogli złożyć inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, ReneSola zagwarantowała sobie prawo do sprzedaży energii z 13 farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Zgłoszona wówczas przez chińskiego inwestora cena za energię wyniosła 408,8 PLN/MWh, co było najwyższą ceną wśród projektów, które wygrały aukcję z 30 grudnia br.

W sumie w tamtej aukcji prawo do sprzedaży energii w systemie aukcyjnym przyznano dla 84 nowych projektów instalacji OZE o mocy do 1 MW – głównie farm fotowoltaicznych, ale również kilku projektów wiatrowych. Łączna ilość sprzedanej energii wyniosła nieco ponad 1,56 TWh, a jej wartość ma sięgnąć prawie 554,5 mln zł.

Teraz Chińczycy zabezpieczyli prawo do sprzedaży energii w ramach systemu aukcyjnego dla dużo większej liczby projektów, jednak zgłaszając cenę niższą niż poprzednio. W aukcji z 29 czerwca ReneSola zapewniła sobie prawo do sprzedaży energii z 42 projektów, każdy o mocy 1 MW, oferując ceny w przedziale 385-392 zł/MWh.

W tej aukcji złożono w sumie skutecznie 472 oferty, z czego wygrały 352 oferty należące do 236 wytwórców. Sprzedano niemal 4,725 TWh energii o wartości niemal 1,75 mld zł. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła odpowiednio 195,00 zł/MWh i 398,87 zł/MWh.

ReneSola podawała wcześniej, że w tym roku uruchomić farmy fotowoltaiczne o mocy 393 MW w Chinach, a także zrealizować projekty w USA (108 MW), Wielkiej Brytanii (14,3 MW), Turcji (12,7 MW), Kanadzie (8,9 MW) i Francji (2,3 MW). W sumie Chińczycy chcą uruchomić w tym roku na całym świecie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 0,5 GW. 

Pierwsze farmy fotowoltaiczne, które ReneSola uruchomi w ramach wygranej aukcji z grudnia 2016 r., powinny rozpocząć pracę pod koniec obecnego kwartału. Wiadomo, że część z nch powstanie koło Zgorzelca, gdzie mają powstać również niektóre instalacje realizowane na podstawie ostatniej aukcji z 29 czerwca. 

ReneSola podaje, że uruchomienie farm fotowoltaicznych, z których energia będzie sprzedawana w systemie aukcyjnym dzięki wygranej w ostatniej aukcji z 29 czerwca, powinno nastąpić w II i III kwartale przyszłego roku.

Po uruchomieniu projektów, które wygrały grudniową i czerwcową aukcję ReneSola powinna zostać liderem jeśli chodzi o łączną zainstalowaną moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce.

red. gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sol |
To się nazywa niezależność energetyczna.
sol |
A tak bardziej poważnie. Chińczycy mogą pewnie zbudować te w sumie ponad 50 MW za 2,5 (a może natwet taniej) mln/1 MW i poczekać na zyski. Działa efekt skali i to, że sami są producentami modułów. I w takich warunkach ten biznes ma sens.
Krzysztof |
Polskie oze wykańczaja skuteczne to teraz niech Chińczyxy głosują za Pis.
Dar |
I kasa zamiast pozostać w Polsce, powędruje do Chin.......To wbrew polityce głoszonej przez PiS - szczególnie prezesa NFOŚ, który tak narzekał na Francuzów i EDF działający w Polsce :-)
sol |
@Dar. Właśnie tak to wygląda, że kasa powędruje do chińskich firm. Obawiam się, że inaczej już być nie może. Polski biznes nie ma technologii i nie ma pieniędzy. Nie jest też skoncentrowany kapitałowo, a małe firmy we współczesnym świecie skazane są na wegetację a nie na rozwój. Polska przespała czas wiatraków, teraz przesypia czas fotowoltaiki. I jeszcze rząd w podrygach próbuje znależć coś w elektromobilności, ale szuka chyba nie w tym miejscu. Za chętnie doliczy 25 gr do litar paliwa na budowę dróg, tylko zapomniał, że tę opłatę pobiera już od 1994 roku. Ot taka skleroza polityczna.
Gość |
Coś za coś - Kasa na port lotniczy vs b2b PV made in China
Duster |
@Gość, trafiłeś w sedno. Większość na tym forum nie rozumie że nie ma chińskiej prywatnej spółki energetycznej.
Duster |
Jestem ciekaw jakie panele i osprzęt zostaną zainstalowane w parafiach na podkarpaciu. Wygląda na to że dotacja unijna również popłynie do Chin.
sol |
@Gość. A to się nazywa przedaż wiązana.
Adam |
No cóż, wsparcie chińskiego przemysłu zamiast polskiego a tyle jest fajnych fabryk PV w Polsce.

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...