Solarny mur Trumpa. Ile może produkować energii i jakim kosztem?

Solarny mur Trumpa. Ile może produkować energii i jakim kosztem?
Donald Trump. Fot. White House, flickr
REKLAMA

Donald Trump ogłosił, że wpadł na pomysł, aby zapowiadany przez niego wielki mur na granicy z Meksykiem wyposażyć w moduły fotowoltaiczne. Zyski z produkcji energii miałyby w ten sposób spłacać koszty budowy. W jakiej wielkości instalację fotowoltaiczną można w teorii wyposażyć mur Trumpa i jaki może być koszt produkowanej przez nią energii?

Na to pytanie poszukał odpowiedzi niemiecki magazyn "Der Spiegel", pytając prof. Eicke Webera, b. szefa renomowanego niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE, który jest jednym z najważniejszych na świecie ośrodków badań na technologią fotowoltaiczną.

B. szef Fraunhofer ISE nazwał pomysł wykonania instalacji fotowoltaicznej na murze z Meksykiem „realistycznym”, oceniając, że w ten sposób może powstać największa elektrownia fotowoltaiczna na świecie.

Nie popieram żadnego muru. Jednak jeśli już się go wybuduje, to lepiej, aby miał panele fotowoltaiczne. A warunki w tym miejscu mogą być dobre dla elektrowni fotowoltaicznej. Może ona być ekonomicznie sensowna. (…) Osobiście nie wierzę, że propozycja Trumpa zostanie zrealizowana, jednak, czysto teoretycznie, mogłaby w ten sposób powstać największa farma fotowoltaiczna – zapewnia niemiecki ekspert w rozmowie z "Der Spiegel".

Jak duża może być taka elektrownia fotowoltaiczna? Prof. Weber przyjmuje, że jeśli długość muru wyniesie ponad 3000 km, a jego wysokość sięgnie 5 metrów, do zagospodarowania może być powierzchnia 15 mln m2, a z każdego m2, jak szacuje, można uzyskać moc rzędu 300-400 Wp. Łączna moc takiej elektrowni fotowoltaicznej, przy takich założeniach, mogłaby wynieść w teorii nawet 5 GW. Tymczasem moc największej farmy fotowoltaicznej na świecie nie przekracza 1 GW.

Zapewnia, że o ile w najlepszych lokalizacjach w Niemczech można uzyskać roczny uzysk energii z zainstalowanego 1 kW na poziomie około 1000 kWh, o tyle w miejscach, gdzie ma powstać mur, uzysk energii z takiej mocy może wynosić nawet 1500-2000 kWh. Zaznacza jednak, że mając na uwadze konstrukcję muru i konieczność zainstalowania modułów pod mniej korzystnym kątem, „solarny” mur może produkować mniej, bo około 1000-1500 kWh energii rocznie na każdy zainstalowany kW.

Prof. Weber zakłada, że koszt takiej inwestycji oraz lokalne warunki nasłonecznienia mogą przełożyć się na koszt produkowanej energii na poziomie około 0,03 do 0,05 USD na kWh.

Fotowoltaika jest wysoce konkurencyjna w tym regonie. Inwestycja może się zwrócić w ciągu 5-6 lat bez żadnych subsydiów. Na pewno jest to interesujące dla inwestorów – ocenia b. szef Fraunhofer ISE. – Z tego, co wiem, zapotrzebowanie jest wysokie po obu stronach granicy, szczególnie w porze dnia, kiedy pracują klimatyzatory. Elektrownia bazująca na paliwach kopalnych nie mogłaby dostarczyć energii po tak niskiej cenie jak fotowoltaika – zapewnia ekspert. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
areusure |
15mln km2 mam spore objekcje
T |
Chyba m2
Technolog |
"a z każdego m2, jak szacuje, można uzyskać moc rzędu 300-400 Wp" Nie widziałem jeszcze paneli, które dawałyby więcej jak 200-220 Wp/m2 (chyba, że chcą budować za 10 lat to wtedy tak, ale to powinno być na pisana "będzie można" zamiast "można")

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...