Moduły fotowoltaiczne: jakość nie zawsze idzie w parze z marką

Moduły fotowoltaiczne: jakość nie zawsze idzie w parze z marką
Fot. Heliolytics / DNV GL
REKLAMA

Czy ubocznym efektem wyścigu o tańszą energię z fotowoltaiki i osiągniecie grid-parity może być spadek jakości modułów fotowoltaicznych skutkujący szybszą degradacją i niższymi niż podawane przez producentów uzyskami energii z instalacji PV w kolejnych latach eksploatacji?

Odpowiedzi na to pytanie możemy poszukać analizując wyniki testów przeprowadzonych przez renomowaną firmę konsultingową DNV GL, której eksperci przyjrzeli się jakości i wytrzymałości modułów fotowoltaicznych dostarczonych przez czołowych producentów.

W 1997 r. Siemens Solar Industries jako pierwszy rozszerzył gwarancję na uzysk energii z modułów fotowoltaicznych z 10 do 25 lat, wyznaczając poziom, który dzisiaj stał się standardem, a obecnie. pierwsze firmy oferują gwarancję nawet na 30 lat.

Normą w branży solarnej jest podawanie gwarancji na uzysk energii po upływie takiego czasu – 25 lat lub nawet 30 lat – na poziomie 80 proc. początkowej efektywności, przy czym podawana z reguły degradacja sięga 3 proc. w pierwszym roku eksploatacji, a następnie efektywność spada liniowo.

Problem w tym, że na razie trudno zweryfikować w praktyce, czy po takim czasie produkowane obecnie moduły nie utracą swojej produktywności poniżej poziomu gwarantowanego przez producentów.

Z modułów fotowoltaicznych o mocy ponad 300 GW, które pracują już na całym świecie, niemal 4/5 działa krócej niż 5 lat.

DNV GL zaznacza we wnioskach ze swojego badania, że ceny modułów fotowoltaicznych spadły w okresie 2010-16 o około 80 proc., a tylko w okresie od początku 2016 r. – aż o 35-50 proc.

GTM Reserach szacuje, że średnie ceny modułów fotowoltaicznych w ostatnich latach wynosiły w roku 2011 1,53 USD/W, w roku 2015 spadły do 0,57 USD/W, a w ubiegłym roku do 0,41 USD/W.

O ile spadek cen napędza rozwój rynku fotowoltaicznego, o tyle stawia pod znakiem zapytania jakość dostarczanych modułów.

W badaniu sprawdzono moduły firm zaliczonych przez DNV GL do grupy „Top Performers” (w kolejności alfabetycznej): Astronergy, BYD , Flextronics, GCL, Hanwha Q-Cells, Hyundai, Jinko Solar, Kyocera, Longi, NSP, REC, S-Energy, Seraphim, Silfab, Solaria, SolarWorld, SunPower, SunSpark, Talesun, Trina Solar, Vikram i Yingli.

Tymczasem w wykonanym przez PV Tech zestawieniu największych producentów modułów fotowoltaicznych za 2016 r. znajdziemy kolejno Jinko Solar, Trina Solar, Canadian Solar, Hanwha QCells, JA Solar, GCL, First Solar, Yingli, Talesun i Risen.

W badaniu DNV GL nie uwzględniono modułów m.in. Canadian Solar, JA Solar czy Risen.

Łączną liczbę producentów modułów PV na całym świecie DNV GL szacuje na ponad 100, z czego wielu produkuje w różnych fabrykach, często na różnych kontynentach, stosując materiały pochodzące z różnych źródeł. Stąd jakość modułów od poszczególnych producentów nie musi być jednolita. Potwierdzają to wyniki tetsów wykonanych przez DNV GL.

Proces starzenia się modułów i ich wadliwe działanie zostało udokumentowane w ostatnich latach na wielu przykładach farm fotowoltaicznych, wykonanych z różnych komponentów. Wadliwe działanie modułów może wynikać z kwestii materiałowych, wad produktowych lub błędów w procesie kontroli jakości w czasie produkcji – komentuje DNV GL.

We wnioskach z raportu nt. modułów fotowoltaicznych DNV GL podkreśla, że ich jakość nie zawsze idzie w parze z wielkością producenta czy jego pozycją na globalnym rynku PV.

W ostatnich latach do testów DNV GL swoje moduły oddało ponad 40 producentów, dużych i małych. Analizując nasze wyniki, nie widzimy bezpośredniej korelacji pomiędzy wielkością producenta i uzyskanymi wynikami. (…) Niektórzy mali producenci uzyskali bardzo dobre wyniki, podczas gdy niektórzy duzi producenci wyprodukowali moduły, które znalazły się w drugiej połowie tabeli – komentują autorzy raportu. – Znajdujemy kilka czynników, które mają wpływ na wyniki testów, w tym zastosowane materiały, fabryka, a także uwaga, jaką producent przykłada do kontroli jakości i niezawodności. Nie rekomendujemy polegania jedynie na wielkości sprzedaży danego producenta czy jego reputacji – dodają.

Moduły dostarczone przez wymienionych wyżej producentów eksperci DNV GL sprawdzili m.in. pod kątem odporności na uszkodzenia mechaniczne, wilgotność i ekstremalne temperatury, a także zbadali tzw. efekt PID (Potential Induced Degradation). Wyniki poszczególnych badań jakości modułów fotowoltaicznych można znaleźć w raporcie DNV GL pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
gino |
moduł fotowoltaiczny o mocy 300 GW , pierwsze słysze od 10 lat SKĄD TA MOC o co chodzi
TK |
Niemcy mają ok. 41 GWp mocy zainstalowanej PV. A Chiny , USA, czy Japonia mają większe moce zainstalowane jak nasi zachodni sąsiedzi. Więc te 300 GW na świecie jest całkiem realne.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...