Australijski operator podniesie FiT dla prosumentów. Dlaczego?

Australijski operator podniesie FiT dla prosumentów. Dlaczego?
Fot. SolarCity
REKLAMA

Koncerny energetyczne mogą dbać o interesy swoich klientów będących również prosumentami. Pokazuje to AGL, koncern energetyczny będący największym wytwórcą i jednym z największych dostawców energii w Australii, który ostatnio podniósł stawki za sprzedaż energii z domowych instalacji fotowoltaicznych  jak tłumaczy aby w ten sposób wynagrodzić swoim klientom wzrost cen energii.

AGL,, astralijski producent energii i sprzedawca obsługujący około 3,5 mln odbiorców końcowych, podniesie stawki taryf gwarantowanych (Feed-in Tariffs, FiT) dla swoich klientów, którzy produkują energię za pomocą domowych instalacji fotowoltaicznych.

Podwyżki taryf gwarantowanych sięgną od 77 do 140 procent i obejmą prosumentów z czterech z sześciu australijskich stanów.

Nowe taryfy, które zaczną obowiązywać już od 1 lipca br., wyniosą od 11,1 do 16,3 centów/kWh, czyli od ok. 0,32 do 0,47 zł/kWh, w porównaniu z wcześniejszymi taryfami, które wynosiły od 5 do 6,8 centów/kWh.

Australijski operator szacuje, że ta podwyżka będzie oznaczać dodatkowe nawet ponad 3,3 tys. dolarów australijskich dla niektórych klientów, w zależności od stanu, w którym mieszkają, oraz od generowanych uzysków energii.

Jak AGL tłumaczy podniesienie stawek FiT? – Ta podwyżka odzwierciedla znaczący wzrost cen energii na rynku hurtowym i powinna zrównoważyć wpływ wyższych cen energii dla gospodarstw domowych w Queensland, Nowej Południowej Walii, Wiktorii i Australii Południowej, które również zostały dotknięte rosnącymi cenami energii w hurcie – informuje austrlalijski operator.

AGL pod podkreśla przy okazji, że Australia posiada największy na świecie, szacowany na 15 proc., odsetek gospodarstw domowych, które posiadają własne instalacje solarne.  

Widzimy rosnące zainteresowanie fotowoltaiką wraz ze spadkiem jej cen. Wiemy też, że klienci oczekują większej kontroli i przejrzystości w zakresie konsumpcji i zarządzania energią, i ten czynnik również napędza zainteresowanie fotowltaiką – komentuje AGL.

AGL to obecnie największy operator źródeł wytwórczych w Australii. Spółka zapowiedziała wycofanie się z produkcji energii z węgla i coraz mocniej inwestuje w odnawialne źródła energii, mając na koncie budowę m.in. największej australijskiej farmy fotowoltaicznej.
 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
To jakieś błędne koło :). Wszak te podwyżki FiT przyczynią się do podwyżek cen energii i co? znowu będzie trzeba "wynagrodzić" wzrost cen ?
mwa |
To jaka jest cena prądu w Australii? Ta którą płaci konsument - z podatkami i opłatą za przesył.
M. |
@mwa: okolo 1 PLN /kWh https://www.agl.com.au/-/media/AGLData/DistributorData/PDFs/V_PPIS_R_E_TS_1SAVERS_SR_Eff_1May17.pdf
azza |
@ElektrowniaPV - rzeczywiście zgłupieli w tej Australii i zamiast samemu przeżreć zyski lub "podzielić się z bracią górniczą " tak jak u nas, oni wolą wspierać producentów energii z OZE ! Niepojęte, jak tak można, nikt im nie powiedział, że dopłaca się tylko do górnictwa i to jest cacy w przeciwieństwie do dopłacania do OZE które to dopłacanie jest beee i jest przyczyną wszelkiego zła !
Kasztan |
@azza Firma jest od generowania zysku i dzielenia się nim ze swoimi udziałowcami ale jak rozumiem Ty żyjesz w socjalizmie.
abi |
@mwa, 0.41 AUD za kWh to cena koncowa dla konsumenta

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...