Maybatt: fotowoltaika jako materiał budowlany jedyną słuszną drogą

Maybatt: fotowoltaika jako materiał budowlany jedyną słuszną drogą
Bartłomiej Zysiński, prezes Maybatt. Fot. Newseria
REKLAMA

Przy budowie domów coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych paneli na korzyść fotowoltaiki stosowanej jako bezpośredni materiał budowlany. Proponowane przez firmy rozwiązania pozwalają nie tylko wytwarzać energię, lecz także ją magazynować i zarządzać. Szacuje się, że z obecnie zainstalowanej w systemach fotowoltaicznych mocy 199 MW ponad połowę zainstalowano w mikroinstalacjach, gdzie głównymi wytwórcami energii są osoby fizyczne.

– Największy sens, jeżeli chodzi o źródła energii odnawialnej, mają te technologie, które są najtańsze, które się opłacają. Każdy na końcu policzy, czy zainwestowanie pieniędzy spowoduje odpowiedni czas zwrotu lub obniży jego koszty utrzymania. Słońce jest takim źródłem energii, które zgaśnie ostatnie. Dlatego uważam, że energetyka słoneczna jest najpewniejszym i docelowo słusznym źródłem pozyskiwania energii z natury – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Bartłomiej Zysiński, prezes zarządu firmy Maybatt oraz założyciel Polskiej Izby Magazynowania Energii.

Dane Urzędu Regulacji Energetyki wskazują, że na koniec I kw. 2017 roku łączna moc zainstalowanych w Polsce odnawialnych źródeł energii przekraczała 8,4 GW. Istotny udział mają e tym panele fotowoltaiczne. W raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2017” przygotowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej czytamy, że moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2016 roku wyniosła ok. 199 MW. Połowę zainstalowano w mikroinstalacjach podłączonych do sieci, ale niekorzystających z systemu zielonych certyfikatów, a głównymi wytwórcami energii w mikroinstalacjach są osoby fizyczne.

– Tradycyjna fotowoltaika to kwadratowe panele, mniej lub bardziej urodziwe, zazwyczaj doczepiane, często na siłę, do istniejących budynków. Trudno powiedzieć, że w tym fragmencie rynku te rozwiązania są eleganckie. Istnieją natomiast obszary rynku fotowoltaicznego związane z architekturą, z projektowaniem fotowoltaiki już na etapie pomysłu budynku, gdzie można wykorzystać rozwiązania tej technologii dla upiększenia budynku, uzyskując jednocześnie powierzchnię aktywną energetycznie – podkreśla Bartłomiej Zysiński.

Firmy związane z fotowoltaiką coraz częściej proponują rozwiązania, które pozwalają zachować lub zwiększyć pozyskanie energii i estetycznie wyglądają. Można je także instalować w cieniu, w przeciwieństwie do zwykłych paneli.

– Możemy uzyskiwać również na powierzchniach budynków, na dachach, na fasadach, sprawności na tym samym poziomie jak farmy czy instalacje ustawiane na dachach pod odpowiednim kątem – przekonuje prezes Maybatt.

Szacuje się, że potencjał energetyczny w Polsce to ok. 1 tys. kWh, które można pozyskać z 1 mkw. Wytwarzanie energii ze słońca jest znacznie tańsze dla przeciętnego konsumenta, pozwala też w pewnym stopniu uniezależnić się od sieci energetycznej.

– Fotowoltaika ma szerokie zastosowanie w każdym obszarze rynku. Zawsze szukaliśmy takich modeli biznesowych, które się opłacają. Nie należy tylko patrzeć na prawo i przepisy, które będą dawały możliwość zarabiania więcej na energii sprzedawanej do sieci, ale jesteśmy zwolennikami prosumenckiego wytwarzania energii, czyli produkowania tej energii tam, gdzie ją zużywamy. Rozwiązania, które proponujemy, to układy źródeł wytwórczych i magazynów, żeby móc energię nie tylko wytwarzać, lecz także magazynować i nią zarządzać – tłumaczy Zysiński.

Zdaniem eksperta przyszłością rozwiązań fotowoltaicznych jest stosowanie fotowoltaiki jako materiału budowlanego. W ogólnym rozrachunku może się to okazać znacznie bardziej opłacalne niż montaż tradycyjnych paneli, innowacyjne rozwiązania sprawiają zaś, że samo wytwarzanie energii nie jest jedyną korzyścią dla konsumenta.

Przykładem może być warszawski biurowiec Q22, gdzie Maybatt zastosował szereg zaawansowanych technologicznie nowoczesnych rozwiązań, m.in. panele fotowoltaiczne, które nie tylko pozwalają produkować energię, lecz także pełnią funkcję zacieniającą i jednocześnie są zintegrowane z fasadą.

– Zaprojektowaliśmy, wykonaliśmy i dostarczyliśmy strukturalne ściany budynku, które zawierają w sobie fotowoltaikę. Mamy również swoje własne rozwiązania wielkopołaciowych dachówek na domy jednorodzinne. Stosowanie fotowoltaiki jako materiału budowlanego jest jedyną słuszną drogą – podkreśla Bartłomiej Zysiński.

Newseria

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sol |
Nie mam nic przeciwko, tylko niech pan prezes poda ceny. Na przykład właśnie Q22.
SPS |
Cyt.: "...moc zainstalowanych w Polsce odnawialnych źródeł energii przekraczała 8,4 GW. Istotny udział mają e tym panele fotowoltaiczne. W raporcie (...) czytamy, że moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2016 roku wyniosła ok. 199 MW..." - czyli jakieś 2.3%; rzeczywiście "ISTOTNY udział". Ciąg dalszy zaklinania rzeczywistości i piep#enia od rzeczy. Czy dyskusja publiczna w PL osiągnie kiedyś merytoryczny poziom czy już na zawsze skazani jesteśmi na wszechobecny bełkot??!
ał |
panie prezesie, lepiej zapłać pan zaległe wypłaty pracownikom oraz podwykonawcom zamiast wazelinować i kupować wiarygodność
sun |
A może by tak zwrócić zaległości wierzycielom panie prezesie???
Seba |
A miało być tak pięknie, te 800 MW miało na ograniczać. Ale magik witczyk lobbowal jak tylko mogl aby to ograniczenie zlikwidować no i wyszło jak wyszło. Nic tylko dziękować systemowi upustów...
EcoSolar.pl |
BIPV zajmujemy się od 15 lat. Problem z BIPV jest nie w technologii bo ta istnieje i jest dobra, a w mentalności architektów i projektantów budynków, z których większość ciągle jest w epoce kamienia łupanego i projektuje dworkopodobne brzydkie domy z brzydkimi uniemożliwiającymi lub skutecznie utrudniającymi instalację fotowoltaiki dachami. Tak wygląda Polska i po części Europejska rzeczywistość w tym zakresie. Dla większości architektów i projektantów użycie fotowoltaiki na fasadzie to rzecz zbyt odważna i według większości zbyt skomplikowana. W praktyce jest odwrotnie bo taka fasada wygląda przepięknie, koszt jest podobny do kosztu normalnej fasady wentylowanej a dodatkowo fasada generuje/wytwarza nam energię !!!.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...