Upada kolejny europejski producent w branży PV

Upada kolejny europejski producent w branży PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Produkująca ogniwa fotowoltaiczne w niemieckim Arnstadt firma Bluecell sprzeda swoje linie produkcyjne. To kolejny przypadek, w którym ofiarą nowej nadpodaży na globalnym rynku fotowoltaicznym pada europejski producent sprzętu PV.

Produkcja ogniw fotowoltaicznych pod marką Bluecell GmbH to efekt mającego miejsce kilka lat wcześniej przejęcia upadającej firmy Sunways przez inwestora ze Szwajcarii. Teraz, po trzech latach funkcjonowania, Bluecell podzieli los Sunways.

Bluecell ma wystawić na sprzedaż linie umożliwiające produkcję ogniw fotowoltaicznych o łącznym potencjale 100 MW w skali roku, a zatrudnienie straci niemal 90 pracowników.

Jak informuje „PV Magazine” powołując się na lokalne media, spółka miała zdecydować się na zamknięcie i sprzedaż linii produkcyjnych ze względu na presję cenową na rynku producentów ogniw. W ten sposób miała uniknąć zgłoszenia niewypłacalności i procedury sądowej – tak jak w przypadku produkującego ogniwa i moduły również w Arnstadt potentata europejskiego rynku fotowoltaicznego SolarWorld.

SolarWorld, który ogłosił niewypłacalność w ubiegłym miesiącu, obecnie przechodzi proces restrukturyzacji pod okiem administratora wyznaczonego przez sąd w Bonn, nadal kontynuując dotychczasową działalność. Niemieckiego potentata ma ponownie uratować pozyskanie zewnętrznego inwestora, w którego znalezieniu pośredniczy jeden z największych na świecie banków inwestycyjnych Macquire Capital.

Powodem problemów finansowych SolarWorld, który w ostatnich kwartałach zwiększał wolumeny sprzedaży, okazały się spadki cen modułów na globalnym rynku PV, które uderzyły w rentowność niemieckiego producenta.

Wcześniej w tym roku niewypłacalność ogłosił mający siedzibę we Francji producent modułów fotowoltaicznych Sillia. Prowadzący proces upadłościowy sąd w Lionie otrzymał dwie oferty od potencjalnych kupców, z których wybrano ofertę złożoną przez spółkę Recom Italia należącą do niemieckiej grupy Recom. 

W ten sposób niemiecki producent stanie się właścicielem linii do produkcji modułów o potencjale 50 MW w skali roku. Transakcja nie obejmie infrastruktury w innej fabryce, w której Sillia mogła produkować trzy razy więcej modułów i którą w 2014 r. francuska firma przejęła od wycofującego się branży fotowoltaicznej Boscha.

Recom podaje na swojej stronie internetowej, że jest drugim (po SolarWorld - red.) największym europejskim producentem modułów PV. Moduły fotowoltaiczne dla niemieckiej firmy były dotąd produkowane w zakładach we Włoszech, Korei Płd. i Polsce. Spółka działała także jako wykonawca projektów fotowoltaicznych pod klucz, które realizowała m.in. w Rumunii, na Cyprze, w Nikaragui czy na Dominikanie, a ostatnio dostarczyła swoje moduły na farmę fotowoltaiczną o mocy 3,2 MW, która powstała koło Odessy.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
Zawsze słyszałem, że ogromne kwoty przeznaczane na subsydia w Niemczech pozwalają zbudować silną przewagę konkurencyjną w sektorze nowych technologii - SolarWorld (nr 1 w Europie) i BlueCell (nr 2 w Europie) i cały sznureczek ich dostawców to chyba wystarczajacy dowód na bzdurność tego twierdzenia.
alladyn-solar-batt |
do ElektrowniaPV: jak zagrozone są niemieckie spolki z sektora OZE to KE ogłasza cla ochornne/zaporowe. Gdy ma upaść nie niemieka firma z tego sektora- cicho sza!!! Bzdurność tego omawialem 4 lata temu.
cvc |
Macquire Capital jest funduszem inwestycyjnym.
. |
Zemsta Odyssa była krótka i krwawa, zemsta chińczyków jest długa i bardzo konsekwentna.
SPS |
@Elektrownia: "Zawsze słyszałem, że ogromne kwoty przeznaczane na subsydia w Niemczech pozwalają zbudować silną przewagę konkurencyjną w sektorze nowych technologii..." - bo pozwalają. Chyba, że na rynku pojawi się ktoś z zasobniejszym portfelem, który też ma chrapkę na bycie #1 na rynku. Domyślam się, że Niemcy nawet brali to pod uwagę ale nie chcieli oddawać pola konkurencji za free - zdecydowali się podjąć ryzyko i tym razem ponieśli porażkę (choć jeszcze może jeszcze coś z tego będzie jak się mądrze zrestrukturyzują i wyskoczą z czymś ciekawym w temacie PV).
ElektrowniaPV |
@SPS błędy kosztują - w tym przypadku koszmarne pieniądze. Gdyby słuchać bardzo wielu "specjalistów" komentujących na gramwzielone to powinniśmy popełniać te same błędy. Na szczęście ich NIE POPEŁNIAMY - nie tędy droga.
SPS |
@Elektrownia: ten tylko się nie myli kto nic nie robi. Mądrze jest uczyć się na błędach innych, a ryzyko wpisane jest w każdy (normaly) biznes. Niemcy mają kasę na inwestycje i nie boją się podejmować ryzyka, do tego mają łeb na karku i są dobrze zorganizowani. W długim terminie to procentuje - popatrz na ich gospodarkę, nadwyżki eksportowe i "siłę" etykiety "Made in Germany" na ich produktach. W biznesie trzeba się kierować rozsądkiem i równowagą pomiędzy ryzykiem i potencjalnym zyskiem - przesadna zachowawczość powoduje stanie w miejscu i to jest co PL robi w temacie OZE od lat. Jak już tak sobie "NIE POPEŁNIMY" tych wszystkich błędów przez kilkanaście lat to obudzimy się z ręką w nocniku i ciągle na peryferiach krajów rozwiniętych.
bs_boss |
@ SPS - przy tej ilości tlenków węgla i pyłów to już się raczej nie obudzimy :(

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...